שתף קטע נבחר

"האנשים השחורים": קמפיין נגד העלמות המס

הצוות למלחמה בהון השחור הגיש לשר האוצר את המלצותיו הכוללות צעדי חקיקה שיסייעו להיאבק בעברייני מס ו"תכנוני המס" של חברות גדולות, וכן צעדים להגברת מודעות הציבור. חלק מהצעדים עדיין מחכים לאישור הכנסת, אולם שטייניץ כבר מבטיח: עד סוף הקדנציה נגבה עוד 20 מיליארד שקל

מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, הגיש היום (א') לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ את הדו"ח המסכם של המלצות הצוות למלחמה בהון השחור, שהוקם בעקבות ועדת טרכטנברג. ההמלצות כוללות שורה של צעדי חקיקה, שיקלו על רשות המסים לאסוף מידע על עברייני מס ולהילחם בתופעת "תכנוני המס" של חברות גדולות. כמו כן, הן כוללות השקה של קמפיינים ציבוריים להגברת המודעות לחשיבות שבתשלום מס ושיתוף הפעולה של הציבור עם רשות המסים במלחמה בהון שחור.

 

 

"כמו שחינכנו ילדים לא לקטוף פרחי בר, כך נפעל גם בבתי הספר כדי שהילדים יביאו הביתה את הנורמה הזו לפיה פטריוט אמיתי והגון משלם את מיסיו כחוק, אמ שר האוצר, יובל שטייניץ, והבטיח הכנסות מיידיות כתוצאה מהגברת האכיפה, "השנה נגבה עוד 2 מיליארד שקל, ב-2014 נגבה עוד 6 מיליארד שקל, ועד סוף הקדנציה נגבה עוד 20 מיליארד שקל", אמר שר האוצר. יש לציין, כי החוק להגברת האכיפה שיזמה הממשלה ביולי האחרון, שכולל גם חלק מהצעדים שעליהם ממליץ הצוות של ארבלי, עוד לא קיבל את אישור הכנסת.

 

תיקוני החקיקה שעליהם ממליץ הצוות כוללים, הגדרת עבירות מס חמורות כעבירות מקור לפי החוק לאיסור הלבנת הון. בכך תתאפשר העברת מידע ישירה מהרשות לאיסור הלבנת הון לרשות המסים.

 

כמו כן, ממליץ הצוות על צמצום עסקאות מזומן בין עוסקים מ-20 אלף שקל ל-10,000 שקל והטלת קנס של 15% מהחריגה על עבירה. בנוסף, הוצעה חקיקה שתאפשר העברת מידע לרשות המסים מרשם נותני שירותי מטבע וכן בחינת האפשרות להעביר לאחריות רשות המסים את הרגולציה על נותני שירותי המטבע (צ'יינג'ים).

 

בתחום הטיפול בתכנוני מס, מציע הצוות שינויים במנגנון המיסוי של "חברות משפחתיות" ומציע גם להטיל חובת דיווח על חברות במקרים שבהם פעלו בניגוד לעמדה המוצהרת של רשות המסים או נעזרו בחוות דעת מקצועית בנוגע לדיווח על הכנסותיהן.

 

סמכות להחרים כלי רכב, תגמול עובדים 

כמו כן מציעים חברי הצוות שורה של צעדי להגברת האכיפה המרתיעה. כך, למשל, מוצע כי ניתן יהיה לעכב החזרי מס למי שלא הגיש דו"ח על הכנסותיו, לעכב את יציאתו מהארץ של מי שעבר על חוקי הדיווח, מתן סמכות לרשות להחרים כלי רכב בשטח ציבורי ולהטיל עיקולים על רשויות מקומיות ומועצות דתיות שחייבות מס למדינה.

 

בנוסף, ממליצים לייעל את תהליכי העבודה של הרשות על ידי קביעת חובת דיווח מקוון לחברות, על ידי החלת פסילת ספרים במע"מ גם על מס הכנסה ולהיפך, על ידי קביעת יעדים לעובדי הרשות ומתן תגמול על עמידה ביעדים אלה, ותגבור כוח ואמצעי מחשוב ברשות.

 

בתוך כך, תשיק רשות המסים מזה מספר חודשים פרויקט של "חינוך למסים" בבתי ספר תיכוניים. במסגרת הפרויקט עובדי הרשות יעבירו שיעורים בבתי ספר תיכוניים, הפרויקט נועד להעביר לבני הנוער את המסר כי בנוסף להיות חובת תשלום המסים חובה חוקית ומוסרית, כשהמסר המרכזי הוא מסים הם מקור המימון לשירותים שהמדינה נותנת לאזרחיה.

 

כמו כן, יעלה השבוע בטלוויזיה וברדיו קמפיין פרסומי תחת הכותרת "האנשים השחורים", שמטרתו לרתום את דעת הקהל הציבורית למאבק בתופעת העלמות המס וב"כסף השחור". הקמפיין נועד להגביר את מודעות הציבור לעובדה שמעלימי המס, "העובדים בשחור", אינם תורמים את חלקם לקופת המדינה, אך מקבלים ממנה שירותים, ועושים זאת על חשבון שאר האזרחים שמשלמים מס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  ישראל מלובני
מינהל רשות המסים, דורון ארבלי
צילום: ישראל מלובני
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים