שתף קטע נבחר

אדמו"ר: המלחמות - בגלל החילונים. שהם יתגייסו

האדמו"ר מפרימישלן טוען כי "עמי ארצות" הם הגורמים למצב הביטחוני, ולכן עליהם לשרת בצבא. "סכנות ביטחוניות אלו בשלהם, בגלל הימנעותם מלימוד תורה". על באי ביתו של האדמו"ר - אישי ציבור רבים, ובהם אביגדור ליברמן

המחלוקת סביב גיוס תלמידי הישיבות נשמעת לעתים כדו-שיח של חירשים – עד שבא האדמו"ר מפרמישלן ומנסח מחדש את העמדה החרדית. רבי מאיר רוזנבוים, מן הבולטים בעולם החרדי וראש החסידות בבני ברק, הצדיק בפני מאמיניו את אי-השוויון בנטל, טען כי הוא מוסרי, ואף הסביר מדוע: אלה שאינם לומדים תורה ומקיימים את מצוותיה הם הגורמים למצב הביטחוני הקשה במדינה, ולכן עליהם לשרת בצבא יותר מאחרים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

קראו עוד בערוץ יהדות על שוויון בנטל:

 

האדמו"ר מפרמישלן עומד בראש קהילה שאינה גדולה במיוחד, אך מעמדו בעולם החסידות גבוה - והוא זוכה להערכה רבה בעיקר בשל הברכות והעצות שהוא מעניק לבאי ביתו. ביניהם נמנים גם לא מעט חילונים, כמו ח"כ אביגדור ליברמן, ועל פי עיתון "המבשר" שפרסם את הדברים, הם היו מיועדים אל אותם "אישי ציבור מפורסמים הרחוקים עדיין מעולמה של תורה".

 

הכל בגלל "עמי הארצות"

בשיחה שקיים עם חסידיו הציג הרב את הטענות נגד אי-גיוס של חרדים, ואמר כי הן מובנות: "על פניו נשמעים הטוענים כמשכנעים, שהלא הכל נבראו בצלם אלוקים, ומדוע זה קבוצה אחת חייבת לשרת ולהיות משועבדת לצרכי הצבא, וקבוצה אחרת תשב בבית המדרש ותלמד תורה? היכן הוא היושר? ... (זה) דורש מאיתנו להבין ולחדד היטב את הסיבה מדוע אכן פטורים לומדי התורה מגיוס".

 

בתשובתו ציטט האדמו"ר את דברי חכמים "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל עמי הארץ", וענה: "ברור לנו שהעובדה

שאנו חיים בסכנה מפני האויבים בכל שנות מגורנו כאן בארץ ישראל - כל זאת בשל עמי הארצות שהארץ מלאה בהם. אלו ששואלים מדוע עליהם להתגייס לצבא ולהילחם - יש לומר להם שפורענות זו, סכנות ביטחוניות אלו, הוא בשלהם, בגלל אוזלת ידם והימנעותם מללמוד תורה".

 

כהדרכת "דע מה שתשיב", אמר לחסידיו: "זכותנו לשבת שקטים ושאננים היא רק בזכות לימוד התורה, ובלא היא - הרי חלילה פורענות באה לעולם. אין להם לעמי הארצות כי אם להלין על עצמם, על הפורענות, הסכנות והצורך בצבא שהם מביאים עליהם ועלינו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי צריך לשאת בנטל?
צילום: רויטרס
צילום: אוהד צויגנברג
האדמו"ר ייעד את דבריו ל"אישי ציבור חילונים". ליברמן, מבאי ביתו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים