שתף קטע נבחר

חקלאי הנגב בלחץ: "נוסעים בתוך ענן ארבה". צפו

בהתחלה זה עוד היה משעשע, אבל בדרום חוששים שמיליוני החרקים המעופפים יגרמו לנזקים גדולים לחקלאים. "הם מכסים את הכבישים, את כל המבנים, אין איך לתאר את זה", קוננו בנגב

עוד לא אמרו את המילה האחרונה: נחיל ארבה הגיע בצהריים (יום ג') משטח מצרים לשטחים הפתוחים שבפתחת ניצנה ומשם לכיוון שדה בוקר ומדרשת בן-גוריון. גם ברמת הגולן, כרמיאל, אילת, ראשון לציון, עמק חפר וכפר סבא דיווחו אזרחים על כך שצפו בחרקים המעופפים, שמספרם נאמד במיליונים.

 

הארבה בא לבקר אתכם? שלחו תמונות במייל האדום או ב-SMS ל-5335

 

נחיל ארבה בניצנה, היום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נחיל ארבה בניצנה, היום(צילום: הרצל יוסף)

 

נחיל ארבה בדרום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נחיל ארבה בדרום(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

החקלאים והתושבים בנגב הונחו כבר אתמול לסגור את החממות והרשתות בבתים ככל הניתן. ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, אמר כי הוא דורש ממשרד החקלאות לתת הוראה להעלות את מטוסי הריסוס על מנת להדביר את הנחיל בטרם ייגרמו נזקים גדולים לחקלאים. לדבריו, "אין לי ספק שניתן למנוע מהארבה להשמיד שטחי חקלאות ירוקים, אך צריך לעבוד במהירות ובהחלטיות כדי למנוע נזקים".

 

ליד השלט בכרמיאל (צילום:  אופיר טורצ'ן) (צילום:  אופיר טורצ'ן)
ליד השלט בכרמיאל(צילום: אופיר טורצ'ן)

בבית הספר כנף ברמת הגולן (צילום: ילדי בית ספר דמוקרטי "כנף" ) (צילום: ילדי בית ספר דמוקרטי
בבית הספר כנף ברמת הגולן(צילום: ילדי בית ספר דמוקרטי "כנף" )

ביקור בעמק חפר (צילום: אביעד קרני) (צילום: אביעד קרני)
ביקור בעמק חפר(צילום: אביעד קרני)

וגם בחולות סמר בערבה (צילום: אריק קנה) (צילום: אריק קנה)
וגם בחולות סמר בערבה(צילום: אריק קנה)

 

יענקל'ה מוסקוביץ', מנהל המו"פ ברמת נגב, סיפר: "חקלאים מתקשרים אליי בלחץ מחשש שהארבה יקרע את הניילונים של החממות. הורינו להם אתמול לסגור את כל המבנים, זו כמות גדולה, לא כמו זו שהייתה אתמול. אנחנו מבינים ממשרד החקלאות שהתנועה תהיה לכיוון שדה בוקר. אנחנו לא קיבלנו דיווחים על נזק".

 

ילדי בית הספר הדמוקרטי "כנף" במושב אלי-עד ברמת הגולן דיווחו על זיהוי פריטי ארבה בחצר בית הספר. הילדים אף שלחו את התמונות לחדר המצב במשרד החקלאות ואחרי בדיקה מדוקדקת קיבלו אישור לכך שאכן מדובר בארבה.

 

עדי רז, חקלאי ממושב כמהין בנגב, סיפר כי "עכשיו זה רציני. זה

 כבר לא מצחיק. יש עננים של ארבה. אנחנו פשוט נוסעים בתוך ענן ארבה. זה בחממות, בהכול. ביקשנו ממשרד החקלאות מטוסי ריסוס אבל הם עוד לא הגיעו. זה מאוד חמור כי משרד החקלאות היה צריך לצפות את זה. הם מכסים את הכבישים, את כל המבנים. זה השיא עכשיו. אני במשק ומסתובב כל הזמן. אין איך לתאר את זה. הנחיל הענק זז עם כיוון הרוח מימין ומשמאל".

 

במשרד החקלאות דיווחו בצהריים כי זוהה נחיל גדול המונה מיליוני חגבי ארבה מדברי, שחצה את גבול מצרים דרך אזור קדש ברנע ונמצא בנדידה באזור הדרום. במשרד ציינו כי בכוונתם לתצפת על הנחיל באמצעות סיור אווירי ולאחר איתור מקום נחיתת הנחיל. כמו כן בכוונתם לבצע ריסוס מהאוויר כדי למנוע התפשטות הארבה וגרימת נזק לחקלאות. במשרד ביקשו מהציבור ליצור קשר עם מוקד "קו הארבה" בטלפון: 03-9681500.

 

בהכנת הכתבה השתתף ארז ארליכמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חוששים מקריעת הניילונים של החממות". חגב בפעולה
צילום: אביעד קרני
מומלצים