שתף קטע נבחר

אושרו תוכניות ראשונות לבנייה בבסיסי צה"ל

כ-8 חודשים לאחר שנחתם הסכם לפינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ, יצאו ועדות התכנון בצעד נוסף: אישרו שתי תוכניות לבניית כ-4,000 יחידות דיור בתל השומר ובשלישות הראשית בר"ג. בתוכנית: שכונות, חורשות אקליפטוסים ואזורי עתיקות. בסה"כ צפויות להיבנות כ-23 אלף דירות על שטחי מחנות צה"ל

כ-8 חודשים לאחר שנחתם ההסכם לפינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ, שלב נוסף יוצא סוף כל סוף לדרך בבניית כ-23 אלף יחידות דיור במקום המחנות הצבאיים. היום (ב') אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז תל-אביב להפקדה שתי תוכניות לבנייה על שטחי מחנה תל השומר בקריית אונו ומחנה השלישות הראשית ברמת גן. זאת כחלק מהתוכנית הכוללת לפינוי מחנות צה"ל והקמת שכונות מגורים במקומם.

 

עוד על תוכנית פינוי בסיסי צה"ל בערוץ הנדל"ן :

 

תוכנית אחת חלה על שטח מחנה השלישות, שעליו מיועדות להיבנות כ-1,200 יחידות דיור. תוכנית נוספת היא חלק מכמה תוכניות החלות על שטח מחנה תל השומר, במסגרתה ייבנו כ-2,800 יחידות דיור. בסך הכל צפויות להיבנות בשטח של מחנה תל השומר כ-9,200 יחידות דיור.

 

התוכנית שחלה על תל השומר זכתה לשם הפסטורלי "שמורת האקליפטוסים" בזכות מיקומה המיוחד - היא ממוקמת במזרח הבסיס, בצמוד לרחוב לוי אשכול לכיוון צומת סביון, לצד חורשות אקליפטוסים. במסגרת התוכנית ייבנה רובע מגורים שצפוי לקבל שירות על ידי הקו הסגול של הרכבת הקלה, וייצור רשת רחובות ברצף לאור יהודה, לגני יהודה, לקריית אונו ולרמת גן.

 

בוועדה המחוזית סיפרו התוכנית משנה את ייעודו החקלאי של השטח, שגודלו כ-740 דונם, לייעוד למגורים המשולב במסחר ובמשרדים וכן בשטחי ציבור. על פי החלטת הוועדה, מתוך 2,800 יחידות הדיור שצפויות להיבנות במתחם, 560 דירות יהיו מיועדות להשכרה.

 

שטחי המסחר לאורך הרחובות יתפרשו על פני כ-8,000 מ"ר ואילו מבני הציבור יקבלו שטח של כ-100 אלף מ"ר. כ-200 דונם נוספים יוקצו לטובת שטחים ציבוריים פתוחים, שיכללו פארק רחב ידיים ופארקים משניים.

 

השלישות הראשית: דירות, פארק ואזור עתיקות

התוכנית שחלה על מחנה גנים ברמת גן (השלישות הראשית), מתפרשת על פני שטח של 70 דונם הממוקם בין הרחובות דרך בן גוריון וקריניצי. היא מציעה לשנות את ייעוד הקרקע למגורים, למבנים ומוסדות ציבור, למסחר ולשטח ציבורי פתוח - תוך שימור בניינים היסטוריים של המחנה ושימור עצים בוגרים.

 

התוכנית כוללת בניית 1,200 יחידות דיור ב-6 מבנים בני 33-47 קומות, שייבנו בהתאם לתקן בנייה ירוקה ובשטח ממוצע של 112 מ"ר ליחידת דיור. במטרה לייצר תמהיל ומגוון דירות לאוכלוסיות שונות, קבעה הוועדה כי כ-20% מסך כל יחידות הדיור יהיו דירות קטנות בגודל של 63 מ"ר; 10% מסך כל הדירות יהיו בגודל של עד 75 מ"ר; ו-35% מהדירות יהיו בגודל של עד 120 מ"ר. בנוסף קבעה הוועדה כי 20% מכלל הדירות יהיו מיועדות להשכרה.

 

התוכנית מקצה שטח של כ-12 דונם למוסדות ציבור, והמבנים המצויים כיום בשטח זה ומשמשים את חיל השלישות - ישומרו בהתאם ויועברו לרשות עיריית רמת גן לטובת מוסדות ציבור. המבנים מגוונים בגדליהם ומפוזרים במתחם, כך שיוכלו לשמש למגוון צרכים.

 

השטח הגדול ביותר בתוכנית, כ-25 דונם, יהיה מיועד לפארק עירוני לרווחת הציבור. בשטח זה ישומרו העצים הקיימים ומספר צריפים היסטוריים ששימשו את המחנה - והשימוש בהם יהיה לצרכי ציבור וכן לאזור עתיקות. הפארק, יחד עם מעברים להולכי רגל נוספים המתוכננים, יאפשר תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים רציפה בין הרחובות בן גוריון וקריניצי.

 

הכיכר העירונית המתוכננת בין שני מתחמי המגורים שלאורך דרך בן גוריון תהיה שער הכניסה למתחם כולו, דרכה ניתן יהיה להגיע אל הפארק שבמרכז המתחם ואל מתחם המיועד למוסדות ציבור.

 

נדבך חשוב בתוכנית הוא הרחבת רחוב בן גוריון לאורך המתחם ברוחב של כ-12.5 מטרים, שלאורכו יינטעו עצים. זאת מתוך כוונה ליצור מרחב ציבורי איכותי לתנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים. הרחבת דרך בן גוריון אף תאפשר הקמת תחנת רכבת קלה של הקו הצהוב המתוכנן לעבור בדרך בן גוריון אל מרכזי התעסוקה של בני ברק ותל-אביב ואל פארק הירקון.

 

יצוין כי הוועדה התנתה את אישור התוכנית בהכנת מסמך, שבו ייקבע נוהל מסודר לפינוי המחנה, מתוך כוונה לשמור על השטח - לרבות הגנה על העצים והמבנים המיועדים לשימור בתקופת הביניים שבין פינוי המחנה והתחלת העבודות בו, ובמשך הקמת השכונה.

 

הדמיית התוכנית בשלישות הראשית. מבט ממזרח (צילום: באדיבות ניר-קוץ אדריכלים בע"מ) (צילום: באדיבות ניר-קוץ אדריכלים בע
הדמיית התוכנית בשלישות הראשית. מבט ממזרח(צילום: באדיבות ניר-קוץ אדריכלים בע"מ)

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בסיס תל השומר. חורשות האקליפטוסים יישמרו
צילום: ניב קלדרון
צילום: באדיבות ניר-קוץ אדריכלים בע"מ
הדמיה של תוכנית הבנייה בשלישות הראשית. מבט מצפון-מערב
צילום: באדיבות ניר-קוץ אדריכלים בע"מ
מומלצים