שתף קטע נבחר

קמפיין פרובוקטיבי בצה"ל נגד הטרדות מיניות

כ-500 חיילות וחיילים התלוננו ב-2012 על תקיפה או הטרדה מינית. סרטון שמאופיין בתכנים בוטים ינסה להילחם בתופעה במסגרת שבוע שכותרתו "עניין מטריד"

מסע פרסום בוטה ופרובוקטיבי - זהו הנשק החדש של צה"ל במלחמתו בהטרדות המיניות בשורותיו. שלטי חוצות ביחידות השונות וסרטון שיופץ ברשתות החברתיות, ילוו את הראיונות ומפגשי ההדרכה של החיילים במשך השבוע הקרוב תחת הכותרת "עניין מטריד".  

 

דיווחי חדשות נוסים ב-ynet:

רואים שחור בעיניים. הכירו את גנבי הנפט הניגרים

הנדידה של חיזבאללה: משמורות טבע לכפרים

 

מנתוני היוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) עולה כי במהלך 2012 התלוננו כ-500 חיילות וחיילים (חיילים היוו 10% מסך התלונות) ביחידותיהם על תקיפות או הטרדות מיניות, רובם מצד חיילים שמשרתים לצדם, או מצד מפקדים זוטרים, קצינים צעירים ונגדים שתקפו אותם על רקע מיני. מדובר בירידה קטנה לעומת 2011. 3% מהמקרים הוגדרו קשים, כלומר: מקרי אונס, ניסיונות אונס או מעשי סדום. מחצית מהמקרים היו בעלי אופי מילולי ומחציתם בעלי אופי פיזי.

 

 

מתוך הקמפיין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מתוך הקמפיין(צילום: דובר צה"ל)

 

לדברי היוהל"ן, תא"ל רחל טבת-ויזל, שני מקרים נגעו השנה לקצינים בכירים בדרגת אל"מ ומעלה. באחד נסגר התיק והשני הסתיים בהליך פיקודי. לדבריה, מאז נפתח מרכז "מהות" בצבא בחודש ספטמבר, המסייע לחיילים וחיילות שהותקפו מינית, התלוננו מאות חיילות - חלקן הגדול על מקרים שקרו להן באזרחות, כלומר בחופשות סוף השבוע או לפני שהתגייסו.

 

"הודחו השנה לא מעט קצינים זוטרים על נשיקה בלחי או על התבטאות בלתי הולמת", סיפרה טבת-ויזל. "במקרים אחרים תוקפים מינית נשלחו לכלא לחודשים ארוכים. הדגש השנה היה על המניעה, לכן הוא יצא תחת הכותרת 'עניין מטריד'. ההטרדות לא מאפיינות יחידות כאלו ואחרות. מצאנו אותן בכל הצבא. אנו משקיעים בענישה חמורה ובהסברה. הליווי והתמיכה באמצעות עובדים סוציאליים ופסיכיאטרים ב'מהות' נעשים גם אם הפונה מחליטה לא להתלונן". היא ציינה כי כדי להילחם בתופעה בעוצמה, הוחלט לפרסם את הסרטון שמאופיין בתכנים בוטים יחסית, ובהם "המשפטים הפופולריים המשמשים את המטרידים מינית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים