שתף קטע נבחר

נתניהו לש"ס: לא יכול להכניס אתכם בגלל בנט

ראש הממשלה נפגש עם ראשי המפלגה החרדית, הבטיח לנסות לצרפם לקואליציה אבל הסביר: הסיבוך הפוליטי מקשה. בנט קיבל חיזוק מרבנים: "מחזקים את ידיך על שיתוף הפעולה עם יאיר לפיד", ואילו על העבודה מופעל מכבש לחצים שטרם נראה

הברית בין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ובין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הובילה היום (א') את ראש הממשלה להסביר לשלושת ראשי ש"ס - אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס - שידיו למעשה כבולות. נתניהו הבהיר לשלושה כי הוא מעוניין בהם כשותפים בקואליציה, אולם הסיבוך הפוליטי מקשה עליו. הוא הבטיח כי בימים הקרובים ימשיך לנסות להכניסם לממשלה. בהמשך הוא צפוי לפגוש את בנט, שאותו תקף אתמול.

 

המו"מ הקואליציוני - כתבות נוספות

 

בניגוד לציפיות, המתקפה של ראש הממשלה על הבית היהודי ויש עתיד, וההאשמות שהטיח בהן לפיהן "חרמות" על ציבור שלם מנעו ממנו להקים ממשלה, הביאו דווקא לתמיכה מפתיעה בבנט מצדה הימני של מפלגתו.

 

היילכו שניים יחדיו? לפיד ובנט במליאת הכנסת (צילום גיל יוחנן) (צילום גיל יוחנן)
היילכו שניים יחדיו? לפיד ובנט במליאת הכנסת(צילום גיל יוחנן)
 

רבני "תקומה" - דב ליאור, חיים שטיינר, איסר קלונסקי ודוד חי הכהן - העבירו מכתב תמיכה ליו"ר הבית היהודי ולח"כ אורי אריאל בעניין המו"מ הקואליציוני: "בעקבות העדכונים שקיבלנו מכם ועל אף כל ההיסטריה התקשורתית, אנו מחזקים את ידיכם בדרך אשר אתם הולכים למען שמירת עולם התורה וההתיישבות בארץ ישראל, בשיתוף הפעולה עם יאיר לפיד ומפלגת יש עתיד".

 

גם בתוך המפלגה זכה בנט לתמיכה בקרב מייצגי המתנחלים. ח"כ אורית סטרוק הבהירה: "טעמו של קמפיין ההכפשות של הליכוד עדיין לא פג. היה ראוי שהליכוד יתנצל בפני ההתיישבות והציונות הדתית, במקום להטיף לה מוסר. במקום לתמוה על החבירה ליש עתיד, מוטב שהליכוד ינסה להסביר לבוחריו מה ההצדקה לחבירה שלו דווקא לציפי לבני ועמיר פרץ".

 

יחימוביץ' ונתניהו - יפתיעו וישלבו כוחות? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יחימוביץ' ונתניהו - יפתיעו וישלבו כוחות?(צילום: AFP)

 

ברית בנט-לפיד הובילה בימים האחרונים לשיאו את מסע הלחצים על מפלגת העבודה בניסיון למצוא אלטרנטיבה להקמת ממשלה. "מופעלת בימים האחרונים ארטילריה ברמה שטרם נראתה", אומרים חברי כנסת בעבודה.

 

יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' אמנם הצהירה שוב ושוב כי לא תיכנס לממשלת נתניהו ותכהן כיו"ר האופוזיציה, אולם בליכוד ובעיקר במפלגות החרדיות החלו להפעיל עליה ועל חברי מפלגתה ומקורביה לחץ כבד מאוד להציל את נתניהו מהפלונטר ולגאול את החרדים מ"גזירת האופוזיציה" המסתמנת. זאת מכיוון שבנט ולפיד מסרבים לשבת בממשלה עם החרדים לנוכח תביעותיהם בסוגיית הגיוס.

 

בימים האחרונים פנו שוב ושוב גורמים בש"ס וביהדות התורה ליחימוביץ' וביקשו ממנה לסייע להם בכניסה לקואליציה. הגורמים פנו גם לבכירים אחרים בסיעת העבודה וביקשו מהם להשפיע עליה. ה"ארטילריה" כהגדרת חברי הכנסת כוללת "שיחות של בכירים במפלגות החרדיות לשלי ואלינו, הפעלת מקורבים, גורמים ממעגלים אישיים ועוד. כשזה מגיע מכיוון החרדים זה נעשה בעיקר בסגנון בקשה שתציל אותם מהברית שגזרה על החרדים אופוזיציה".

 

רק בשבוע שעבר, בעת שבירך את חברת הכנסת מרב מיכאלי לאחר נאומה הראשון, אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה מעל בימת הנואמים כי הוא "מתפלל לקדוש ברוך הוא שמפלגת העבודה תיכנס לממשלה" ואמר למיכאלי כי הוא מקווה שתצליח לשכנע את יחימוביץ' לשבת בקןאליציה.

 

היום (א') אמר גפני ל-ynet ש"אזרחי ישראל מודאגים הרבה יותר מהמצב הכלכלי והחברתי, המדיני והביטחוני מאשר הבלוף הזה של שוויון בנטל. בשנים האחרונות עשינו שיתופי פעולה רבים מאוד בתחומים הכלכליים והחברתיים עם מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ', שינינו יחד דברים משמעותיים מאוד בדיונים בוועדת הכספים, ואנו רואים עין בעין בהרבה מאוד נושאים.

 

"יחימוביץ' איננה מתלהמת ולא נוהגת בצביעות כפי שפוליטיקאים אחרים נוהגים בנושא השוויון בנטל", הוסיף גפני, "וחשוב מאוד שהיא תהיה בקואליציה כדי להשפיע גם על המדיניות הביטחונית והמדינית, וגם במדיניות החברתית והכלכלית שאלו הם הנושאים המרכזיים החשובים לכל משפחה בישראל".

 

ח"כ משה גפני (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
ח"כ משה גפני(צילום: גיל יוחנן )

 

אבל הלחצים לא מגיעים רק מהמפלגות החרדיות. אותם לחצים מופעלים על מפלגת העבודה

 גם מכיוון בכירים בליכוד-ביתנו שמשתוקקים להוציא את העוקץ מברית בנט-לפיד ולגבש מספיק חברי כנסת שירכיבו קואליציה. 

 

בין השיחות שקיבלו יחימוביץ' ובכירים בעבודה היו גם כאלה מאנשי צוות המו"מ שחזרו וביקשו מהם לשקול שוב את ההחלטה. הלחצים, אומרים בעבודה, הגיעו גם מצד ח"כים במפלגת ״התנועה״ בראשות ציפי לבני, שכבר חתמה עם נתניהו ורואה במפלגת העבודה שותפה נוחה יותר לישיבה משותפת בממשלה.

 

בשיחות סגורות מבהירה יחימוביץ', שבשבועות האחרונים הועלתה האפשרות שתקבל את תיק האוצר, כי האופציה הזאת איננה באה בחשבון וכי היא נחושה לעמוד בהבטחה שניתנה לבוחריה ערב הבחירות - ראשות ממשלה או ראשות אופוזיציה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/03/2013 13:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריה דרעי, היום
צילום: גיל יוחנן
שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים