שתף קטע נבחר

למה החרדים מפחדים מרות קלדרון?

אחרי שהדתיים ברחו מהגמרא באדיבות המחנכים החרדים, והחילונים לא פתחו אותה מלכתחילה - באה רות קלדרון להזכיר לנו שזו התורה של כולם. על קידוש השם שהיא עשתה החרדים יכולים רק לחלום, ומזה בדיוק הם מפחדים

שש שנים למדתי בישיבה, שלוש שנים שירתי כמש"ק דת ברבנות הצבאית, חויבתי להשתתף בשבעה קורסים ביהדות כשלמדתי באוניברסיטת "בר אילן", צפיתי בערוץ "הידברות" עם אמי לפחות ארבעים פעמים, ונטלתי חלק בלפחות מאה הרצאות ודברי תורה של רבנים. אבל בסוף היה זה דווקא נאומה הראשון של חברת הכנסת ד"ר רות קלדרון, שהצליח לרתק ולרגש אותי יותר מכל דבר תורה ששמעתי בחיי.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

נאומה של קלדרון שנמשך קרוב ל-15 דקות, הגיע יומיים אחרי שחבר עבר שלמד איתי בישיבה התיכונית, סיפר לי כי כפר בעיקר. לא הייתי מופתע. אותו חבר היה תמיד היה איש מדע. הוא סיים בהצטיינות את הטכניון, והוא מסוג האנשים שחייבים לראות כדי להאמין. למרות שהחזיר את אשתו החילונית בתשובה, וחבש ציצית וכיפה עד רגע לפני שסיים את העשור השלישי לחייו - בסופו של דבר, הוא לא ראה או הבין את הנסתר, וכך לא נמצא עבורו פתרון אחר, מלבד לנטוש את הדת.

 

גם הוא כמוני למד שש שנים בישיבה תיכונית, שבה הוקדש חצי היום ללימודי גמרא, אך לא קיבל בסופו של דבר את המחשבת ישראל; את הכלים להיות איש מאמין. לימדו אותו איך להיות דתי, לימדו אותו מהם האיסורים והמצוות, מה אסור ומה מותר, מה החטא ומה עונשו. איך נוטלים את הידיים בנטלה, מי אשם במקרה שבו שור נגח את הפרה, וכמה שדונים קמים לנער כשהוא חוטא בעוון הברית. אבל מעולם לא לימדו אותו למה זה ככה. ומי יודע, ייתכן ובגלל שאת זה לקחו כמובן מאליו.

 

מסתבר שהגמרא לא רק של החרדים

אתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת" פרסם לאחר נאומה של קלדרון מאמר מערכת, בו קבע כי קלדרון היא "מהכוחות החדשים שקמו ורוצים להכחיד את החברה החרדית במתכונתה הנוכחית". אשמתה - שבכך שקראה דף גמרא במליאה, היא הפכה את "מילותיה הקדושות של הגמרא לחולין". עוד נאמר עליה שהיא "איום קיומי" ו"חברה בחזית העממית של יאיר לפיד לשילוב החרדים בחברה הישראלית".  

 

 

כותבי המאמר מפחדים מקלדרון כי היא בדיוק מה שהחברה הישראלית צריכה, והחברה החרדית חוששת ממנה – אישה רהוטה ואינטליגנטית, עם מבט שמשרה חוכמה ודיבור נעים הליכות הראוי לבת ישראל שהם חפצים ביקרה.

 

קלדרון מדברת בשפתם, מבינה את האהבה הענקית שלהם לתלמוד הבבלי שאותו ניכסו למגזרם שלהם בלבד - ועושה זאת בהצלחה ובבהירות יותר מכל רב חרדי שמנסה להחזיר בתשובה, או כזה שמשמש כרב עיר או שכונה. הגמרא נשמעת מפיה כדבר נפלא עם עולם תוכן עשיר ומגוון, ויש בה את כל הכלים כדי להבין את האמונה וההלכה היהודית. זוהי אותה הגמרא שבודדים החילונים במדינה שמכירים, ובודדים בציבור הדתי-לאומי שמסוגלים להצליח לקרוא ולהבין עד הסוף.

 

זה באמת קידוש השם

הסיפור על החבר שחזר בשאלה ונאומה של קלדרון, שזורים זה בזה, כי את אותו החבר, כמו גם אותי ואת כל חבריי לציבור הדתי-לאומי חינכו רבנים מבני המגזר החרדי.

 

הישיבות התיכונית של הציונות הדתית לא העסיקו רבנים ומחנכים מבני המגזר הדתי-לאומי - חלק מבשרם ומתורת אמונתם - אלא רבנים שביקשו מהם לא לומר את תפילת ההלל ביום העצמאות, כי זה אסור על פי ההלכה שלהם. וכך, תוך כדי לימודיהם ואפילו עשור אחרי, רבים מהם עזבו את הדת, וחיים כעת כחילונים לכל דבר. אחרים הפכו לחרדים.

 

חברת הכנסת החדשה, רות קלדרון, עשתה בנאומה הראשון בכנסת יותר קידוש השם מכל חרדי שמפגין למען קדושת השבת, או מכל מחזיר בתשובה שרץ לכנסת תוך כדי מסע של הפחדות וקללות. היא לימדה את כל מי שהיה שם ושכח; את כל מי שנטש; את אלה שלא נגעו בדף גמרא כבר שנים רבות - ואת מי שפיתח אנטי לדת ולתורת ישראל, כי התורה, הדת והאמונה באלוהים יכולים להיות גם דבר נפלא, מלא אהבה. הם פתוחים ומתאימים לכל בני ישראל ,ולא רק לאלו שלובשים שחורים ומתהדרים בזקנים עבותים.

 

אני לא זוכר פעם אחת שבה שמעתי נאום של חבר כנסת מתחילתו ועד סופו. וגם אם האזנתי לחלקים, לרוב הוא לא עורר בי דבר מלבד עצבות או רתיעה. קלדרון ריתקה אותי מתחילת דבריה ועד לסופם, ולבסוף הצליחה לגרום לי להזיל דמעה.

 

אני מאחל לה שהסיפא של דבריה יתגשמו, והיא תצליח להנחיל את תורת אלוהים לכל יהודי באשר הוא. אני אחל לה שתגשים את חלומה להיות שליחת ציבור ראויה. שלא תפחד מכל מי שמעלילים עליה שהיא איזה כוח מסוכן שמאיים על הציבור החרדי או על הדת היהודית. קלדרון היא הנציגה הכי מרעננת, איכותית ומפתיעה שיש ליהדות בכנסת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשתה בנאומה הראשון בכנסת יותר קידוש השם מכל חרדי שמפגין למען קדושת השבת. רות קלדרון
צילום: חגי אופן
מומלצים