שתף קטע נבחר

בנט סייר בישיבות חרדיות: ניתן לשלב תורה וצבא

על-רקע הברית החזקה עם לפיד, הגיע יו"ר הבית היהודי למפגש עם ראשי הישיבות החרדיות "מיר" ו"חברון" בירושלים והתקבל ברגשות מעורבים. אחד האברכים אמר: "הוא רוצה שוויון? אין בעיה, יש מקום בבית המדרש לעוד עשרת אלפים חילונים"

החרדים לוחצים על נפתלי בנט לשבור את הברית עם יאיר לפיד, אך גם מפגש עם רבנים ותלמידי ישיבה לא שינה את דעתו של יו"ר הבית היהודי בסוגיית השוויון בנטל. הבוקר (יום ב') הגיע ח"כ בנט לישיבות "מיר" ו"חברון" בירושלים - מהמוסדות היוקרתיים בציבור החרדי-ליטאי - ושוחח עם ראשיהן. בנט הדגיש במפגשים: "גם לימוד התורה הוא נטל, אבל צריך לשלבו עם שירות צבאי".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

חשד: חרדים הפעילו "טרור צניעות" בביתר עילית

המו"מ הקואליציוני תקוע - מה יעשה נתניהו?

 

ח"כ בנט הגיע לפגישה מלווה בחבר צוות המשא ומתן הקואליציוני של מפלגתו, נתן נתנזון, והדגיש כי עצם הביקור לא נועד להעביר מסר לרבנים ולתלמידים. "באנו ללמוד", אמר בנט, "כולם מדברים ומדברים, אבל הדבר הראשון שצריך לעשות זה להכיר. את עולם התורה של הציונות הדתית אני כבר מכיר. את החרדי לא".

 

בסיום ביקוריו העביר בנט הצהרה חדה יותר. לדבריו, "העקרונות שעומדים פה זה בראש ובראשונה שאנחנו אחים. החרדים הם לא אויב ולא יריב. עיקרון נוסף הוא שלימוד תורה הוא אינטרס של עם ישראל - ממש כמו יישוב הנגב והגליל. אנשים לא יודעים, אבל ללמוד תורה זה דבר קשה וגם הוא נשיאה בנטל". עם זאת טען כי ניתן לשלב זאת עם שירות צבאי, ולכן יש לקדם את השוויון בנטל הביטחוני: "דברים השתנו. נצטרך למצוא את הדרך לעשות את זה".

 

בנט בסיור בישיבת "מיר". "אחרי הבחירות גיליתי שהוא בגד בנו" (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
בנט בסיור בישיבת "מיר". "אחרי הבחירות גיליתי שהוא בגד בנו"(צילום: קובי נחשוני)

 

הביקור עבר כמעט ללא הפרעה, למרות אווירת העוינות בין הצדדים, אך התלמידים קיבלו את האורח ברגשות מעורבים. מאיר, אחד האברכים בישיבה, אמר: "אנחנו מקווים שאור התורה שבנט רואה פה ישפיע עליו, שהתורה תחדור יותר ללבו והוא יבין שמי שנמצא במקומות האלה לומד במסירות כל השנה ונושא בנטל לא פחות מכל אחד אחר. הוא רוצה שוויון? אין בעיה. אנחנו יכולים למצוא פה מקום בבית המדרש לעוד עשרת אלפים חילונים".

 

תלמיד אחר סיפר כי שמע את יו"ר הבית היהודי בכנס פוליטי ערב הבחירות, התרשם ממנו כי ישמור על עולם התורה לא פחות מהמפלגות החרדיות - והתפתה להצביע לו בניגוד להוראת רבניו. "כבר יום אחרי הבחירות גיליתי שהוא בגד בנו והצטערתי על הבחירה. זה מאוד מאכזב".

 

"את עולם התורה של הציונות הדתית אני מכיר". בנט במפגש, היום ()
"את עולם התורה של הציונות הדתית אני מכיר". בנט במפגש, היום

 

מנגד, עובר אורח שאינו דתי נתקל בבנט בדרכו לבית ראש הישיבה, והביע בו תמיכה. בתגובה לדבריו "באתי ללמוד" קרא לעברו: "כל הכבוד שבאת, אבל הם אלה שצריכים ללמוד ממך, ולא להפך".

 

תקרית קלה נרשמה כשפעיל בפלג הקיצוני "נטורי קרתא" משכונת מאה שערים הסמוכה החל להתעמת עם אנשי הישיבה שאירחו את בנט, וצעק: "אסור לשרת בצבא הציוני. צריך למסור על זה את הנפש. זה 'יהרג ואל יעבור' גם לאלה שלא לומדים בישיבה. עדיף להתגייס לצבא הנאצי או למות מאשר לצה"ל". הפעיל הקיצוני הושתק מיד בקריאות: "אז מה אתה עושה פה? לך לעזה. הפלסטינים צריכים בדיוק אנשים כמוך".

 

בתוך כך, ח"כ איילת שקד התייחסה היום לברית החזקה

שנוצרה בין בנט ללפיד ואמרה לאולפן ynet כי "הקשר ביניהם נוצר לאחר הבחירות, בשיחות ובדיונים על מה רוצים לעשות במדינת ישראל בארבע השנים הקרובות. הם הגיעו למספר הבנות שאותן הם רוצים לקדם ביחד. ההבנות ביניהם מהותיות וערכיות ושניהם חושבים שהדבר הנכון זה לפעול יחד".

 

על האפשרות שמפלגתה תשב באופוזיציה אמרה שקד כי "אם יתנהל משא ומתן רציני אפשר יהיה לעבוד ביחד. אני מקווה שלא נגיע לאופוזיציה, ההשקפות שלנו דומות לליכוד, אבל אנחנו לא נרתעים מהאופוזיציה. רוב הסיכויים שאנחנו נהיה בקואליציה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גם לימוד התורה הוא נטל". בנט, היום
צילום: קובי נחשוני
מומלצים