שתף קטע נבחר

העציר זכה ללוויה צבאית: "ההתקוממות תימשך"

אלפים הגיעו לכפר סעיר שליד חברון כדי להשתתף במסע הלוויה שארגנה הרשות לעראפת ג'רדאת, שמת בכלא מגידו. אנשי מנגנוני הביטחון מלווים את התהלוכה. יו"ר מועדון האסיר: "אנו עדיין רחוקים מאינתיפאדה, אבל המצב בכלא עלול להביא להתפרצות"

בכפר סעיר, צפונית-מזרחית לחברון, החל בצהריים (ב') מסע הלוויה של עראפת ג'רדאת, העציר הפלסטיני שמת בסוף השבוע בכלא מגידו. ג'רדאת זכה להלוויה צבאית, וגופתו - עטופה בדגל פלסטין - הובלה על ידי מכונית של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כשמסביבה שמונה אנשי אבטחה. בנוסף ליוותה את מסע הלוויה שיירה ארוכה של מכוניות מנגנוני הביטחון. הגופה הובאה לתפילה ברחבה המרכזית של הכפר, שם גם ייערך טקס הקבורה. מאז שעות הבוקר, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות בעקבות האירועים ביהודה ושומרון.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

אלפי בני אדם הגיעו למסע הלוויה, בהם בכירים פלסטינים כגון שר האסירים, עיסא קראקע, ויו"ר מועדון האסיר, כדורה פארס. קראקע אמר ל-ynet שפעולות המחאה וההתקוממות העממיות יימשכו וציין שהמצב המתוח בבתי הכלא משקף את הלך הרוח ברחוב הפלסטיני. הוא חזר על הגרסה הפלסטינית שלפיה הפתולוג שבחן את הגופה מטעם המשפחה גילה חבלות שמעידות על עינויים.


רכב של מנגנון הביטחון מוביל את גופת עראפת ג'רדאת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רכב של מנגנון הביטחון מוביל את גופת עראפת ג'רדאת(צילום: גיל יוחנן)

 

מסע הלוויה בכפר סעיר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מסע הלוויה בכפר סעיר(צילום: גיל יוחנן)

 

תלמידי בית ספר שהובאו למסע הלוויה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תלמידי בית ספר שהובאו למסע הלוויה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

למרות זאת, כדורה פארס התעקש שאינתיפאדה חדשה לא עומדת בפתח: "המצב בכלא, המצוקה הכלכלית והקיפאון המדיני עלולים להביא להתפרצות, אבל לדעתי אנחנו רחוקים משם. במקום לשאול אם תהיה או לא תהיה אינתיפאדה, הגורמים המוסמכים בישראל צריכים לעשות פעולות שיביאו להפסקת שביתת האסירים".

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר במהלך סיור שערך בכותל המערבי בירושלים: "אנחנו לא נמצאים בפתחה של אינתיפאדה שלישית. צריכים לנהוג באחריות, במיוחד הצד השני, שמירב האחריות מוטלת עליו. אנחנו נערכים לאפשרות של מהומות בהר הבית. ידוע לנו שהכניסו אבנים פנימה אבל הכוחות ערוכים היטב ובכוננות".

 

אתמול נותחה גופתו של עראפת ג'רדאת, שנעצר לאחרונה בחשד שזרק אבנים על מכוניות במהלך מבצע עמוד ענן. הוא מת בשבת אחר הצהריים מסיבה לא ברורה, ובנתיחה שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו כביר השתתף פתולוג פלסטיני מטעם בני המשפחה.

ממשרד הבריאות הישראלי נמסר כי לא ניתן לקבוע את סיבת המוות, אולם הפלסטינים טענו שמהנתיחה עולה כי העציר עונה למוות.

 

בכפר סעיר, מקום מגוריו של ג'רדאת, לא פועלים מנגנוני ביטחון פלסטיניים שירסנו התפרצות אלימה אם זו תתרחש. בשל כך נערך הצבא מבעוד מועד בכמה מוקדים מחוץ לכפר כדי לאפשר את קיום תהלוכת האבל. לקראת ההלוויה נחסם לתנועה כביש 60 בין גוש עציון לחברון.

 

במקביל המשיכה היום באופן חלקי שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים במחאה על מותו של ג'רדאת. הרוב שבו לאכול כרגיל, למעט 1,100 האסירים בכלא מגידו שסירבו לקבל את ארוחת הבוקר, אך ככל הנראה יחזרו לאכול בשאר ארוחות היום.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר פליישמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסע הלוויה בכפר סעיר
צילום: גיל יוחנן
עראפת ג'רדאת
מומלצים