שתף קטע נבחר

נפטרה מקימת חיל נשים, שרה ברוורמן

שרה (שוריקה) ברוורמן, ששירתה בפלמ"ח והדליקה משואה ביום העצמאות ה-62 של ישראל, הלכה לעולמה בגיל 94. היא הרצתה לחיילים גם בשנים האחרונות

היא שירתה בפלמ"ח, צנחה במלחמת העולם השנייה, הקימה את חיל הנשים בצה"ל, הדליקה משואה והרצתה גם בעשור העשירי בחייה בפני חיילים וקציני צה"ל. היום (א'), בגיל 94, הלכה לעולמה שרה (שוריקה) ברוורמן, בביתה בקיבוץ שמיר.

 

ברוורמן, שגויסה לפלמ"ח בשנת 1943, סיימה קורס מפקדי מחלקות ונמנתה עם 37 צנחני היישוב שהתנדבו לצנוח באירופה הכבושה בתקופת מלחמת העולם השנייה - ביחד עם חנה סנש וחביבה רייך, שנתפסו והוצאו להורג בידי הנאצים ועוזריהם. הלווייתה תתקיים מחר בצהריים בקיבוץ שמיר.

 

ברוורמן. צלולה עד הרגע האחרון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ברוורמן. צלולה עד הרגע האחרון(צילום: דובר צה"ל)

 

שוריקה, כינויה במשך שנים ארוכות, נולדה ברומניה בשנת 1918 ועלתה לישראל בגיל צעיר. לאחר קום המדינה הייתה ברוורמן ממקימי חיל הנשים בצה"ל. היא שימשה בתפקיד קצינת משמעת והדרכה והשתחררה מהצבא בדרגת רב סרן. בגיל 89 הוענק לה "אות השירות המבצעי" של הצנחנים על ידי מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ הרצי הלוי.

 

מאז שפרשה לגמלאות ועד לפני שנים ספורות העבירה ברוורמן הרצאות לחיילים וקצינים על הצניחה באירופה ועל תקופת מלחמת העולם השנייה ותחילת ימיה של המדינה. 

 

היא נבחרה להדליק את אחת המשואות ביום העצמאות ה-62 של ישראל. פחות משלוש שנים לאחר מכן, הלכה לעולמה.

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הביעה צער על מותה של ברוורמן. "שרה הייתה אישה פורצת דרך והיוותה השראה לרבבות נשים ביישוב היהודי ומאוחר יותר במדינת ישראל", אמרה. "מבחינות רבות, סיפור חייה של שרה הוא סיפור הציונות בהתגלמותה כמעפילה, חלוצה, צנחנית ולוחמת במלחמה למען העם היהודי והקמת ארץ ישראל. שוריקה הייתה גם לוחמת אמיצה למען זכויות הנשים בישראל, והיא זו שסללה את הדרך לשרות נשים בצה"ל כשהביאה להקמת חיל הנשים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוריקה ברוורמן עם אלוף שמני
צילום: דובר צה"ל
מומלצים