שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

פסיכולוגית שפגשה את אסד: הוא מחובר למציאות

פעילים ירדנים שתומכים בנשיא הסורי נפגשו עמו בארמונו בדמשק. אחרי שהניחו על כתפיו גלימה ירדנית מסורתית ועוררו סערה בארצם, סיפרה פסיכולוגית ירדנית שהייתה בפגישה: "אסד מחובר למציאות ולא כפי שטוענים בתקשורת המערבית"

נשיא סוריה בשאר אסד נפגש בתחילת השבוע בארמון הנשיאות בדמשק עם משלחת של פעילים ירדנים שתומכים בו. העיתון "אל-קודס אל-ערבי", שיוצא לאור בלונדון, דיווח היום (יום ד') כי הפגישה הידידותית עוררה סערה בירדן לאחר שאחד הפעילים שנפגשו עם הרודן הסורי, עורך הדין סמיח חריס, הניח גלימה ירדנית על כתפי אסד כאות הוקרה.

 

עוד חדשות בעולם :

דודו של "האסיר X": לא יודע מה נכון ומה לא נכון

נאום אובמה: נעמוד לצד ישראל במאמץ לשלום

 

תנועת "האחים המוסלמים" ופעילים שתומכים במהפכה בירדן שלחו חצֵי ביקורת רבים לעבר המשלחת שביקרה בסוריה ובייחוד ביקרו את האקט של הנחת הגלימה על אסד.

  

הפגישה שעוררה סערה בירדן. צפו

 

אחד מהפעילים הירדניים שנמנה עם האופוזיציה בממלכה ההאשמית, דרראם אל-הלסה, כתב בדף הפייסבוק שלו כי אסד אמר להם בפגישה: "אני בעל תוכנית ולא מעניינות אותי המשרות. שהעם הסורי יסכים לתוכנית הכוללת שקבענו את עיקריה במצע הפוליטי שעומד על הפרק בדיאלוג הלאומי (עם האופוזיציה) וללא תנאים". בדבריו של אסד על "תוכנית" הוא התכוון כנראה לרפורמות השלטוניות שהבטיח בעבר ליישם.

 

אסד: "כרופא עיניים עם קשרים, אלחם למען הרפורמות"

על פי חבר המשלחת הירדנית, אסד גם הוסיף ש"אם הערבים הסורים יסכימו על התוכנית הלאומית ועל פיתוחה, אז אני כאזרח סורי, רופא עיניים שיש לו קשרים, חברויות ומרפאה, אלחם למען התוכנית הלאומית שלנו מכל עמדה ומכל במה".

  

"אסד מחובר למציאות ולא כפי שטוענים בתקשורת המערבית", העבירה ראוויה אל-בורנו, פסיכולוגית ירדנית שהשתתפה בפגישה עם הנשיא הסורי, את רשמיה המקצועיים. לדבריה, "הדברים ברורים לגמרי מבחינתי. אסד רגוע והוא הרגיע את המשלחת הירדנית שהמשבר (בסוריה) יסתיים". אל-בורנו, שמשכה את תשומת הלב במשלחת הירדנית, לחצה במהלך הפגישה את ידו של אסד ולאחר מכן התראיינה לטלוויזיה הסורית והציגה את רשמיה.

 

"הוא הרגיע אותנו", הפסיכולוגית הירדנית עם אסד בארמונו בדמשק ()
"הוא הרגיע אותנו", הפסיכולוגית הירדנית עם אסד בארמונו בדמשק

 

ובינתיים בשטח, ההרג בסוריה נמשך. לפי ועדות התיאום המקומיות, אחד הארגונים הפועלים בשטח, 136 בני אדם ובהם 11 ילדים וחמש נשים נהרגו אתמול ברחבי סוריה - רובם בחלב ובדמשק. בהרוגים היו גם שלושה שעברו עינויים קשים.

 

ההישג הגדול של המורדים

המורדים הסורים הצליחו לרשום הישג גדול אחרי שהשתלטו בקרבות עזים על עשרות מטוסים תקינים של חיל האוויר הסורי, בשדה התעופה הצבאי אל-ג'ראח בפרברי העיר חלב - מהלך שמעורר דאגה בקרב רבים, כולל בקרב האופוזיציה.

 

לפי החשש, המורדים ישתמשו במטוסים האלו כדי להפציץ אזורים שנאמנים למשטר הסורי. בינתיים, פרסמה סוכנות האו"ם לזכויות אדם כי כ-70 אלף בני אדם נהרגו בסוריה מתחילת מלחמת האזרחים במרס 2011.

 

אחד המטוסים שעליהם השתלטו המורדים הסורים ()
אחד המטוסים שעליהם השתלטו המורדים הסורים

 

בעקבות הפעולה המוצלחת ליד חלב, הפיצו המורדים סרטוני וידאו שבהם הציגו את שלל מטוסי המיג, התחמושת והטילים באותו שדה תעופה. לטענת המורדים, על חלק מהמטוסים הותקנו כבר טילים שהיו מוכנים לשימוש.

מתנגדי המשטר הצליחו להשתלט על הבסיס הצבאי בתום קרבות עזים שניהלו מול הצבא הסורי מאתמול בבוקר, ולפי הדיווחים, הגדודים האיסלאמיסטיים בקרב המורדים היו דומיננטיים מאוד בפעולה הזו. 

 

במקביל, חבר פרלמנט לבנוני לשעבר שמקורב לשלטונות הסוריים, נאסר קנדיל, טען ש"לוחמי ארגון חיזבאללה יגיעו בקרוב לסוריה כדי לסייע לאסד בלחימה". דבריו צוטטו בהרחבה בכלי תקשורת לבנוניים. למרות הדיווחים על כך שארגונו של חסן נסראללה כבר נוטל חלק פעיל בלחימה נגד המורדים הסורים זה זמן רב, הסביר קנדין כי "אנשיו של עימאד מורנייה, בכיר הארגון שחוסל, עדיין לא נלחמו בסוריה, אך הם באים".

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תאמינו לתקשורת המערבית. אסד
צילום: SANA ,EPA
"אנשי מורנייה בדרך לסוריה". נסראללה
מומלצים