שתף קטע נבחר

מככבים במלשינון המס: רופאי השיניים ועורכי הדין

כ-‭4,000‬ תלונות על העלמות מס הגיעו לקו החדש שפתחה רשות המסים לפני שבועיים. רופאי השיניים, קבלני השיפוצים ועורכי הדין מובילים את רשימת ההלשנות. גם השוכרים מנצלים את ההזדמנות לנקום: חלק גדול מהפניות - נגד משכירי הדירות

הקמפיין של רשות המסים עובד: רופאי השיניים הם המובילים בטבלת סופגי ההלשנות ב"קו הצדק" החדש ‭(*5352)‬ שהחלה רשות המסים להפעיל לפני שבועיים במטרה לאתר מעלימי מס. עד כה התקבלו כ-‭3,000‬ שיחות במלשינון המחודש ו-‭1,000‬ פניות במייל.

 

"האנשים השחורים": קמפיין נגד העלמות המס

רשות המסים משפרת תדמית ב-48 מיליון שקל

בנק ישראל: להעלות מסים ב-7.5 מיליארד שקל

 

רוב הפניות היו בעילום שם, למרות שמי שמזדהה ותלונתו הביאה לגביית מס או להטלת קנס יזכה לתגמול כספי. 100 מתוך הפונים ביקשו להגיע לפגישה עם חוקר מס, להציג בפניו מסמכים ולדבר ישירות על מעלים המס שעליו הם התלוננו. גורמים ברשות המסים מעריכים שכתוצאה מ"קו הצדק" ייגבו בקרוב עשרות מיליוני שקלים.

 

מקצועות חופשיים ממס

בעלי המקצועות החופשיים מובילים בגדול בהלשנות עליהם, ובראשם רופאי השיניים. התקבלו גם תלונות רבות נגד רופאים אחרים, ואחריהם עורכי הדין, שלדברי לקוחותיהם גבו מהם כספים ואמרו להם שלא ישלמו מס בגינם. חלק מהתלונות התבררו כנכונות והרשות כבר החלה בגבייה.

 

רופאי השיניים - מככבים בראש רשימת ההלשנות של רשות המסים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רופאי השיניים - מככבים בראש רשימת ההלשנות של רשות המסים(צילום: shutterstock)

 

תלונות רבות הגיעו גם נגד שיפוצניקים וקבלני שלד, נגד נותני שירותים בתחומים כמו הובלות והעברת דירות ונגד בעלי חנויות, שחלקם לא מוכרים כלל לרשות המסים וקיימו את עסקיהם בסתר.

 

משפצים גם את החשבוניות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משפצים גם את החשבוניות(צילום: shutterstock)

 

משכירים דירות ומעלימים הכנסות

תלונות רבות התקבלו גם על משכירי דירות. כיום קיים פטור על השכרה עד ‭4,900‬ שקל לחודש, והתלונות עסקו באנשים שהפכו את השכרת הדירות למקצוע ומשכירים דירות רבות, לעתים מפוצלות, בסתר, תוך שהם אומרים לשוכרים לא לדבר על ההשכרה כדי ששכר הדירה יהיה נמוך יותר.

 

כל תלונה שמגיעה לקו הצדק מועברת מיד ליחידות המודיעין של מס הכנסה ומע"מ במשרדי פקידי השומה ברחבי הארץ. הנתונים מוזנים למחשב ומושווים למידע קיים על אותו נישום.

 

לדברי מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, "השיטה נועדה בעיקר להרתיע את המעלימים ולחנך את הציבור לשלם מס ולא לבצע עבירות פליליות בהשתמטות מתשלומי מס‭."‬

 

רשות המסים הודיעה בדיוק לפני שבועיים על פתיחתו של "קו הצדק" – מספר טלפון למבקשים להודיע על העלמות מס המתרחשות בישראל ועל ידי ישראלים, גם בחו"ל.

 

המספר החדש נועד לסייע לרשות המסים להגדיל את הכנסותיה מגביית מסים, תוך "מלחמה עיקשת בהון השחור‭,"‬ כהגדרת שר האוצר, יובל שטייניץ.

 

המטרה היא לגבות בשנה הראשונה, באמצעות המלחמה רחבת ההיקף במעלימי המס, עוד 2 מיליארד שקל, והחל משנת 2014 המטרה היא לגבות עוד 6 מיליארד שקל מדי שנה. בסך הכל מתכוונים ברשות לגבות ב־4 השנים הקרובות 20 מיליארד שקל ממקורות שמהם לא נגבו עד כה מסים.

 

מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, יסיים את תפקידו בחודש הבא, ויחליף אותו בתפקיד משה אשר. ארבלי הבטיח כי המבצע יימשך במלוא היקפו גם על ידי הבא בתפקיד.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמפיין רשות המסים נגד העלמות מס
צילום:  ישראל מלובני
דורון ארבלי, מנהל רשות המסים
צילום: ישראל מלובני
מומלצים