שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שכירים? אולי תקבלו בחזרה כסף מביטוח לאומי

  בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה לפני כשנתיים כנגד הביטוח הלאומי על גביית יתר מעשרות אלפי שכירים, המוסד הממלכתי החל לאחרונה להשיב את הכסף, המוערך בסכום כולל של כ-100 מיליון שקל

  הישג לציבור השכירים במשק: לאחר מאבק משפטי עיקש שהגיע אף לבית המשפט העליון, ניאות המוסד לביטוח לאומי להכיר בתובענה ייצוגית שהוגשה נגדו על גבייה שלא כדין.

   

   

  על פי כתב התביעה, המוסד לביטוח לאומי גבה מציבור המעסיקים דמי ביטוח עבור תשלומים שקיבלו השכירים שלא נכללו בתלוש השכר (כגון מתנות, והטבות שונות). דמי הביטוח הללו היו אמורים להגדיל את קצבת העובד בתקופות בהן לא עבד כגון - אבטלה, חופשת לידה ומילואים, אך בפועל הכספים הללו שכבו בקופת הביטוח הלאומי ולא העניקו זכויות לאותם שכירים.

   

  בדרך לאישור התובענה, שהוגשה לפני כשנתיים על ידי ההסתדרות במרחב חיפה באמצעות עורכי הדין חגי טל, אליעד אברהם וליאורה ביין אלון ממשרד פרופ' ביין ושות' בשיתוף עם עו"ד יפית מנגל, הגיש המוסד לביטוח לאומי ערעור לבית משפט העליון. גם היועץ המשפטי לממשלה הצטרף לצדו של הביטוח הלאומי בניסיון לבלום את התובענה הייצוגית.

   

  ואולם, בסיכומו של דיון בבית המשפט העליון שבמהלכו מתח ביקורת על המוסד לביטוח לאומי, הוא אותת כי גם להבנתו, דמי הביטוח נגבו שלא כדין.

   

  בעקבות זאת, בימים אלה הודה המוסד לביטוח לאומי כי למעשה זיכוי חשבונות העובדים בעקבות התובענה הייצוגית כבר החל להתבצע והכספים ישולמו לעובדים במשק עד לסוף חודש מאי 2013.

   

  "הביטוח הלאומי התעלם ממבקר המדינה"

  זיכוי חשבונות העובדים מוערך בכ-100 מיליון שקל. עם זאת יש לציין כי ההערכה היא שמדובר בהיקפים כספיים גדולים יותר שנגבו בשיטה זו, וכי התביעה התייחסה למספר שנים מצומצם יחסית.

   

  לפי הנטען בתביעה, זה שנים שהמוסד לביטוח לאומי גובה ממעסיקים, דמי ביטוח בביקורות ניכויים בגין הטבות שונות שאינן מקבלות ביטוי בתלושי השכר של העובדים, בהיקף מצטבר של מיליארדי שקלים וזאת בניגוד לאופן המתחייב לפי הדין ומבלי לשלם לעובדים שבעדם שולמו דמי הביטוח הנ"ל גמלאות מחליפות שכר (כגון: דמי לידה, דמי אבטלה, דמי פגיעה וכו') בגין ההטבות הנ"ל.

   

  לדברי עו"ד חגי טל, שהיה בין מגישי התביעה "זיכוי חשבונות העובדים בעקבות התובענה הייצוגית, על אף שהביטוח הלאומי התעלם במשך למעלה מעשור מהביקורת שמבקר המדינה מתח עליו בעניין זה ולמרות טענתו של המוסד לביטוח לאומי שלא ניתן להשיב את הכספים מבלי לבצע תיקון של החוק, מהווה עדות חשובה לתרומה הרבה שיש למוסד התובענות הייצוגיות להגנה על זכויות הפרט וכן לכוח ההרתעה שקיים במוסד התובענות הייצוגיות כלפי מי שמפר את החוק ומתעשר שלא כדין על חשבון הציבור הרחב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביטוח לאומי
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים