שתף קטע נבחר

חיי פרישות: מה עושה אפיפיור בדימוס?

לכשישוב להיות יוזף רצינגר, עם פרישתו מהכס הקדוש בסוף החודש, תעמוד הכנסייה הקתולית בפני מצב לא מוכר. רבים חוששים מפילוג בכנסייה אם ייבחר יורש שלא לרוחו. ככל הנראה, הוא יקבל את התואר "הגמון אמריטוס של רומא". והיכן יתגורר?

בעוד העולם הקתולי מנסה להתאושש מהודעתו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 כי בכוונתו לפרוש מתפקידו בסוף החודש, ישנם המנסים לשער מה יעשה יוזף רצינגר עם פרישתו מהכס הקדוש, ואיך ישפיע הדבר על הכנסייה הקתולית.

 

בין היתר, עלה החשש כי מצב שבו שני אפיפיורים בחיים עלול לפלג את הכנסייה, במיוחד אם יורשו של בנדיקטוס ה-16 לא יהיה לרוחו, אף על פי שהאפיפיור עצמו לא הבהיר מי היורש המועדף עליו. "גם אם בנדיקטוס ה-16 אינו משוחח עם החשמנים בעניין, ואינו מצביע על יורש, הנוכחות שלו תורגש", אמר ג'ון טאוויס, מומחה לענייני הוותיקן, ל"טיימס" הבריטי.

 

פרישת האפיפיור - דיווחים אחרונים ב-ynet:

היורש של בנדיקטוס: אפיפיור שחור ראשון?

פרישת האפיפיור: "הזדמנות לכנסייה להתחדש"

האפיפיור פורש: "אמשיך לשרת הכנסייה בתפילה"

מורשת ומוסר: כהונתו המוכתמת של הכס הקדוש

 

כתב ה"טלגרף" הבריטי ברומא דיווח הלילה (ג') כי האפיפיור הפורש צפוי לעבור להתגורר בקסטל גנדולפו, בית קיץ של האפיפיורות שבפרברי רומא, שנבנה במאה ה-13. הוא ישהה שם בין 15 ל-20 ימים, עד שתתכנס מועצת החשמנים - "הקונקלווה" - בוותיקן, לבחירת ראש חדש לכנסייה הקתולית.

 

ייתקל ביורשו. האפיפיור בנדיקטוס ה-16. ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
ייתקל ביורשו. האפיפיור בנדיקטוס ה-16. ארכיון(צילום: AP)

 

גם לא ברור אם הוא ישוב לכהן כחשמן (קרדינל), כפי שהיה לפני שנבחר בשנת 2005 לתפקיד האדם הכפוף אך ורק לאלוהים. דובר הוותיקן, האב פדריקו לומברדי, אמר כי גם אם אין תקדימים בעניין ועדיין לא הוחלט באיזה תואר יחזיק בנדיקטוס ה-16 עם פרישתו, נראה שהוא יכונה "הגמון אמריטוס של רומא".

 

לפי כלי התקשורת בעולם, נראה שיוזף רצינגר יעבור לאחר בחירת יורשו להסתגר ב"מאטר אלצ'סיה", אחד המנזרים שבתוך מדינת הוותיקן, שבמשך מאות שנים שימש כבניין לנזירות שגידלו את הירקות אשר אכל האפיפיור. במאה האחרונה שימש לעתים המנזר כאולפני רדיו הוותיקן, ובחצרו של המנזר נמצא זן הוורד המכונה על שמו של האפיפיור הקודם - יוחנן פאולוס השני.

 

"מאטר אלצ'סיה" ממוקם רק כמה מאות מטרים מכנסיית פטרוס הקדוש, שם ישהה האפיפיור הנבחר. משמעות הדבר היא שאין כל ספק שבנדיקטוס ייתקל ביורשו, יהיה אשר יהיה, ולא ברור אם הוא מתכוון לפעול באופן ציבורי. לפי דובר הוותיקן, האב לומברדי, "הוא בהחלט לא מתכוון להתבודד והוא יהיה חופשי להסתובב כרצונו".

 

לפי ה"טיימס" הבריטי, גם אם האפיפיור לא אמור להיות מעורב בתהליך הבחירה של יורשו, עצם היותו בחיים בזמן הבחירה מבטיח שלא יהיה שינוי דרמטי במדיניות השמרנית שהכתיב לכנסייה הקתולית בזמן כהונתו.

 

פרישת האפיפיור - דיווחים נוספים:

"אפיפיור לא עוזב פשוט את התפקיד באמצע!"

פעם ב-600 שנה: כשהאפיפיור תולה את המגבעת

 

מרקו פוליטי, מומחה אחר לענייני הוותיקן, הוסיף בראיון ל"טיימס" כי נראה שמורשתו העיקרית של בנדיקטוס ה-16, למרות שמרנותו הקיצונית, היא המהפכה בעצם פרישתו מהתפקיד. "הוא מציב דוגמה לבאים אחריו", אמר פוליטי. "האפיפיור פאולוס השישי קבע שהגמון (בישוף) חייב לפרוש בגיל 75 ושחשמנים בני יותר מ-80 אינם רשאים להצביע באסיפה לבחירת האפיפיור הבא. עכשיו האפיפיור הזה מוכיח שהבחירה בכס הקדוש אינה נצחית. זו מהפכה גדולה".

  

החשש מפני פילוג בכנסייה נובע, בין היתר, מהאפשרות שהאפיפיור הפורש,

אחד התיאולוגים הגדולים של זמננו, יבחר להמשיך לפרסם כתבים וחוות דעת שאולי יסתרו את הכרעות האפיפיור הנבחר. לדעת רוב המומחים בעניין, הסיכוי שבנדיקטוס ה-16 יבחר לפעול בניגוד לאפיפיור הבא הוא נמוך ביותר, בשל אישיותו ואמונותיו השמרניות. דובר הוותיקן הבהיר עם זאת כי "אין כל בלבול. הוא פורש מהמשרה הבכירה. אין חלוקה ואין ספק לגבי הסמכות".

 

האב לומברדי, המשתדל להרגיע את רוחות הקתולים בעולם, הוסיף כי אף על פי שהיה מדובר ביוזמה אישית של האפיפיור הנוכחי, הוא יעביר ליורשו, בנוסף לסמכות העליונה של העולם הקתולי, גם את הסיסמה ואת פרטי המשתמש של חשבון הטוויטר של הכס הקדוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
יעבור למנזר ששימש נזירות. האפיפיור בנדיקטוס ה-16
צילום: AFP
מומלצים