שתף קטע נבחר

הרב פרופ' דוד הרטמן הלך לעולמו

הוא היה רב ופילוסוף, איש הלכה ואיש אקדמיה שעלה ארצה וייסד קהילה שפרצה את מסגרות השמרנות האורתודוכסית. הרב פרופ' דוד הרטמן, מייסד מכון שלום הרטמן, נפטר היום. קווים לדמותו של פלורליסט דתי שהיה ואיננו

הרב פרופ' דוד הרטמן, מההוגים היהודים הבולטים בימינו ומייסד מכון שלום הרטמן, הלך הבוקר לעולמו בגיל 81. הוא נחשב לאחד ממובילי הזרם האורתודוכסי הליברלי, וככזה השפיע על השקפת עולמם של יהודים רבים בארץ ובעולם.

 

 << כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

דוד הרטמן נולד למשפחה חרדית מברוקלין בשנת 1931, והתחנך בישיבת לייקווד הליטאית בניו-ג'רזי. בבגרותו התקרב לאורתודוכסיה המודרנית, והיה מתלמידיו הבולטים של הרב יוסף דב סולובייצ'יק - שאף הסמיכו לרבנות. את הדוקטורט שלו בפילוסופיה כתב באוניברסיטת מק'גיל במונטריאל, קנדה, שם גם כיהן כרב.

 

תוכניות חינוכיות שבהם מותר לשאול את כל השאלות מתוך זיקה למסורת. הרב פרופ' דוד הרטמן (צילום: יצחק וולף) (צילום: יצחק וולף)
תוכניות חינוכיות שבהם מותר לשאול את כל השאלות מתוך זיקה למסורת. הרב פרופ' דוד הרטמן(צילום: יצחק וולף)

 

בעקבות מלחמת ששת הימים החליט הרטמן לעלות ארצה עם משפחתו, ובמשך למעלה משני עשורים לימד מחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים 1984-1977 היה יועץ לשר החינוך, זבולון המר, ושירת כיועץ לכמה ראשי ממשלה בנושאי פלורליזם דתי בישראל, והקשרים בין ישראל לתפוצות.

 

עסק בקירוב לבבות

ב-1976 ייסד את מכון שלום הרטמן בירושלים, לזכרו של אביו, וסביבו קיבץ קהילה שפרצה את המסגרות השמרניות של האורתודוכסיה, וייסד השקפת עולם יהודית פלורליסטית הנותנת מענה לאתגרי הקיום היהודי בימינו. במהלך השנים גידל דורות של תלמידים ותלמידות, שרבים מהם עוסקים כיום בהוראת ומחקר היהדות.

 

הרב פרופ' דוד הרטמן פרסם עשרות מאמרים וספרים (בהם "הרמב"ם – הלכה ופילוסופיה", "מורשת במחלוקת", "מסיני לציון",

"עשה ליבך חדרי חדרים" ו"מנהיגות בעיתות מצוקה"). הגותו עסקה במפגש שבין מורשת הדורות לבין אתגרי ההווה.

 

תרומתו למחשבה היהודית זיכתה אותו, בין היתר, בפרס אבי חי (2000), פרס יקיר ירושלים (2001), פרס רוטברג לחינוך יהודי מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים (2004), פרס ליבהבר לסובלנות דתית בישראל (2012) ותוארי דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת ייל, היברו יוניון קולג' ומכון ויצמן.

 

"פרופ' דוד הרטמן לא היה תיאורטיקן, אלא איש מעשה", ספדו היום ב"מכון שלום הרטמן" למייסד. "הוא ידע שהדרך לעשות שינוי היא באמצעות בתי מדרש פלורליסטים ותוכניות חינוכיות שבהם מותר לשאול את כל השאלות מתוך זיקה למסורת. מכון הרטמן, באמצעות תוכניותיו בישראל ובעולם, יצר שיח יהודי פלורליסטי ביקורתי ורלוונטי לחיים המודרניים. מפגשי הלומדים שיצר במכון הרטמן ובהם התוכניות לאנשי חינוך ולקציני צה"ל, הן אבן יסוד לקירוב לבבות וזרמים בישראל".

 

הלווייתו תצא מחר (יום ב') בשעה 11:00 בבוקר ממכון הרטמן, להר המנוחות בירושלים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק וולף
הרב פרופ' דוד הרטמן ז"ל
צילום: יצחק וולף
מומלצים