שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  זה רפואי: גברים שאורגזמה עושה אותם חולים

  הם לא סתם נרדמים אחרי האורגזמה: יש גברים שאחרי יחסי מין מתחילים להרגיש לא טוב וסובלים מכאבים בשרירים, מכאבי ראש, מחולשה ומעייפות קשה. קוראים לזה "תסמונת המחלה הפוסט־אורגזמית" ועדיין לא ברור מה גורם לה. מוסף "זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" עם כל הפרטים על התופעה

  הגבר שנכנס למרפאה היה נבוך. לאחר שיחה ארוכה עם המטפל הוא נאות לגלות מה מטריד אותו. הא נשוי טרי, כך סיפר. אוהב את אשתו ואשתו אוהבת אותו, אולם בעיה אחת מדירה שינה מעיניו: הוא מתחמק מקיום יחסי מין איתה משום שכל פעם שהם עושים אהבה - הוא נהיה חולה.

   

  לשאלת המטפל הסכים הבעל הצעיר למסור יותר פרטים: מיד לאחר שהוא מגיע לאורגזמה הוא חש תחושה כללית של עייפות קשה. התחושה הזו הולכת ומחריפה והופכת לכאבי שרירים, לחולשה ולחוסר ריכוז. לאחר יומיים או שלושה שבהם הוא מרגיש כמי שחלה בשפעת ומתקשה לתפקד, התסמינים חולפים - ואז הוא שוב מקיים יחסי מין, והכל מתחיל מההתחלה. כך הוא חי כבר שנים: יחסי מין, הרגשה רעה וחוזר חלילה.

   

  עוד על סקס ויחסים:

  שולטת או נשלטת - על מה נשים באמת מפנטזות?

  איך ליהנות בבית מסקס משוחרר כמו בחופשה?

  סקר סקס: מהו אביזר המין הכי פופולרי בישראל?

   

  התופעה המשונה שהבחור הצעיר הזה תיאר בפני רופאו מוכרת בספרות הרפואית כ"תסמונת המחלה הפוסט־אורגזמית‭.POIS ,"‬ תחושת מחלה אשר מו־ פיעה מיד לאחר הפורקן המיני, והולכת ומחריפה. יש מי שמתחילים לסבול ממנה באמצע החיים, בלי שום התראה, אחרים סובלים ממנה מגיל צעיר. כך או כך, היא פוגעת באופן קשה באיכות החיים של מי שלוקה בה. בעוד שסקס נחשב לחלק חיוני ומה־ נה מהחיים אצל רוב האוכלוסייה, אצל מי שסובל מבעיות שקשורות באורגזמה הופך לעיתים המנהג האינטימי הזה לסיוט.

   

  "חושבים שזה פסיכולוגי"

  באחד הפורומים הרפואיים באינטרנט הופיעה לאחרונה ההודעה הבאה: "אני בן 22 ויש לי בעיה לא שגרתית שקיימת אצלי הרבה שנים. מיד לאחר פליטת זרע, ולפחות כשבוע לאחר מכן, אני מרגיש תופעות כמו כובד בראש, דיכאון, חוסר רגש וחולשה בחזה, חולשה כללית בגוף ובעיקר ברגליים, וחוסר יכולת לחשוב בבהירות, עד כדי כך שאני מתקשה לתפקד. אחרי שעשיתי את כל הבדיקות הדרושות, האורולוג שלי ועוד רופאים משוכנעים שמדובר בבעיה פסיכולוגית‭."‬

   

  בשנת 2002 תיארו חוקרים לראשונה שני מקרים של גברים שסבלו מעייפות קיצונית אחרי אורגז־ מה. הגברים, כך תואר, סבלו מתשישות, מחום גבוה, מתחושה דמוית שפעת ומכאבי שרירים בכל הגוף. התופעה נמשכה בין ארבעה ימים לשבוע לאחר שה־ גיעו לפורקן המיני.

   

  מאז נרשמו בעולם כמה מאות אנשים הסובלים באופן מוצהר מתופעות כאלה, אולם מעריכים כי מספרם האמיתי גבוה בהרבה. כמו בכאבי ראש, התופעה שכיחה יותר בגברים מאשר בנשים. היא מופיעה בדרך כלל בעשור החמישי לחיים, אולם בחלק מהמקרים היא מתחילה הרבה קודם.

   

  ‭88%‬ פיתחו אלרגיה  

  בשנת 2011 פירסמו חוקרים הולנדים מחקר ראשון מסוגו, שהצביע על אפשרות שהסינדרום המסתורי נובע למעשה מאלרגיה של אותם גברים לזרע של עצמם. הם בדקו 45 גברים שסבלו מת־ סמיני שפעת קשים לאחר פורקן מיני. התברר כי כמעט ‭60%‬ מהם סבלו מנטייה אלרגית כלשהי. אצל רובם הופיעו תוך חצי שעה מרגע הפורקן תסמינים כמו תחושת שפעת, כאבי ראש, כאבי גרון, אף נוזל, עיניים בוערות וכאבי שרירים. רובם סבלו מעייפות ומקשיים להתרכז וכשליש סבלו מתגובות מקומיות באף ובעיניים.

   

  החוקרים ביצעו ל־33 מהנבדקים תבחיני עור לזרע מדולל, כפי שמבצעים בתבחיני אלרגיה רגי־ לים לחומרים שונים. ‭88%‬ מהם פיתחו תגובה אל־ רגית מקומית, מה שהעיד, לדברי החוקרים, על כך שהם אלרגיים לזרע של עצמם.

   

  "מדובר בפריצת דרך חשובה בחקר הסינדרום הזה‭,"‬ אמר פרופ' מרסל ולדינגר, שעמד בראש צוות החוקרים. לדבריו, ממצאי המחקר סותרים את הט־ ענות שלתסמינים השונים יש סיבה פסיכולוגית, ומראים שהגורם האמיתי לו הוא תגובה אלרגית עצמית. "מדובר בתופעה נדירה, אולם סביר להניח שגברים רבים הסובלים ממנה אינם יודעים שמדובר במצב מוכר, ולכן אינם פונים לקבל עזרה רפואית‭,"‬ סיכם פרופ' ולדינגר.

   

  לא מתפקד שבוע

  במחקר שני דיווח פרופ' ולדינגר על ניסיון לטפל בשניים מהגברים בשיטה מוכרת לטיפול באלרגיה, שבמסגרתה חושפים את הגוף שוב ושוב לכמויות גדלות והולכות של גורם האלרגיה. הגברים שטופ־ לו קיבלו זריקות עוריות שהכילו את הזרע שלהם, תחילה בצורה מדוללת מאוד, ובהדרגה בצורה מדו־ ללת פחות - על פני שלוש שנים. בעקבות הטיפול חל שיפור רב בתסמינים.

   

  "התופעות שבהן מדובר גורמות לתחושה אמי־ תית של מחלה‭,"‬ אומרת ד"ר ליאורה אברמוב, גי־ נקולוגית בכירה ומנהלת המרפאה לטיפול מיני באיכילוב. "אני נתקלתי בה לראשונה כשצילצלה אליי אמא, שאמרה שהבן שלה, בן ‭,20‬ לא מסוגל לקיים יחסי מין כי הוא לא מתפקד שבוע לאחר מכן. אצל גברים שונים התופעה הזו באה לידי ביטוי בצו־ רות שונות, החל מנזלת וצריבות בעיניים ועד חום גבוה. מדובר בסבל נוראי, כי הגברים האלה מנו־ עים מלעסוק בכל פעילות מינית בגלל ההשלכות שלה. הסיבות המשוערות למצב הזה נעות משינויים במוח עד חרדה נפשית ואלרגיות. כיוון שאנחנו לא מסוגלים עדיין להבין את הסיבה במלואה, הטיפול מותאם לתסמינים‭."‬

   

  הכאב חלף בזכות ההריון

  התסמין השכיח ביותר בתסמונת הוא כאב ראש שמתחזק מאוד מיד לפני הפורקן המיני או אחריו. על פי ההערכות, התופעה הזו אינה נדירה ו־‭1%‬ באוכלוסייה לוקה בה. היא שכיחה משמעותית יותר בגברים מאשר בנשים: על כל אישה שסובלת מכאב כזה יש ארבעה גברים שסובלים.

   

  כאבי הראש הללו שכיחים יותר בנשים שנוטלות גלולות למניעת הריון, באנשים שסובלים ממיגרנות, שמעשנים מריחואנה, ובמי שסובלים מאנמיה, מסי־ נוסיטיס או מירידות חדות של רמת הסוכר בדם.

   

  ב‭"British Medical Journal"‬ תואר לפני שנ־ תיים מקרה של גבר בן ‭,43‬ שבמשך 27 שנים סבל מכאבי ראש פוסט־אורגזמיים. הכאבים האלה החלו 20 דקות לאחר קיום יחסי מין, ונמשכו עד שלו־ שה ימים. בדיקות שונות שנערכו לו לא העלו ממצאים רפואיים שעשויים להסביר את הכאבים האלה. הכאבים חלפו באופן מפתיע לאחר שאשתו הרתה, אולם חזרו לאחר הלידה. בדיקות דם שבוצעו לו הראו כי הוא סובל מרמות נמוכות מהרגיל של פרוגסטרון, הורמון המין הנקבי. הרופאים העריכו כי במהלך ההריון הוא נחשף למינונים גבוהים של ההורמון באמצעות מגע עם אשתו. הם המליצו לו לקחת כדור של פרוגסטרון לפני כל מגע מיני, וראו זה פלא: הכאבים חלפו.

   

  "מדובר בכאב פתאומי, הולם, אשר ברוב המקרים מופיע מיד לפני, בזמן האורגזמה או אחריה‭,"‬ אומרת ד"ר אברמוב. "פעמים רבות הכאב נעלם פתאום, כמו שהתחיל. חלק נובע ממתח של שרירים, כמו כאבי ראש בזמן סטרס או מאמץ. חלק קשור להתכווצות של כלי הדם: אם העצבים לא מקבלים אספקת דם, יש תגובת כאב. נדיר יותר שמדובר בבעיה אמי־ תית, כמו חסימה או הרחבה של כלי דם. לכן צריך תמיד להתחיל בבירור נוירולוגי כדי לשלול מצבים פתולוגיים‭."‬

   

  נשים נוטות להתקפי בכי

  תופעה אחרת של התסמונת מתבטאת בתחושת עצבות או דכדוך עד התקפי בכי לאחר הפורקן, שמתחילה דקות לאחר המשגל ונמשכת עד שע־ תיים. היא מתוארת אצל בני שני המינים, אך שכיחה יותר בנשים.

   

  "חלק מזה קשור כנראה לירידה במתח שמתרח־ שת אחרי קיום יחסי מין, מהעוצמה הרגשית שלעי־ תים קשה להכיל אותה‭,"‬ אומרת ד"ר אברמוב. "נשים שמגיעות לטיפול מוטרדות מהתגובה הזו שלהן, הן לא מבינות למה זה קורה להן. יחד איתן אנחנו מנסים לבדוק מאיפה זה בא: האם המטופלת עברה תקיפה מינית בעבר, מה מידת הפתיחות שלה עם בן הזוג, כמה טוב לה בסקס. בראש ובראשונה, אנחנו נותנים לגיטימציה שזה בסדר‭."‬

   

  ויש גם כאלה שסובלים מכאבים באגן לאחר הפורקן המיני. על פי ההערכות,

  מדובר ב־‭1%‬־‭10%‬ מהאוכלוסייה. התופעה שכיחה יותר בגברים הסוב־ לים מדלקת בבלוטת הערמונית, אולם מתרחשת גם ללא סיבה נראית לעין. גם כאן, לא ידוע בדיוק מה גורם לתופעה.

   

  בגלל ההבנה החלקית מאוד של התופעה הטיפול בה עדיין מוגבל. במקרים של כאבי ראש ניתן לקחת לפני קיום יחסי המין תרופות נגד כאבים או כדורים שמרחיבים את כלי הדם. במקרה של כאבים באגן ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה וכדורים שמפ־ חיתים את התכווצות השרירים והרצועות. לגברים שמפתחים מחלה של ממש ניתן לתת מגוון טיפולים נגד התסמינים השונים, החל בשינוי תזונתי ועד סטרואידים וכדורים נגד דיכאון. "התופעה נרחבת יותר ממה שנדמה, אבל עדיין רבים מאלה שסובלים ממנה מתביישים לפנות לטיפול‭,"‬ אומרת ד"ר אב־ רמוב. "חשוב שמי שסובל יפנה לקבלת עזרה, כדי לאתר את מקור הבעיה ולטפל בה".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים