שתף קטע נבחר

השותף קיבל הצעה להיות סרסור. סיפור אמיתי

אדם חביב עמו התיידדתם מציע לכם שותפות עסקית. האם אתם בטוחים שאתם יודעים עליו כל מה שצריך? הידידות שנרקמה בין משה למישל כמעט הפכה את הראשון לסרסור, והשאירה אותו עם מינוס גדול בבנק. כך תיזהרו מעוקץ

מ', תושב מרכז הארץ וטכנאי מחשבים במקצועו, עצר מונית לנסיעה קצרה. הנהג, מישל, בחור צעיר בן 27, היה מאוד אדיב ובסיום הנסיעה הציע למ' להיות הנהג שלו מתי שירצה. בין השניים נרקמה ידידות שהובילה לארוחות משפחתיות משותפות ובהמשך אף גרו יחד כשותפים בדירה מפוארת.

 

 

מישל סיפר שבכוונתו לפתוח עסק - מכון שיזוף. הוא הציע למ' להצטרף אליו כשותף, "חצי חצי. כל מה שצריך זה 50 אלף שקל", אמר. מ' הציע למישל לפתוח חשבון בנק משותף, אך מישל התעקש להעביר את הכסף לחשבון הבנק שלו ותירץ זאת בכך ששניהם יוכלו ליהנות מההטבות שכבר יש לו ממילא בסניף.

 

מ' העביר למישל 50 אלף שקל. אחרי כמה ימים, מישל הודיע למ' שיש בעיה והחשבון שלו עוקל. "אני צריך עוד כסף בשביל לבטל את העיקול והכל יהיה בסדר", הסביר.

 

מ' חשש, אבל מישל הרגיע אותו והציע, "קח שטר חוב בחתימה שלי על סכום יותר גבוה ואם אני לא משלם לך, תתבע אותי על כל הסכום". מ' הסכים וקיבל שטר חוב על סך 70 אלף שקל. "אני הולך לחפש מקום לשכור ולקנות מיטות שיזוף עוד היום", הבטיח מישל.

 

החשבון מעוקל, שוב

למחרת מ' מצא על השולחן במטבח מכתב מהבנק בו מודיעים לשותפו על עיקולים נוספים בחשבון. מ' שאל את מישל איפה הכסף שהוא הפקיד בחשבון, וזה ניסה להרגיעו ואמר שאין לו מה לדאוג, אבל מ' לא נרגע.

 

כשמישל יצא מהבית מ' חיפש בחפציו ומצא מסמכים נוספים המעידים על חובות לעוד הרבה אנשים. בעודו מפנים את המציאות - צלצול בדלת. בכניסה עמדה חיילת: "אני מחפשת את נהג המונית, הוא נתן לי צ'ק שחזר". החיילת סיפרה שנסעה עם מישל במונית, ובמהלך הנסיעה הוא אמר לה שהוא צריך כסף דחוף. הוא ביקש שתיתן לו 500 שקל במזומן, בתמורה הוא ייתן לה צ'ק של 600 שקל וגם הנסיעה תהיה חינם.

 

מ' הבין שנעקץ ומיהר לפרסם מודעה באתר מכירות,  למכור את תכולת הבית של מישל. כך הצליח להשיב לעצמו 7,500 שקל. מ' רץ לעורך דין ולהוצאה לפועל והגיש תלונה למשטרה. לשוטר סיפר על מעלליו של מישל, ומה שעשה לאחרים אבל השוטר הסביר שכל עוד אחרים לא יתלוננו הוא לא יכול לעשות דבר.

 

רוצה להיות סרסור שלי?

לאחר שההוצאה לפועל ביטלה גם את רישיון הנהיגה של מישל, הציע מישל למ' דרך מקורית לפרוע את חובו: מ' יפרסם מודעת ליווי עבור מישל וישמש סרסור עבורו. כך מחצית מהכספים ילכו לסילוק החוב. מ' סירב בכעס. למחרת, אמו של מ' מצאה פגר עוף בפתח ביתה.

 

במקביל החלו איומים בטלפון, את השיחות מ' הקליט והעביר למשטרה, המשטרה מיהרה לעצור את מישל, והלילה בתא המעצר עשה את שלו. אין עופות ואין שיחות.

 

הפעם מישל החליט ללכת בדרך הישר וביקש להיות מוכרז כפושט רגל. לבית המשפט סיפר שנפל בעסקים, וכיום משתכר 3,300 שקל בחודש כנהג מונית שכיר, ומסוגל לשלם רק 500 שקל בחודש.

 

בית המשפט מינה עורך דין אשר תפקידו לבדוק את גרסתו, אבל מאחר ונקבע החזר חודשי נמוך הודיע עורך הדין למ', כי הוא לא מתכוון לעבוד יותר מדי קשה על התיק. מ' לא ויתר, אסף מידע, וגילה שמישל מפרסם את עצמו כנער ליווי, עובד בקייטרינג, ומפרסם על עצמו סיפורי צדיקים באינטרנט כעוזר לנזקקים.

 

את המידע העביר לבית המשפט, ולמזלו נפל על שופטת קשובה שהורתה לאותו עורך דין לבצע בדיקה מקיפה מחודשת ולהגיש את מסקנותיו בהקדם (תיק פש"ר 38534/01/10).

 

אז מה למדנו מהמקרה הזה?

כיום, במדינת ישראל, כנגד 16% מהאנשים מעל גיל 18 מתנהלים הליכים משפטיים לגביית חובות בהוצאה לפועל. אילו מ' היה עושה קצת בירור וניגש עם מישל להוצאה לפועל לפני שהעביר לו את הכסף, לא היה נופל קורבן ללשונו של מישל. פקידי ההוצאה לפועל מחויבים להנפיק מידע כמו כמה תיקים פתוחים יש כנגד בעל תעודת הזהות. במידה ואין תיקים כנגדו, ניתן לקבל חותמת כשרות של ההוצאה לפועל - בכתב.

 

הכותב הינו יועץ בתחום מניעת חובות וגבייתם. הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כדאי לבדוק בהוצאה לפועל
צילום: shutterstock
מומלצים