שתף קטע נבחר

בנט בכנסת: "אחיי החרדים, שירות בצבא - מצווה"

יו"ר הבית היהודי נשא נאום בכורה במליאה. הוא המשיל את ישראל לאלונקה שעומדת ליפול והצהיר: "לימוד תורה הוא אינטרס קיומי, החרדים לא סוציומטים, גם להם ברור שעליהם לשרת בצבא ולתרום לכלכלה". נציגי מפלגתו נפגשו עם צוות הליכוד, שהציג להם את המתווה החדש לשוויון בנטל

24 שעות לאחר שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד נאם את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת, עלה אחר-הצהריים (יום ג') על דוכן הנואמים לראשונה בחייו - יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, וגם הוא הדגיש בדבריו את נושא השוויון בנטל. בנט גונן מצד אחד על לימוד התורה של החרדים, ומנגד קרא להם באופן ברור: "גם שירות בצבא הוא מצווה". לפני הישיבה במליאה נפגשו נציגי הבית היהודי, ובראשם ח"כ אורי אריאל, עם צוות המשא-ומתן של הליכוד. ynet העביר שידור חי ממליאת הכנסת.

 

"הציבור הישראלי מצפה מאיתנו שנבוא עם סכין בין השיניים ונפרוץ דרכים חסומות. שיקום פה דור מנהיגות שאינו מפחד", אמר בנט. זו הבחירה שעומדת בפנינו: האם נפחד או נעשה?". הוא קרא להעביר לאלתר את חוק הריכוזיות, לשבור את המונופול על הנמלים ואת כוחם של הוועדים הגדולים ולהשיב את העיסוק בחובות התלמיד למערכת החינוך.

 

בהמשך התמקד בענייני דת וחינוך יהודי. "חברים, בואו נודה על האמת: שירותי הדת בישראל הפכו למכונת ג'ובים ענקית שיוצרת ניכור. אין מה להתפלא ששליש מהזוגות מתחתנים מחוץ לרבנות. בואו נעז, ונהפוך את שירותי הדת למוקד שיאיר לכל עם ישראל את היהדות האמיתית".

 

שתי מדינות - לא יקרה

בנט התייחס בנשימה אחת לצורך בחינוך יהודי ולהתנגדות למדינה פלסטינית: "אנחנו חייבים להביא את היהדות היפה לכל עם ישראל. אם לא ידע כל ילד במדינה מי היו אבות האומה: אברהם, משה ודוד, ומי היו גיבורי ישראל כמו יוני נתניהו, חנה סנש, יהודה המכבי ורועי קליין, מה זה קידוש בשבת ואיך אומרים 'שמע ישראל' – אנו נהפוך את הדור הבא שלנו, לדור ללא מצפן, ללא דרך. בואו נחזיר את החינוך היהודי-ציוני לכל ילדי ישראל. אלה לימודי הליבה שלנו, של הישראלים, לא פחות ממתמטיקה ואנגלית. זוהי לא משימה דתית. זוהי משימה ישראלית".

 

בנט בנאום הבכורה. "האם נפחד או נעשה?" (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
בנט בנאום הבכורה. "האם נפחד או נעשה?"(צילום: אוהד צויגנברג )

 

"אנחנו חייבים לבחור בדרך של אמונה בצדקת דרכנו: לדעת שאדמת אבותינו אינה פיסת נדלן, ואין לי שום צורך לדבר על עומק גיאו-אסטרטגי כדי להסביר למה היא חשובה לי. אני גר ברעננה ומרגיש בטוח כשהאחים שלי שומרים עליי מהרי בנימין והשומרון. אין מקום בחלקת האלוהים הקטנה והמקסימה שלנו למדינה נוספת. זה לא יקרה. אבל חברים, לפני כל דיון על שטחים, צריך לומר: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. עכשיו אפשר להתווכח".

 

"החרדים הם ציבור מופלא"

בנט אמר כי "יש לנו הזדמנות היסטורית להביא לשיתוף אמיתי בנטל בין כל חלקי החברה הישראלית". הוא מנה שלושה עקרונות שלדעתו יש לאמץ כדי "לחולל שינוי": "לימוד תורה הוא אינטרס קיומי של כל עם ישראל", אמר בנט והסביר - "לולא התורה, לא היינו כאן. ללא התורה, לא נהיה כאן".

 

"העיקרון השני שנעמיד למול עינינו הוא שהחרדים הם אחינו. הם ציבור מופלא. הם אינם סוציומטים. הם חיים חיי מסירות נפש וחסד למען אידיאל התורה. העיקרון השלישי הוא שהמצב הקיים אינו יכול להימשך".

 

בנט במליאה."אני גר ברעננה ומרגיש בטוח כשהאחים שלי שומרים עליי מהרי בנימין והשומרון" (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
בנט במליאה."אני גר ברעננה ומרגיש בטוח כשהאחים שלי שומרים עליי מהרי בנימין והשומרון"(צילום: אוהד צויגנברג )

 

הוא המשיל את מדינת ישראל לאלונקה: "בתחילה שמונה חיילים נושאים חייל אחד, אחר כך שבעה נושאים שניים, וכרגע חמישה נושאים ארבעה. האלונקה עומדת ליפול".

 

"לא ייתכן שהם לא ישרתו בצבא", אמר בנט בהתייחסו לחרדים, "לא ייתכן שהם לא יישאו בנטל הכלכלה. גם לחרדים זה ברור".

 

"אחיי החרדים, גם שרות בצבא זוהי מצווה", הצהיר בנט. שרתתי עם אחים יקרים שידעו ללמוד תורה וגם לסחוב אלונקה, לפתוח גמרא וגם להסתער בשדה הקרב. אני לא אתן שישתלחו באחיי החרדים, אני לא אתן שייפגע עולם התורה ששוקם אחרי חורבן השואה, אך גם לא אסכים לכך שרק באוכלוסיה מסוימת אמהות לא ישנו בלילה מדאגה לגורל בניהן. אנחנו אחים לשמחות אך צריכים להיות גם אחים לדמעות. אין דרך אחרת".

 

האח יאיר לפיד

מוקדם יותר הסתיימה הפגישה בין צוותי המו"מ של הליכוד ביתנו והבית היהודי. במהלך הפגישה הוצג המתווה החדש לשוויון בנטל שנוסח על ידי יו'גין קנדל מטעם הליכוד. בבית היהודי הודיעו לצוותים כי ילמדו את המתווה ויקיימו התייעצות סיעתית סביבו.

 

בנאומו אתמול התייחס לפיד לסוגיית השוויון בנטל. הוא הזהיר: "אסור לנו להתעלם מהדיון של השוויון בנטל", והרגיע: "לא תהיה פה מלחמת אחים. 10% מן האוכלוסייה לא יכול לאיים במלחמת אחים על 90% האחרים". בתום הנאום זכה לחיבוק מבנט, כמו גם מח"כים אחרים שהגיעו לברכו לאחר שירד מדוכן הנאומים.

 

בעניין זה הליכוד מנסה להגמיש את המתווה שהציג בעבר יעלון ולהתאימו לדרישות שהציג יו"ר יש עתיד. על פי המתווה שגיבשו אנשיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כבר בשנה הבאה יחל גיוס הדרגתי של חרדים לצה"ל, ובמקביל יוטלו סנקציות על מי שלא יתייצב לבקו"ם. נציגי הליכוד הציגו בפני אנשיו של לפיד בכפר המכבייה את המתווה החדש.

 

לא ברור כיצד יתייחס לפיד להצעה החדשה, אך ח"כ לשעבר יוחנן פלסנר מקדימה, שהמתווה שגיבש

 נדחה על ידי נתניהו, אומר כי ההצעה החדשה היא "אותה גברת בשינוי אדרת. זה שוב אותו חוק טל. משמעות ההצעה היא לא יותר מתחפושת, אולי לקראת חג הפורים. מה שקורה פה זה שהם שומרים שוב את העיקרון החוקי לפיו כל אברך שחפץ בכך יכול לדחות את שירותו ובסופו של דבר גם לקבל פטור. שוב מתחילים לספר מעשיות של יעדים. יש פה דבר אחד בלתי נמנע - צריך להטיל אחריות אישית ברמת הפרט על כל אברך שלא משרת. אחרת אין לזה תכלית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנט.שירותי הדת הפכו למכונת ג'ובים ענקית שיוצרת ניכור
מומלצים