שתף קטע נבחר

נמצא האיום הקיומי: "אוכלי נבלות לומדים תורה"

במגזר החרדי לא אהבו את את העובדה שאישה חילונית לומדת גמרא. מאמר המערכת של "כיכר השבת" כינה את ח"כ רות קלדרון והחילונים לומדי הגמרא: "הכוחות החדשים שרוצים להכחיד את החברה החרדית במתכונתה הנוכחית"

בנאומה הראשון כחברת כנסת, בחרה ד"ר רות קלדרון לעלות אל הדוכן באולם המליאה כשמסכת כתובות מהתלמוד הבבלי בידיה, וניצלה את המעמד כדי למסור שיעור תורה לחבריה במשכן. היא הצהירה על שאיפתה לחבר גם את החילונים ללימוד התורה, אבל דווקא בציבור החרדי, המקדש אותו, לא התרגשו.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

בעיתונות המגזר הזהירו כי קלדרון וחבריה מייצגים את "ההשכלה החדשה", המסוכנת יותר מהתנועה המקורית, ואיש חינוך ידוע קובע: "זה כשריפת בית המקדש". תחת הכותרת "זה האיום הקיומי האמיתי: רות קלדרון לומדת גמרא", הצביע מאמר המערכת של אתר "כיכר השבת" על "קווים משותפים בין הרבנים המשכילים במאה ה-19 לחבורת 'יש עתיד'", בעיקר בכך ש"הם מתכסים באיצטלה דרבנן".

 

הפכה את מילות הגמרא לחולין

הכותב מפרט ומסביר כי "הרב שי פירון, דב ליפמן ו'הרבנית' רות קלדרון, משתמשים בנשק שלנו - התלמוד, הגמרא והפוסקים - נגדינו, ובמקביל משמשים כעלה תאנה". קלדרון מכונה במאמר כ"חברה בחזית העממית של יאיר לפיד לשילוב החרדים בחברה הישראלית", ונטען כי כאשר מילות הגמרא יצאו מפיה בהברה ישראלית הן "הפכו לחולין".

 

"אוכלי נבלות לומדים תורה". רות קלדרון - בנאום שעורר את הסערה

 

התחושה שלוותה לצפייה בנאום שנאמר, בחלקו, בארמית - מתוארת כך: "היכתה בנו ההבנה שאנו רואים בשידור חי את ההשכלה החדשה, את הכוחות החדשים שקמו ורוצים להכחיד את החברה החרדית במתכונתה הנוכחית".

 

 על פי "כיכר השבת", השכלת "דור הסמאטרפון והנט הלא כשר" שונה מקודמתה אך גם מסוכנת ממנה, מכיוון שהיא מבינה גם את האמונה בדת: "קלדרון וחבורת יש עתיד, אינם רוצים למחוק את תורת ישראל, הם אינם רוצים להפוך אותנו לעם ככל הגויים. ההפך, הם רוצים להגדיל תורה, הם רוצים 'רמב"ם לעם' הם דורשים 'תלמוד לכל' - וכאן טמונה הסכנה הגדולה".

 

"הם כמו תרבות יוון העתיקה"

בדף הבית של האתר החרדי הפנו לכתבה תחת הכותרת: "איום קיומי: אוכלי נבלות לומדים תורה", עם תמונתה של קלדרון,

ודנו בשיקולים בעד ונגד הכלה של יהדות חילונית זו. ההכרעה: "רבני ומאורי הדורות כבר הכתיבו לנו את הדרך בה נלך: התורה לא תהא מוחלפת, ובשעת השמד בה רוצים לגייס את בני הישיבות, שהמלחמה היא לא על שוויון בנטל אלא על ההשקפה והאידיאולוגיה - יש להילחם גם על קוצו של יו"ד".

 

הסופר והמחנך החרדי, הרב יעקב ב. פרידמן, הסביר בשיחה עם ynet את ההתנגדות ללימוד תורה "חילוני", והשווה זאת למאבק בתרבות יוון העתיקה: "כתוב שתרגום התורה ליוונית היה קשה כשריפת בית המקדש. ולכאורה מה הבעיה בחוכמה של היוונים? התשובה היא שביוון צמחה הפילוסופיה – אבל גם הספורט, והם עשו הפרדה בין החומר לרוח וטענו שאין סתירה ביניהם.

 

"למעשה, הם הפכו את התורה לחולין - כמו שעשו אחר כך הקוריאנים ועמים אחרים. אם אתה מפשיט ומערטל את התורה מקדושתה - יש התנגדות עצומה. זו הבעיה עם לפיד וכל אלה שלומדים תנ"ך בגישה רדודה. הם אומרים: 'שהדתי ילמד מדעים ואנחנו נלמד תורה'. לימוד תורה לחוכמתה ולא לקדושתה הוא בעיטה בכל מה שאנחנו מאמינים בו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם היא "איום קיומי" לישראל. ח"כ רות קלדרון
צילום: ירון ברנר
מומלצים