שתף קטע נבחר

צילום: EPA

צפו בתחקיר האוסטרלי: תעלומת איש המוסד שהתאבד בכלא והשאיר אישה ושני ילדים

זהו הפרסום על "האסיר X": בן זיגייר עלה ממלבורן, פתח דף חדש בישראל אבל "משהו רע מאוד קרה" לקריירת הריגול - והוא נעלם. בכלא איילון הוכנס לבידוד מוחלט ומעקב צמוד. מה התרחש בתא לפני שנמצא מת? דו"ח הנתיחה, שתיקת המשפחה והשאלות הקשות באוסטרליה - החשיפה המלאה

רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC שידרה אתמול (יום ג') תחקיר שבו נחשף כי אזרח אוסטרלי ששהה בבידוד מוחלט מת בשלהי 2010 בתאו בכלא איילון שברמלה, ולפי המסמכים הרשמיים התאבד. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד. המדינה, כך נטען, הסתירה באופן מאומץ את המקרה ועוד לפני כן את עצם קיומו של אותו עציר.

 

בתוכנית בת 28 הדקות מתואר כל מה שידוע על סיפורו של בן זיגייר, שהשתמש בישראל בשם בן אלון, נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. מאז האירוע הוא כונה בעולם "האסיר X".

הוא נמצא תלוי בתאו בכלא אף ששהה תחת השגחה מרבית ומעקב צמוד, כך תואר בתחקיר. מאז שמת ועד היום לא התקבלו אישור או התייחסות לפרשה משום גורם ישראלי.

 

על פי התחקיר של הרשת הציבורית באוסטרליה, מדובר באחת הפרשות הסודיות והרגישות ביותר של קהילת המודיעין הישראלית, והממשלה משקיעה מאמצים רבים כדי למנוע סיקור תקשורתי או טיפול בפניות של ארגוני זכויות אדם המבקשים לחשוף את הפרטים. גם בני משפחתו ומכריו של זיגייר, שהתבקשו להגיב לכתבה, סירבו לשתף פעולה.

 

בן זיגייר בתמונה במדי צה"ל  ()
בן זיגייר בתמונה במדי צה"ל

 

"חיוני למנוע פגיעה חמורה בביטחון המדינה"

על פי הפרסום, "האסיר X" הוחזק בבידוד מוחלט משלב כלשהו בתחילת 2010 ב"אגף 15" שכולל תא אחד, ונבנה עבור רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר. לא ברור מדוע נעצר. החזקתו נשמרה תחת מעטה סודיות כה חריף עד שאפילו הסוהרים לא ידעו את זהותו. עוד נטען בתחקיר כי צו איסור פרסום שהוציא אז בית משפט על פרטי הפרשה אסר אף על חשיפת עצם קיומו של הצו, ושב"כ מנע כל דיווח בנושא.

 

משפחתו לא מתייחסת לפרשה. בן זיגייר  ()
משפחתו לא מתייחסת לפרשה. בן זיגייר

 

החתונה. אשתו הישראלית נשארה עם שני ילדיהם ()
החתונה. אשתו הישראלית נשארה עם שני ילדיהם

 

בן זיגייר בתמונה שצילמה קרובת משפחה  ()
בן זיגייר בתמונה שצילמה קרובת משפחה

 

על פי הפרסום, זיגייר/אלון היה בן 34 כשהתאבד ב-15 בדצמבר אותה שנה (לפי משרד החוץ האוסטרלי הוא החזיק גם בדרכון תחת השם בן אלן). אחרי שלמד בבית ספר יהודי במלבורן ולמד משפטים, הוא עבר לפני כ-12 שנים להתגורר בישראל, נישא לישראלית, התגורר בישראל ולשניים נולדו שני ילדים.

 

בחייו החדשים, כך נטען, אלון הגדיר את מקצועו כעורך-דין, אך לפי המקור שמצטט הכתב האוסטרלי הוותיק טרבור בורמן - למעשה עבד במוסד. "משהו רע מאוד קרה לקריירת הריגול שלו", מציין הכתב. אלון נעלם במהלך החודשים הראשונים של 2010 ומצא עצמו בבידוד בתא המעצר.

 

בזמנו פנתה האגודה לזכויות האזרח בישראל ליועץ המשפטי לממשלה ומחתה על מאסרו. "זה מדאיג שיש אסיר המוחזק בבידוד ואנחנו לא יודעים עליו דבר", כתב היועץ המשפטי של העמותה, דן יקיר. בתגובה ענה לו עוזרו של היועמ"ש: "צו איסור הפרסום חיוני כדי למנוע פגיעה חמורה בביטחון המדינה, ולכן לא ניתן להרחיב בעניין". רשת ABC פנתה ליקיר במסגרת התחקיר אך הוא סירב בנימוק שצו בית המשפט עדיין תקף.

 

צו איסור הפרסום שהוצג בתחקיר האוסטרלי ()
צו איסור הפרסום שהוצג בתחקיר האוסטרלי

 

הקבר במלבורן, אוסטרליה  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקבר במלבורן, אוסטרליה (צילום: EPA)

 

עו"ד ביל ואן אוסוולד מסניף ארגון זכויות האדם Human Rights Watch בירושלים, הגדיר את מעצרו של זיגייר "בלתי נסלח". "לא מדובר רק בהפרת זכויות אדם, אלא בפשע", הוא אמר בתוכנית. "תחת החוק הבינלאומי, האנשים האחראים למעצרו אמורים לעמוד לדין על כך".

 

אולי לעולם לא נדע

התאבדותו של זיגייר רק מוסיפה לתעלומה המתוארת, מאחר ששהה תחת פיקוח צמוד ומצלמות אבטחה שנועדו במיוחד כדי למנוע מקרים מסוג זה. על פי הדיווח בכתבה, אחרי שהתגלתה גופתו ניסו סוהרים להציל אותו אולם ללא הצלחה. גופתו הוטסה לקבורה שבוע לאחר מכן במלבורן על-ידי זק"א והוא נקבר בבית העלמין של חברה קדישא ב-22 בדצמבר.

 

בתחקיר של ABC צוין כי גופי המודיעין באוסטרליה מודעים לכך שיהודים מקומיים מגויסים למוסד. ההערכה היא שהמגויסים משנים את שמותיהם היהודיים ואז מנפיקים דרכונים חדשים שיאפשרו להם להיכנס למדינות ערביות או מוסלמיות כמו איראן.

 

הדמיית הדרכון ()
הדמיית הדרכון

 

"אוסטרלים נתפסים בחו"ל כתיירים תמימים", אמר וורן ריד, איש מודיעין אוסטרלי לשעבר, שטען שאזרחי המדינה היהודים מבוקשים מאוד במוסד. "זאת ארץ 'נקייה', יש תדמית טובה כמו ניו זילנד". בתחקיר הוזכרה גם חשיפת חוליית המתנקשים במחמוד אל-מבחוח בדובאי, בתחילת 2010, שכמה מהם השתמשו בדרכונים אוסטרליים.

 

"הדברים אולי יתגלו בעוד 10-15 שנה והמוסד אולי יפרסם גרסה מצונזרת", הוסיף ריד, "אבל אני מטיל בכך ספק, זה כנראה מסוג המקרים שיוסתרו ל-50-75 שנה או שלעולם לא יפורסמו".

 

בתגובה לתחקיר אמר שר החוץ האוסטרלי בוב קאר כי בניגוד למקובל ביחסים בין מדינות, דיפלומטים אוסטרלים בישראל למדו על סיפורו של זיגייר רק לאחר מותו: "ההאשמות מטרידות אותי. לא אירתע לבקש ממשלת ישראל הסבר על מה שאירע".

 

כשנשאל אם יבדוק עם ישראל את המקרה ענה קאר: "הבעיה היא בכך שנמסר לי שלא היה לנו כל קשר עם משפחתו ולא התקבלה כל בקשה לסיוע קונסולרי במהלך הזמן שבו לכאורה הוא היה עצור". לכן, לדבריו, במצב כזה אין לממשלת אוסטרליה הרבה מה לעשות. "אהיה זקוק למשהו ממשפחתו כדי להמשיך בנושא. אולי התוכנית הזו תספק לי די מידע כדי לפתוח בחקירה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר, או בן אלון, או בן אלן
הכתב טרבור בורמן
מומלצים