שתף קטע נבחר

למה אין פתרון המאפשר לכהן להינשא לגרושה?

שאלה:

 

למה הרבנים לא נותנים פיתרון שיאפשר נישואים בין כהן ובין גרושה? (תמר, אזור המרכז)

 

תשובה:

 

תמר שלום וברכה,

 

בשאלתך נמצאת הנחה שרבנים יכולים לתת פיתרון לכל קושי הלכתי, והדבר אינו נכון כלל ועיקר. אמנם, יש לחכמים שבכל הדורות סמכות ויכולת להשפיע על ההלכה, אולם רק בדברים שאינם ברורים ומוסכמים בתורה.  בתורה נאמר במפורש כי לכהן אסור להתחתן עם גרושה: "...וְאִשָּׁה גְּרוּשָׁה מֵאִישָׁהּ לֹא יִקָּחוּ כִּי קָדֹשׁ הוּא לֵאלֹהָיו". (ויקרא פרק כא, ז). מכיוון שהאיסור מפורש בתורה, אין שום יכולת לחכמים לשנות הלכה זו.

 

אמנם, כיום קצת קשה להבין את האיסור, משום שעניינו של דין זה, הוא ייעודו המיוחד של הכהן, דבר שאינו בא לידי ביטוי גלוי בחיינו, כאשר אין לנו מקדש או אפשרות של קיום הלכות הנוגעות לקדושתו של הכהן. עם זאת, עלינו לקבל שיש מגבלות בחיים, וכשם שיהודי אינו יכול לוותר על יהדותו, גם אם הוא ממיר את דתו - מבחינה הלכתית אין הפעולה תופסת, והוא ממשיך להיות יהודי - כך גם מי שנולד כהן, אי אפשר לשנות זאת, ו"לוותר" על כהונתו.

 

עם כל הצער שלפעמים נגרם לבני זוג, כהן וגרושה, שכבר התאהבו זה בזו – כאמור, אין בידי חכמים לשנות דין זה. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.  

 

לפנייה לכתב/ת
מומלצים