שתף קטע נבחר

הדירו את נועה מהאוטובוס: "קראו לי טמאה"

נועה קנטמן, בת 22, עלתה על אוטובוס אגד מצפת לאשדוד, וסבלה במשך כל הנסיעה מהצקות והטרדות מצד נוסעים חרדים. "כל מי שעלה אמר לי לעבור אחורה, לא הסכמתי. הם צעקו שיש להתפלל את תפילת הדרך ממש חזק כי יש טומאה באוטובוס"

תופעות הדרה והטרדה מוסיפות להעיב על התנהלותן היומיומית של נשים ברחבי הארץ. נועה קנטמן, שנסעה בסוף השבוע באוטובוס מצפת לכיוון אשדוד, ספגה הצקות, צעקות וקללות לכל אורך הדרך, עד שהחליטה לערב את המשטרה. היא הגיעה בשלום ליעדה, אך העדיפה לא לחזור על החוויה גם בכיוון הנגדי. "כדתייה, אני יודעת שמקום ישיבה באוטובוס הוא לא משהו שכתוב בדת, הם המציאו לעצמם הלכה", אמרה ל-ynet.

 

קנטמן בת ה-22, סטודנטית לפיזיותרפיה בצפת, נסעה ביום שישי בבוקר לאחותה שגרה במושב ניר גלים בדרום. "עליתי ראשונה לאוטובוס אגד בקו 985. לא היה איתי אף אדם באוטובוס, אז התיישבתי מאחורי הדלת הקדמית, ליד הנהג. עם הנסיעה עלו נוסעים חרדים והתחילו הבעיות", סיפרה. "עוד בצפת עלה מישהו וביקש שאעבור אחורה אבל לא הסכמתי. בחצור עלו חרדים רבים ואז התחילו הקריאות. כל מי שעלה אמר לי לעבור אחורה. הם אמרו לי שאני טמאה וצעקו שכדאי להתפלל את תפילת הדרך ממש חזק כי יש טומאה באוטובוס".
 
 

לדבריה, "איש אחד נעמד ממש קרוב אליי, ביקש ממני לעבור אחורה ואמר שזה לא לעניין. הוא נורא הפחיד אותי אז החלטתי לפנות למשטרה. אחותי התקשרה למשטרת אשדוד ואחרי כמה רגעים קיבלתי טלפון מהם. בהפסקה בנסיעה, בצומת מגידו, ירדתי מהאוטובוס לדבר עם השוטרים. כשעליתי חזרה, ראיתי על המושב שלי פתק שעליו נכתב: 'כולנו יהודים כשרים, אנא עזרי לנו לשמור על כשרותינו ולעבור אחורה, היכן שהנשים יושבות'".

 

"הם המציאו לעצמם הלכה" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"הם המציאו לעצמם הלכה"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הנוסעת הצעירה איימה בהגשת תלונה על הטרדה מינית וכשהאוטובוס המשיך בנסיעה, שמעה את הנוסעים מרגיעים את סביבתם ומודיעים שהיא יצרה קשר עם המשטרה. בכניסה לאשדוד, חיכו לאוטובוס שתי ניידות משטרה, וקנטמן מסרה שם את עדותה. פרטי אחד הנוסעים, בן 17 וחצי, נלקחו על ידי השוטרים והוא נחקר בגין הטרדה ופגיעה בפרטיות.

 

"הדת היא מתן כבוד לאנשים וזה לא היה שם. אני לא יודעת מה זה אוטובוס כשר. ידעתי שחרדים רבים נוסעים שם, אבל לפי אגד או חוקי ישראל אפשר לשבת בכל מקום", טענה הנוסעת.


"אני לא יודעת מה זה אוטובוס כשר". נועה בתחנת האוטובוס (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"אני לא יודעת מה זה אוטובוס כשר". נועה בתחנת האוטובוס(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מאגד נמסר בתגובה כי "מדיניות החברה ברורה ואומרת שאין להתערב בנעשה באוטובוס. כל אדם רשאי לשבת היכן שהוא חפץ. רק כאשר מסתמנת מגמה של כפייה ממשית שגובלת באלימות, נהג האוטובוס נדרש להתערב ואם אינו מצליח להסתדר בעצמו, עליו להזעיק את המשטרה.

 

"במקרה זה, הנוסעת התמודדה מבלי לערב את הנהג מול אלו שלא סבלו את נוכחותה והתקשרה בעצמה למשטרה. אנחנו נזמן את הנהגים ונלמד את שהיה שם, כאשר על פניו נראה שהם פעלו ללא דופי וכמצופה מהם. חברת אגד מגנה את המעשה, ומצרה שהוא התרחש במרחב הציבורי של האוטובוסים שלנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועה קנטמן
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים