שתף קטע נבחר

איראן חשפה מטוס קרב: "מהמתקדמים בעולם"

הרפובליקה האיסלאמית הציגה את מטוס הקרב קאהר 313, שלטענתה פותח על-ידי מהנדסים איראניים. שר ההגנה וחידי אמר כי המטוס אינו מתגלה במכ"ם והוא ניחן ביכולת התקפית גבוהה. לדבריו, המטוס יכול לשאת אמצעי לחימה משוכללים מתוצרת מקומית

איראן ממשיכה להתחמש והבוקר (שבת) הציג המשטר ברפובליקה האיסלאמית מטוס קרב חדש, שלטענת האיראנים לא מתגלה על-ידי מכ"ם. בטקס השקת המטוס החדש, קאהר 313, השתתף נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד.

 

אחמדינג'אד אמר בטקס, ששודר בשידור ישיר במדינה, כי זו הוכחה על נחישות ארצו "לכבוש פסגות חדשות" והוסיף שמדובר באחד המטוסים המתקדמים בעולם.

 

המטוס האיראני החדש

אחמדינג'אד לוחץ יד לטייס המטוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחמדינג'אד לוחץ יד לטייס המטוס(צילום: EPA)

 (צילום: AFP PHOTO / HO / IRANIAN PRESIDENCY WEBSITE) (צילום: AFP PHOTO / HO / IRANIAN PRESIDENCY WEBSITE)
(צילום: AFP PHOTO / HO / IRANIAN PRESIDENCY WEBSITE)

 

על פי דיווח בערוץ אל-עאלם האיראני בשפה הערבית, המטוס מכיל מערכות אלקטרוניות משוכללות ומסוגל לטוס בגבהים נמוכים ולהתחמק מהמכ"ם. במהלך הטקס אמר אחמדינג'אד כי היכולות ההגנתיות של איראן וההתפתחות במישור הזה הם לא בגדר איום על מדינה כלשהי, אלא הם במסגרת יכולות ההרתעה של איראן. נשיא איראן אמר עוד כי "אף אחד לא יכול לעמוד מול ההתקדמות המדעית והטכנולוגית של איראן, שנמצאת בנקודת מפנה חשובה ונכנסה לתוך הטכנולוגיות העולמיות המסובכות ביותר".

 

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר במהלך הטקס כי מטוס הקרב ניחן ביכולת התקפית גבוהה והוא מסוגל לחמוק ממכ"ם וגם לחוג ולבצע פעולות קרביות בגבהים נמוכים מאוד. הוא סיפר כי המהנדסים האיראנים השתמשו בחומרים משוכללים בייצור של מבנה המטוס ובמערכות אלקטרוניות מסובכות. הוא הוסיף כי למטוס יש יכולות לשאת אמצעי לחימה משוכללים מתוצרת מקומית.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  

איראן מציינת בימים אלה 34 שנים למהפכה האיסלאמית

ולהדחת השאה. השקת המטוס החדש הוא אחד האירועים לרגל המאורע. בנוסף הבטיחה טהרן לשגר היום שלושה לוויינים לחלל.

 

ברפובליקה האיסלאמית התגאו ואמרו כי המטוס החד-מנועי יוצר על-ידי מהנדסים איראניים. הם דיווחו כי המטוס מסוגל להשתתף בקרבות אוויר וגם לתקוף מטרות על הקרקע. בנוסף הם אמרו כי הוא כבר צבר אלפי שעות טיסה באימונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוס האיראני החדש
צילום: AFP
מומלצים