שתף קטע נבחר

80% מהציבור בעד חופש דת ושיוויון בנטל

לתשומת לב מנהלי המו"מ הקואליציוני: 70% מהחילונים רוצים ממשלה בלי המפלגות החרדיות, ו-67% מהציבור אינם רוצים למסור לידיהן את ועדת הכספים. יו"ר עמותת חדו"ש: "המפלגות החרדיות המאיסו את עצמן. הציבור רוצה ממשלה אזרחית"

כבר ברור במי יבחר הנשיא, שמעון פרס, בתום סבב ההתייעצויות שמתחיל היום (ד'), להרכיב את הממשלה הבאה - אך עוד אין לדעת כיצד יתארגן משחק הכיסאות של הקואליציה החדשה. הציבור, מצדו, יודע היטב מה הוא רוצה: 80% מיהודים בישראל תומכים בהקמת ממשלה אזרחית שתוביל סדר יום של חופש דת ושוויון בנטל. כך קובע סקר שנערך עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון.

 


 

הסקר נערך על ידי מכון סמית בקרב 500 נשאלים, כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המירבית – 4.5%).

 

לפי הסקר, 87% ממצביעי הליכוד ביתנו הביעו תמיכה בממשלה אזרחית שתקדם חופש דת וגיוס לכולם. כמו כן, 68% ממצביעי הבית היהודי ענו כי הם בעד ממשלה כזאת (26% מתוכם אמרו כי הם מאוד בעד, ו-42% השיבו כי הם די בעד). אפילו במצביעי ש"ס נמצאה תמיכה בממשלה אזרחית של 39% מהמשתתפים בסקר.

 

במפלגות המזוהות עם מחנה המרכז-שמאל, נשק שיעור התמיכה ל-100%. כל מצביעי מפלגות התנועה, העבודה ומרצ תמכו בממשלה אזרחית, ו-99% ממצביעי יש עתיד השיבו כי הם בעד ממשלה כזאת.

 

לדברי הרב רגב, העובדה כי רוב מכריע בקרב מצביעי הליכוד ביתנו תומך גם הוא בממשלה שתפעל לקידום חופש דת ושיוויון בנטל מלמדת כי "נגמר העידן שבו נתפסו המפלגות החרדיות כשותפות טבעיות לקואליציה".

 

למעלה ממחצית הציבור תומך בממשלה בלי חרדים

שאלה נוספת בדקה האם הציבור סבור שיאיר לפיד צריך לפעול להקמת ממשלה בלי ש"ס ויהדות התורה. 54% מהציבור היהודי השיב שיושב ראש יש עתיד צריך לפעול למען ממשלה כזאת, בעוד 46% חשבו הפוך. בקרב החילונים 70% תמכו בממשלה ללא המפלגות החרדיות, ו-93% מהחרדים הביעו התנגדותם לכך.

 

בדיקת התוצאה על פי חתך של הצבעה למפלגה, מעלה כי 51% ממצביעי הליכוד ביתנו חושבים כי יאיר לפיד צריך להעמיד דרישה שלא להכליל את המפלגות החרדיות בממשלה החדשה, ורק 39% ממצביעי הבית היהודי תומכים בממשלה ללא חרדים.

 

בקרב מצביעי מפלגות המרכז-שמאל שיעור המשיבים בחיוב גבוה יותר: מצביעי יש עתיד – 76%, מצביעי העבודה – 72%, מצביעי התנועה – 75%, ומצביעי מרצ – 83%.

 

יהדות התורה בראש ועדת הכספים?

ברוב הקדנציות האחרונות נמסר תפקיד יושב ראש ועדת הכספים לנציג יהדות התורה.

 השאלה האחרונה בסקר ביקשה לדעת האם הציבור תומך או מתנגד בהמשכה של המסורת הזאת. כשני שליש מהציבור היהודי (67%) מתנגדים להצבת נציג יהדות התורה בראש הוועדה, וכשליש בעדה. בקרב החילונים 88% התנגדו למסירת ועדת הכספים ליהדות התורה, ובקרב החרדים 97% תמכו.

 

מנכ"ל העמותה, הרב אורי רגב, התייחס לתוצאות הסקר ואמר כי "הוא מוכיח חד-משמעית שהציבור בעד ממשלה שתוביל מהפכה אזרחית, שתערוך רפורמות מקיפות שיקדמו חופש דת ושוויון בנטל. זה היה המסר של הציבור בבחירות כשחיבר בין נתניהו ללפיד, וזה גם המסר שלו בסקר".

 

"יהדות התורה וש"ס הצליחו להמאיס את עצמן על הציבור הרחב באמצעות שנים ארוכות של דורסנות וסחטנות" אומר הרב רגב. "כדאי להן לערוך חשבון נפש מקיף בשאלה, איך רבים כל כך רוצים ממשלה אזרחית, ומצפים מלפיד להשאיר אותן מחוץ לממשלה, ואיך חלק גדול כל כך בציבור, כולל בקרב מצביעי הליכוד, רואה את יהדות התורה כפסולה לעמוד בראשות ועדת הכספים".

 

 • עלייה באחוז הגירושים: תל אביב השיאנית
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  רוצים שוויון בנטל
  צילום: AP
  54%: על לפיד לפעול להקמת ממשלה בלי המפלגות החרדיות
  צילום: עידו ארז
  הציבור רוצה מהפכה אזרחית", מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב
  צילום: לימור אדרי
  מומלצים