שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ו' הכספים העבירה לחרדים 1.5 מיליארד בשנתיים
  עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מפרסמת מחקר לפיו לאורך השנים 2010 ו-2011, העבירה ועדת הכספים קרוב ל-1.5 מיליארד שקל נוספים למטרות מימון מוסדות דת ומוסדות חינוך דתיים - ולאחר סגירת התקציב. יו"ר הוועדה גפני (יהדות התורה): העמותה מתנכלת לי אישית, מדי שנה מועברים בוועדה עשרות מיליארדים לטובת כל המערכות הפועלות במדינה

  אתמול (ג') פורסמה ב-ynet כי העלות הכוללת של ההסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמה סיעת הליכוד עם הסיעות שהרכיבו את הממשלה ב-2009, עמדה על כ-5.5 מיליארד שקל. מתוכם, 1.4 מיליארד שקל הועברו לקצבאות ילדים, עוד כמיליארד שקל הועברו לתמיכה במוסדות דת ועוד מאות מיליונים ועברו לתמיכה במערכות החינוך המיוצגות על ידי המפלגות הדתיות.

   

  כעת, מפרסמת עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) מחקר מעמיק שחושף כי ההעברה של כספי משלם המסים למטרות הקרובות לליבן של המפלגות החרדיות, לא הסתיימה בחתימה על ההסכמים הקואליציוניים.

   

   

  לאורך השנים 2010 ו-2011, העבירה ועדת הכספים קרוב ל-1.5 מיליארד שקל נוספים למטרות מימון מוסדות דת ומוסדות חינוך דתיים. ההעברות הללו נעשו לאחר סגירת התקציב, ותוך הזרמת כספים מהרזרבות של תקציבים שלא נוצלו על ידי משרדים אחרים בשנים קודמות.

   

  הבדיקה של חדו"ש נעשתה על סמך קבצים שפרסם משרד האוצר בתחילת 2012, הכוללים פירוט של ההעברות התקציביות דרך ועדת הכספים. חלק מההעברות בוצעו מבלי לקיים דיון בוועדה, ולחבריה רק נמסרה הודעה אודות ההעברה.  


  סעיפי ההעברות, בשקלים

  סעיפי ההעברות, בשקלים
    2010 2011
  מועצות דתיות 117 מיליון 74.5 מיליון
  שכר במשרד הדתות 30 אלף 6.5 מיליון
  שירותי דת 3.7 מיליון 4.4 מיליון
  לשכת שר הדתות 609 אלף 27 אלף
  פיתוח מבני דת 123 מיליון 19.4 מיליון
  גיור 33.6 מיליון 43.2 מיליון
  הרבנות הראשית 3.3 מיליון 3.7 מיליון
  מעיין החינוך התורני 133.4 מיליון 100.6 מיליון
  מלגת לימודים לאברכים 30.4 מיליון 25.5 מיליון
  החינוך העצמאי של אגודת ישראל 32.5 מיליון 131.6 מיליון
  פעולות החינוך העצמאי   25.8 מיליון
  תמיכה ומענקים למוסדות חינוך עצמאי   21.8 מיליון
  תמיכה בכוללים 305.8 מיליון 69 מיליון
  סיוע לחקלאות על פי ההלכה 220 אלף  
  בסך הכל 783.5 מיליון שקל 526 מיליון שקל

   

  עוד נמצא, כי סכום של כחצי מיליארד שקל עבר בשנים 2011-2010 בוועדת הכספים תחת הגדרות כגון "קואליציוני", "קואליציוני גפני", "קואליציוני ש"ס" ו"קואליציוני יהדות התורה". באחד המקרים אף רשמו פקידי האוצר העברה של שבעה מיליון שקל, תחת ההגדרה "קואליציוני גפני מבזבוזים לרשות הגנים".

   

  מדובר בסכומים שהוקצו למפלגות במסגרת ההסכמים הקואליציוניים כחבילה אחת, אך לא חולקו לסעיפי התקציב השונים. על מנת לחלקם, היה צורך להביא את המהלך לאישור ועדת הכספים כהעברה תקציבית.

   

  ועדת הכספים. מעבירים עשרות מיליארדים בשנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  ועדת הכספים. מעבירים עשרות מיליארדים בשנה(צילום: גיל יוחנן)

   

  יש לציין, כי בארבע השנים האחרונות עומד בראש ועדת הכספים ח"כ משה גפני ממפלגת יהדות התורה. מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב אמר עם פרסום הנתונים, כי "במשך 35 השנים האחרונות הפכו ראשי ועדת הכספים מהמפלגות החרדיות את הוועדה למסחטת כספים מהמדרגה הראשונה. מדובר בסכומים אגדיים שמועברים ללא כל פיקוח ציבורי אמיתי. ממשלות ישראל לדורותיהן לא רק נתנו לחתול לשמור על שמנת התקציב, אלא גם פיטמו אותו בעוד ועוד העברות. הן מכרו ליהדות התורה את עתיד המדינה בנזיד שקט קואליציוני".

   

  גפני: ב-2012 העברנו 54 מיליארד שקל 

  דוברו הוועדה מסר בתגובה לדברים, כי עמותת חדו"ש מתנכלת באופן אישי לגפני, לאחר שהאחרון פנה ביוני 2012 ליו"ר הכנסת בדרישה שיבדוק את שכרם של ראשי העמותה רגב והעיתונאי לשעבר שחר אילן, בטענה שהם מרוויחים כחצי מיליון שקל בשנה כל אחד.

   

  "הדבר הזה איננו חדש לאיש ואחד היעדים שנטלה על עצמה 'חדו"ש' ואף פרסמה זאת בסיכום העמותה בשנה הקודמת – היא שגפני לא יכהן כיו"ר ועדת הכספים. כעת, כשהדיונים הקואליציוניים בעיצומם - פעילותם למניעת כהונתו של גפני לכהונה נוספת, ברורה, כשלצורך כך, כרגיל, אנשי העמותה האנטי-חרדית מוציאים עם 'פינצטה' את הנושאים הדתיים מספר התקציב ומתעלמים כליל מאלפי הפרויקטים שמתוקצבים במאות מיליארדי שקלים לטובת כלל הציבור. ח"כ גפני פעל לאורך 24 שנותיו בכנסת ובעיקר בתפקידו בוועדת הכספים לטובת כלל הציבור, וימשיך בכך גם בקדנציה זו".

   

  גפני אף בחר לפרסם, בתגובה לנתונים, את היקף ההעברות הכולל בוועדת הכספים בשנתיים המדוברות. על פי הנתונים שפרסם, ועדת הכספים אישרה העברות בהיקף של 47 מיליארד שקל ב-2010, 43 מיליארד שקל ב-2011 ו-54 מיליארד שקל ב-2012.

   

  "מדי שנה מועברים בוועדת הכספים של הכנסת עשרות מיליארדי שקלים לטובת כל המערכות הפועלות במדינה, מיליארדים רבים למשרד החינוך והרפורמה בהשכלה הגבוהה, משרד הרווחה, משרד הבריאות, משרד התרבות, המדען הראשי ומשרד התמ"ת, פיתוח כבישים ורכבות, ומשרד התחבורה, הוצאות פיתוח, מענקי איזון לרשויות המקומיות, וכלה באינספור פרויקטים ומיזמים ממשלתיים כאלו ואחרים", נמסר מלשכתו של יו"ר ועדת הכספים.

   

  לטענת גפני ומקורביו, בהתחשב בהיקף ההעברות הכולל בוועדה, ההעברות למטרות המשרתות את הציבור החרדי בטלות בשישים, גם אם מקורן בהסכמים קואליציוניים.

   

  מחדו"ש נמסר בתגובה כי: "עמותת חדו"ש אינה מקבלת אגורה מכספי הציבור. גפני מנצל את חסינותו כדי להפיץ שקרים ובדותות כהרגלו. התגובה הבלתי עניינית מעידה על כך שאין לו כל טיעון רציני להצדקת שוד הקופה הציבורית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  יו"ר ועדת הכספים, משה גפני. "ההעברות לחרדים בטלות בשישים"
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים