שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שמעון אדף הוא הזוכה בפרס ספיר לשנת 2012

  הסופר שמעון אדף הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות על ספרו "מוקס נוקס". "זה קצת מפתיע, לא הכנתי נאום אבל גיהצתי חולצה, אז אני אודה לאנשים סביבי", אמר על הבמה. את פרס הביכורים קיבלה הסופרת איילת גונדר-גושן

  שמעון אדף, הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012 על ספרו"מוקס נוקס" שיצא בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. אדף גבר על המועמדים האחרים לפרס השנה: לאה איני על ספרה "סוסית" (הוצאת כנרת זמורה-ביתן), ירמי פינקוס על ספרו "בזעיר אנפין" (הוצאת עם עובד), סמי ברדוגו על ספרו "הילד האחרון של המאה" (הוצאת הספריה החדשה), ובלה שייר על ספר הביכורים "מט ילדים" (הוצאת הספריה החדשה). 

    

  הזוכה שמעון אדף מקבל את הפרס (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  הזוכה שמעון אדף מקבל את הפרס(צילום: בני דויטש)

   

  על הבמה קיבל אדף את הפרס מידיהם של יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין ופרופסור שלו, ואמר: "זה קצת מפתיע, לא הכנתי נאום אבל גיהצתי חולצה, אז אני אודה לאנשים סביבי, ליגאל שוורץ העורך, להוצאה שלי, למשפחה שלי - ולאחרונים שמחזיקים אותי בחיים: החברים שלי".

   

  פרס ספיר לשנת 2012 ניתן זו השנה ה-13 על ידי מפעל הפיס. מתוך עשרות הספרים שהוגשו על ידי המו"לים השונים נבחרה "רשימה ארוכה" ובה 12 סופרים. מתוכם נבחרה "הרשימה הקצרה" ובה חמשת המועמדים הסופיים לפרס. הבחירה התבצעה על ידי ועדת שופטים מיוחדת בראשות פרופ' גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו"ם וכיום נשיאת המועצה האקדמית העליונה ודיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו.

    

  לא ממש מוכן, אבל עם חולצה מגוהצת. שמעון אדף (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  לא ממש מוכן, אבל עם חולצה מגוהצת. שמעון אדף (צילום: בני דויטש)

   

  יחד איתה ד"ר מיכל בן חורין, הסופרת ציפי גון גרוס, חוקר הספרות פרופסור יהודה פרידלנדר ובמאי התיאטרון מאור זגורי. על הבמה אמרה פרופ' שלו: "בחרנו רשימה של 83 ספרים, ומתוכם צמצמנו. לא חדלתי להתפעל מתחיית העברית, ותודה לסופרים על כך".

   

  בפרס הביכורים זכתה הסופרת איילת גונדר-גושן, על הרומן "לילה אחד, מרקוביץ'", שיצא בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. הרומן התקופתי עוסק בנושא החתונות הפיקטיביות, ערב מלחמת העולם השנייה, שאיפשרה לנשים להימלט מאדמת אירופה ולעלות לארץ ישראל. גיבור הרומן יעקב מרקוביץ', איש זניח לכל הדעות, מוצא עצמו נשוי לבלה זייגרמן - האישה היפה ביותר שראה מעודו, מה שמסבך את העלילה. על הבמה הודתה גונדר-גושן למשפחתה ואמרה: "אתם הלחם, המים, ולפעמים הדבש".

   

  כנסיית השכל. על הצד האמנותי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  כנסיית השכל. על הצד האמנותי(צילום: בני דויטש)

   

  את טקס פרסי אופיר הנחה השנה ירון ברובינסקי, ובמהלכו הוקרנו קטעי וידאו של המועמדים מספרים על ספרם, על תהליך היצירה ועל אהבתם לכתיבה. על החלק האמנותי הופקדו להקת "כנסיית השכל" שפתחה את הטקס עם השיר "מעל הים", וגיל חובב בקטע וידאו בו העניק מתכון לספר, תוך כדי בישול.

   

  השנה החליט מפעל הפיס להגדיל את גובה פרסי המשנה, וכל אחד מן המועמדים לפרס ברשימה הקצרה והזוכה בספר הביכורים, יקבלו פרס כספי בגובה של 40 אלף שקלים, במקום 25 אלף בשנים הקודמות. שמעון אדף

   יקבל פרס כספי בגובה 150 אלף שקלים, וספרו/ה יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת שיבחר. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 עותקים של חמשת המועמדים הסופיים ומספר הביכורים, ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

    

  פרס מפעל הפיס לספרות על שם ספיר הוענק לראשונה בשנת 2000, והוקם בהשראת פרס "בוקר" הבריטי. אלה הם הזוכים בו עד עתה:

   

  2000 - חיים סבתו על ספרו "תיאום כוונות"

  2001 - דויד גרוסמן על ספרו "מישהו לרוץ איתו"

  2002 - גייל הר אבן על ספרה "שאהבה נפשי"

  2003 - אמיר גוטפרוינד על ספרו "אחוזות החוף"

  2004 - דן צלקה על ספרו "ספר האלף בית"

  2005 - אלונה פרנקל על ספרה "ילדה"

  2006 - רון לשם על ספרו "אם יש גן עדן

  2007 - שרה שילה על ספרה "שום גמדים לא יבואו"

  2008 - צבי ינאי על ספרו "שלך סנדרו"

  2009 - ביטול הפרס

  2010 - יורם קניוק על ספרו "תש"ח"

  2011 - חגי ליניק על ספרו "דרוש לחשן"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דויטש
  שמעון אדף. זוכה פרס ספיר 2013
  צילום: בני דויטש
  לאתר ההטבות
  מומלצים