שתף קטע נבחר

יש פוטנציאל בעברית. ומה הרבים של אָחוּ?

אחרי הבחירות אישרה האקדמיה ללשון את כהונה כחלופה למילה קדנציה, ואף עִבְרְתָה את פוטנציאל. בנוסף הומצאו עשרות מונחים רפואיים - וגם צורת הרבים של המילה אחו

בנימין נתניהו החל כהונה שלישית, ברק אובמה כבר הושבע לשנייה - אולם האקדמיה ללשון העברית רק עכשיו מכירה רשמית בחלופה עברית למילה "קדנציה". בישיבתה האחרונה אישרה האקדמיה שורה של מונחים חדשים בתחום הרפואה, אך בעיקר נתנה תוקף למושגים שכבר נמצאים בשימוש נרחב בציבור.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

הגזירות: קיצוץ בקצבאות ילדים, ייקור פירות וירקות

לוחמי כיפת ברזל מתלוננים: ישנים ליד שלולית

 

כך, במקום "קדנציה" ניתן לומר כהונה או תקופת כהונה, וכתחליף ל"אקססוריז" יש לומר - לא במפתיע - אֲבִיזְרֵי אָפְנָה. דווקא בניסיון למצוא חלופה עברית ל"פלטת השבת" נרשמה באקדמיה התלבטות: כִּירַת חִמּוּם או כִּירַת שַׁבָּת? בסוף הם בחרו באופציה האחרונה.

 

לאחרונה גם הגיעו לאקדמיה פניות לאמץ באופן רשמי את השימוש הנהוג בישראל בתחום המספרים הגדולים - מִילְיוֹן, מִילְיַארְדּ, טְרִילְיוֹן, קְוַדְרִילְיוֹן וקְוִינְטִילְיוֹן. הבקשות נבחנו בוועדת המינוח המרכזית של האקדמיה, ולאחר התייעצות עם מומחים בתחום המתמטיקה והכלכלה הוחלט להפוך את המונחים האלו לרשמיים.

 

מַפְעֵם הוא דפיברילטור

החידוש המשמעותי ביותר בתחום המילים הנפוצות היה המצאת המילה העברית שפירושה "פוטנציאל". מעתה יש לומר יָכְלָה - האפשרות שגברה על מילה אחרת שהוצעה ונדחתה, גְּלוּמָה. בנוסף, בתחום הדקדוק אישרה האקדמיה את הצורה אָזִיק כצורת היחיד של אֲזִיקִים, וקיבלה שתי החלטות נוספות בעקבות שאלות מן הציבור: צורת הנקבה של עַיִר (חמור צעיר) היא עִירָה, וצורת הרבים של אָחוּ היא אֲחָוִים.

 

את עיקר היצירתיות הפגינו אנשי האקדמית במונחים הקשורים כאמור להליכים רפואיים. הוועדה למונחי רפואה, הפועלת באקדמיה זה עשור ושחברים בה גם רופאים בכירים, גיבשה רשימה של 135 מונחי קרדיולוגיה, שאושרו פה אחד. בין החידושים: אוּץ לֵב (tachycardia), אֹט לֵב (bradycardia), אוּץ נְשִׁימָה (tachypnea), אֹט נְשִׁימָה (bradypnea), מַפְעֵם (במקום דפיברילטור, מכשיר הגורם להפסקת פרפור בעליות או בחדרים של הלב על ידי מכת חשמל).

 

ברשימת המושגים מופיעים גם פְּעִימוֹן (cardiobeeper, המכונה גם "אק"ג טלפוני", שהוא מכשיר נייד המקליט אק"ג אצל המטופל ומשדר את התרשים דרך הטלפון לצורך אבחון וטיפול), פַּעֶמֶת (palpitations, מצב שבו חשים את פעילות הלב שלא כבמצב הרגיל). פְּקִיק (חלופה חדשה למושג קְריש דם, שכונה בעבר פֶּקֶק), ושְׁקִיפָה (סקופייה), שיכולה לשמש בצירופים כגון שקיפת חזה ושקיפת המעי הגס (קולונוסקופייה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
עכשיו הם באחו, בעתיד אולי יהיו באֲחָוִים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
חמור. ואיך קוראים לנקבה צעירה?
צילום: AFP
מומלצים