שתף קטע נבחר

צילום: EPA

דיווח: זיגייר ביקר באיראן, בסוריה ובלבנון

פרשת "האסיר X" ממשיכה להסתעף. עיתון אוסטרלי דיווח שבן זיגייר/אלון נחקר על ידי ארגון הביון במדינה בחשד לריגול לטובת ישראל, כמה חודשים לפני שנכלא בארץ, וכי השתמש בשם רביעי - בנג'מין בארוז. הוא הכחיש וזעם כשעיתונאי שאל אותו על ביקוריו במדינות אויב ועל עבודתו במוסד

שירות הביון של אוסטרליה (ASIO) חקר בעבר את בן זיגייר/אלון בחשד שריגל עבור ישראל עוד בטרם נעצר ונכלא על ידי הרשויות הישראליות. העיתון "סידני מורנינג הראלד" דיווח היום (ד') כי זיגייר, "האסיר X" שסיפור היעלמותו והתאבדותו בתא מאובטח ביותר, עורר הדים רבים בעולם, נחקר בחשד שהשתמש בדרכונו האוסטרלי כדי לבקר במדינות אויבות לישראל. ASIO סירב להגיב לפניות התקשורת בנושא, אז וגם היום.

 

עוד על תעלומת "האסיר X":

חבר של זיגייר: "לא הסכמנו בנושא הפלסטיני"

הורוביץ ב-2010: הדעת אינה סובלת העלמת אזרח

עופר שלח על ההשתקה: "שימוש קל בכלים כבדים"

 

בדיווח מצוטט עיתונאי שלדבריו שוחח בטלפון עם זיגייר ב-2010 והצליח לעורר את זעמו לאחר ששאל אותו על קשריו למוסד הישראלי. "מי אתה לעזאזל? מה השטויות המוחלטות האלה שאתה אומר לי?", השיב לו זיגייר/אלון וזעם על כך שהכתב תחקר אותו על שימוש בדרכונו האוסטרלי כדי לבקר באיראן, לבנון וסוריה כדי לרגל לטובת ישראל.

 

צפו בתחקיר האוסטרלי: תעלומת איש המוסד שהתאבד בכלא 

 

העיתון מביא את הדיווח במסגרת תיאור חקירה של ארגון הביון האוסטרלי לגבי שינוי שמות של אזרחים אוסטרלים יהודים. במרכז החקירה עומדים לפחות שלושה אוסטרלים בעלי אזרחות כפולה אוסטרלית-ישראלית, ובהם זיגייר. שני מקורות מודיעיניים סיפרו ב-2010 כי כל אחד מהשלושה, שעלו לישראל, שב לאוסטרליה כדי לשנות את שמו משם יהודי לשם אנגלו-סקסי, ולהוציא דרכון חדש. חלקם שינו את שמם כמה פעמים, ועל פי הדיווח, הם השתמשו בדרכוניהם החדשים כדי לבקר באיראן, בסוריה ובלבנון.

 

העיתון גם רמז לקשר בין החקירה הזו לבין חיסול מחמוד אל-מבחוח בדובאי וציין כי חקירתו של זיגייר ושני האנשים הנוספים החלה לפחות חצי שנה לפני ההתנקשות המסתורית. על פי הרשויות בדובאי שפרסמו אז את ממצאיהן, כמה מהחשודים בהתנקשות השתמשו בדרכונים אוסטרליים ובשמות של אזרחים בעלי אזרחות כפולה. אוסטרליה גירשה אז דיפלומט ישראלי בעקבות פרשת הדרכונים. עם זאת העיתון מדגיש כי לא ידוע על קשר בין שלושת השמות שעלו בחקירת ההתנקשות במבחוח לבין זיגייר ושני הנחקרים האחרים בפרשת שינוי השמות.

 

העיתון גם מצטט מומחה מודיעיני ישראלי שאמר לו ב-2010 כי "ידוע שישראל מבקשת מאנשים שהיגרו אליה לסייע לה על ידי מסירת דרכוניהם". לדבריו, "מאוחר יותר משתמשים בשמותיהם אבל האדם שסיפק את הדרכון לא מעורב".

 

בקמפוס, עם סטודנטים מאיראן

הדיווח שופך אור גם על מהלכים נוספים של זיגייר, שלא ברור אם הם קשורים לענייני הריגול. העיתון מציין כי הוא אינו יכול לאמת כי זיגייר חזר לאוסטרליה ב-2009 כדי להשלים תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת מונאש – אוניברסיטה ציבורית במלבורן. על פי העיתון, מאז 2006 האוניברסיטה מעורבת ביוזמות חינוך שונות ברחבי המזרח התיכון וב-2007 היא הציעה תוכנית לסטודנטים מסעודיה. מקור סיפר בעבר כי זיגייר נצפה בקמפוס בחברת סטודנטים מאיראן ומסעודיה. על פי סוכנות הידיעות היהודית JTA, אמו לואיז עבדה באוניברסיטה והייתה אחראית על גיוס הכספים למרכז היהודי שלה. לא ברור מהדיווח באיזו תקופה עבדה האם במוסד.

 

 

רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC שידרה אתמול תחקיר שבו נחשף כי אזרח אוסטרלי ששהה בבידוד מוחלט מת בשלהי 2010 בתאו בכלא איילון שברמלה, ולפי המסמכים הרשמיים התאבד. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד. המדינה, כך נטען, הסתירה באופן מאומץ את המקרה ועוד לפני כן את עצם קיומו של אותו עציר.

 

בתוכנית בת 28 הדקות מתואר כל מה שידוע לתקשורת על סיפורו של בן זיגייר,

 שהשתמש בישראל בשם בן אלון, נשוי ואב לשניים בשנות ה-30 לחייו. מאז האירוע הוא כונה בעולם "האסיר X".

 

על פי התחקיר של הרשת הציבורית באוסטרליה, מדובר באחת הפרשות הסודיות והרגישות ביותר של קהילת המודיעין הישראלית, והממשלה משקיעה מאמצים רבים למנוע סיקור תקשורתי או טיפול בפניות של ארגוני זכויות אדם המבקשים לחשוף את הפרטים. גם בני משפחתו ומכריו של זיגייר, שהתבקשו להגיב לכתבה, סירבו לשתף פעולה. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן זיגייר. "מה השטויות האלה?!"
מומלצים