שתף קטע נבחר

אפילו בסוריה המדממת, האהבה מצליחה לנצח

זיינב היא בת למשפחה עלווית ואילו איאד הוא בן למשפחה סונית. שניהם התאהבו ועמדו להתחתן, אך מלחמת האזרחים שפרצה במדינה הפרידה בין בני העדות היריבות. מה עלה בגורלם?

טיפה של תקווה בנהר של דם. מלחמת האזרחים בסוריה ממשיכה להשתולל וביתר שאת ולכולם ברור כי מדובר במאבק עדתי בין הרוב הסוני לבין המיעוט העלווי ששולט במדינה כבר עשרות שנים בראשות משפחת אסד. למרות זאת, סיפור אחד שעליו דיווחה השבוע רשת אל-ג'זירה מראה כיצד ניתן לשים בצד את המחלוקות העדתיות ולתת לאהבה לנצח.

 

חלון למזרח התיכון - כתבות אחרונות:

אונס בכיכר העיר. המהפכה פסחה על נשות מצרים

רובין הוד סעודי ורוצחות מתימן. סיפורי ערב

סעודיה: בן 90 נשא בת 15 לאישה. והוא עוד תובע

חולמות על אופניים בסעודיה, גוזזות שיער בקהיר

זעם בלבנון: זמרת רקדה בחצי עירום בבית קברות

 

זיינב ואיאד. הקריבה את היחסים עם משפחתה ()
זיינב ואיאד. הקריבה את היחסים עם משפחתה

 

זיינב היא בת למשפחה עלוויית מלטקיה, עיר הנמל הסורית שמסמלת את המעוז של העדה העלוויית. איאד הוא בן למשפחה סונית מפרברי לטקיה. עוד לפני ההתקוממות העממית במרס 2011 התאהבו השניים ועמדו להתחתן, אך משפרצה נפרדו דרכם של השניים והם לא ראו זה את זה במשך שנה. איאד ריצה חודשיים בכלא הסורי בגין תמיכה בהתנגדות למשטרו של בשאר אסד. לאחר שיצא מהכלא הוא חידש את הקשר עם זיינב, שהחליטה לאחרונה ללכת בעקבות הלב ולעזוב את משפחתה ואת לטקיה לטובת חיים משותפים עם איאד ומשפחתו. לפני חודשיים הגשימו איאד הסוני וזיינב העלוויית את חלומם ונישאו זה לזה.

 

צפו בכתבת אל-ג'זירה על סיפור האהבה הסורי

 

השבוע אמרה זיינב בראיון מבית משפחתו של איאד כי "אני לא חושבת שעשיתי החלטה שגויה כיוון שבאתי לאדם שאני אוהבת ושאני משוכנעת לגמרי שהימים שלי איתו יהיו יפים. בסופו של דבר כולנו מעם אחד ומדת אחת". איאד מצדו אמר כי "הנסיבות הנוכחיות בסוריה רק עודדו אותי להינשא לזיינב כדי להוכיח לעולם שאנחנו לא עם עדתי". אמו של איאד אמרה: "אני מחשיבה את זיינב כבת שנייה. אני מקווה שמשפחתה תבין זאת".

 

הרי את מגורשת לי

בכפר של איאד בפרברי לטקיה קיבלו את זיינב בידיים פתוחות והעריכו את העובדה שהיא הקריבה את היחסים עם משפחתה בשביל האהבה.

זיינב, בעלת תואר בפסיכולוגיה, כבר הסתגלה לחיים בכפר של איאד והיא עובדת כמורה בבית הספר המקומי, שבו רוב התלמידים נעקרו מבתיהם והפכו לקורבנות המלחמה שמשתוללת בארצם.

 

על רקע סיפורם יוצא הדופן של זיינב ואיאד, התפרסמו השבוע בתקשורת הסורית נתונים שמעידים על ירידה בשיעור הנישואים ברחבי סוריה במהלך עשרת החודשים האחרונים בעקבות הלחימה העקובה מדם במדינה. על פי הנתונים, שיעור הנישואים ירד ליותר מ-40 אחוזים בעוד שיעור הגירושים הגיע ל-45 אחוזים. עוד עלה כי כ-75 אחוזים ממקרי הגירושים הרשומים נעשו בהסכמה של הבעל והאשה.

 

אחד ממעוזי השלטון הסורי. העיר לטקיה בעלת הרוב העלווי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחד ממעוזי השלטון הסורי. העיר לטקיה בעלת הרוב העלווי(צילום: רויטרס)

 

שופט סורי שמתמחה בנושא הסביר השבוע כי הסיבות לגירושים במדינה מגוונות, אולם לאחר פרוץ המשבר ב-2011 צצו סיבות חדשות ובראשן סכסוכים קשים בין בני זוג משום שאחד מהם מתנגד או נאמן למשטר ואילו השני בדיוק להיפך. סיבה נוספת לגירושים היא המצב הכלכלי של בני הזוג על רקע המצב הכלכלי הקשה שבו מצויה סוריה כולה. 

יש לציין כי הנתונים שפורסמו לא הרחיבו בעניין הסיבות לגירושים ולא כללו גירושים שאינם נמצאים בתיעודים הרשמיים של המדינה.

 

מהצד השני של המתרס, המלחמה המתמשכת בסוריה זה שנתיים לא מנעה מחלק מהאזרחים הסורים לציין את יום האהבה שצוין לפני יותר משבוע בעולם. למרות המצב הקשה בחנויות בדמשק, ניתן היה לראות את הוורדים האדומים, הבלונים והלבבות המסורתיים בפינות הרחוב ובחלונות ראווה של חנויות. כך נוצר מצב שבו הצבע האדום של הדם שנשפך מסמל גם את התקווה של הסורים לחיות באהבה אחד עם השני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיינב ואיאד. "משוכנעת שהימים לי איתו יהיו יפים"
מומלצים