שתף קטע נבחר

הגזירות: קיצוץ בקצבאות ילדים, ייקור פירות וירקות

זו תוכנית הקיצוצים של האוצר: פחות כסף בקרנות ההשתלמות, פחות כסף לעובדי המדינה, קיצוץ בתקציב הביטחון. הבשורה הטובה: המסים לא יועלו, ולא יקוצצו תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה. ההערכה: בעקבות המו"מ צפויים שינויים בתוכנית

אם אתם עובדים במגזר הציבורי, יש לכם ילדים ואתם נוהגים לקנות פירות וירקות - נדמה שמשרד האוצר בחר בכם להיות אלה שיממנו מכיסם את הגירעון הצפוי בשנתיים הקרובות.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

לוחמי כיפת ברזל מתלוננים: ישנים ליד שלולית

יש פוטנציאל בעברית. ומה הרבים של אחו?

 

בדיון ממושך שנערך אתמול (יום ה') במשרד האוצר הוצגו עיקרי התוכנית הכלכלית שהוכנה שם בשבועות האחרונים, ושתוצג בשבוע הבא לראש הממשלה בנימין נתניהו. עיתוי הצגת התוכנית, בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני, אינו מקרי ונועד לשרטט לשותפות הפוטנציאליות בממשלה את העקרונות הכלליים שעליהם יתבסס תקציב המדינה הבא. עם זאת, יש להניח שסעיפים רבים בתוכנית יעוררו מחלוקת וייתכן שבסופו של דבר יבוטלו.

 


לחצו על התמונה להגדלה

 

על פי חישובי משרד האוצר, תקציב ההוצאות של הממשלה יעמוד ב-2013 על 284 מיליארד שקל, וב-2014 על 300 מיליארד שקל. הגירעון בשנתיים הקרובות צפוי להגיע ל-40 מיליארד שקל, וכדי לעמוד בו יידרשו קיצוצים משמעותיים וגזירות כלכליות בהיקף של יותר מ-20 מיליארד שקל, לצד ביטול פטורים קיימים ממסים בהיקף של יותר מ-10 מיליארד שקל.

 

גזירות לכל הכיוונים

על פי התוכנית שהגו פקידי האוצר, בניגוד לשנים קודמות הפעם לא תהיה העלאת מסים, ולא יהיה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, מה שאומר שתקציבי משרדי החינוך, הבריאות והרווחה לא ייפגעו. אבל במקום זאת נקבל שורה של גזירות כלכליות כואבות, וביניהן קיצוץ חסר תקדים של כמחצית מקצבאות הילדים, קיצוץ בשכר ובהטבות של מאות אלפי עובדי המגזר הציבורי, ביטול חלקי של הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות וביטול הפטור ממע"מ באילת. בנוסף תידחה סלילת כבישים, ויקוצץ תקציב הביטחון.

 

קצבאות הילדים: סכום הקצבאות מגיע היום ל-7 מיליארד שקל בשנה, והכוונה היא לקצץ ממנו 3.5 מיליארד. על פי התוכנית, החל מ-1 ביולי יקבל כל ילד קצבה זהה של 174 שקלים, בין אם הוא ילד ראשון או עשירי במשפחה (בניגוד למצב היום שבו הקצבאות גדלות עד הילד הרביעי).

 

עובדי המדינה: בניגוד להבטחות, האוצר מתכנן לבטל את תוספת השכר שהובטחה לעובדי המדינה ביולי ולבטל גם את תשלומי ההבראה והטבות אחרות בסכום של 5 מיליארד שקל. יש להניח שההסתדרות תפתח במלחמת חורמה נגד הסעיף הזה בתוכנית.

 

תקציב הביטחון: על פי התוכנית התקציב יקוצץ ב-4-5 מיליארד שקל - הרבה יותר מכפי שביקש האוצר בעבר. ראש הממשלה יצטרך להחליט אם לאשר את הקיצוץ או לדחותו.

 

תשתיות: אם תאושר התוכנית, הרי שכבישים ופסי רכבת מתוכננים יידחו, מה שיאפשר חיסכון של כ-2 מיליארד שקל. פרויקטים אחרים שממומנים כיום על ידי הממשלה יועברו למשקיעים פרטיים.

 

האוצר בונה על ממשלה קטנה

הממשלה עוד לא הוקמה, אבל באוצר כבר בונים על כך שיכהנו בה פחות שרים ושניתן יהיה לסגור כמה משרדים. על פי התוכנית שלהם, מהלך כזה יאפשר חיסכון של כחצי מיליארד שקל מהתקציב.

 

לצד הגזירות כוללת התוכנית גם תמריצים לעבודה, בעיקר לחרדים ולנשים ערביות, וכן יוזמות להגברת התחרותיות בענפי התעופה, המזון, האנרגיה והמלט. על פי הערכת האוצר, אם תבוצע התוכנית כלשונה, הרי שבעוד שנתיים יחזור הגירעון לממדים שקבעה הממשלה.

 

בעוד האוצר מציג תוכניות לצמצום הגירעון, הממשלה פתחה את השנה דווקא בעודף תקציבי מפתיע של 2.6 מיליארד שקל. איך זה קרה? למרבה הצער לא מדובר בהיפוך מגמה, אלא במצב זמני שהוא בעיקר תוצאה של היעדר תקציב.

 

מאחר שעדיין לא הוקמה ממשלה ולא אושר התקציב, משרדי הממשלה רשאים לבצע רק פעולות שהוחלט עליהן בשנה שעברה ושכבר החלו להתבצע. כך, למשל, לא ניתן להחליט כעת על סלילת כבישים חדשים או על רכישת ציוד לבתי־ספר ולהקצות לכך תקציבים. בנוסף רשאים משרדי הממשלה להוציא בכל חודש רק את החלק היחסי של התקציב של השנה שעברה, בלי התוספות שאושרו במהלך השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יבוטל הפטור ממע"מ על פירות וירקות
מומלצים