שתף קטע נבחר

נחילי הארבה בנגב: החל ריסוס אווירי וקרקעי

נחילי הענק הכוללים מיליוני חגבים נחתו על הקרקע בנגב והחקלאים חוששים לשדות, למטעים ולחממות. הריסוס מבוצע במקביל מהאוויר ומהקרקע: "לא מדובר בחומר מסוכן". נזק כבר נגרם לשדות תפוחי האדמה ברמת נגב: "שמאי יעריך את נזקים"

החוויה הוויזואלית מוצתה, ולפנות בוקר (בין שלישי לרביעי) החל הטיפול בנחילי הארבה שהגיעו לישראל ממצרים. עם אור ראשון עלו לאוויר בדרום הארץ מטוסי ריסוס בניסיון למגר את מיליוני החגבים שמאיימים על השדות, המטעים והחממות באזור. במקביל מבוצע ריסוס גם מהקרקע, ומשרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר הנחילים במצרים.

 

הריסוס מבוצע גם מהקרקע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הריסוס מבוצע גם מהקרקע(צילום: הרצל יוסף)

נחיל ארבה בנגב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נחיל ארבה בנגב(צילום: רויטרס)

מרססים נגד הארבה בחאן יונס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מרססים נגד הארבה בחאן יונס(צילום: AFP)

חגב בודד שהגיע לבית פרטי בכרמיאל (צילום:  אופיר טורצ'ן) (צילום:  אופיר טורצ'ן)
חגב בודד שהגיע לבית פרטי בכרמיאל(צילום: אופיר טורצ'ן)

כבר אתמול (יום ג') הורתה המועצה האזורית רמת נגב לחקלאים לאטום את המבנים והחממות. בשעות הערב, עם התקררות מזג האוויר עצר מעופו של הנחיל והוא נחת על הקרקע באזור שממנו נכנס לישראל – ממזרח ליישוב כמהין - לקראת חידוש המעוף היום.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

פריטי ארבה בודדים נראו בישראל כבר ביום ראשון, אבל רק אתמול הגיעו נחילי ענק שמהווים איום ממשי על החקלאות. מיליוני החגבים שהגיעו לפתחת ניצנה מאזור סיני השתלטו מאז שעות הצהריים על שטחים רבים באזור המועצה, ובמהלך היום "שוטטו" הנחילים בין אזור קציעות לבין שדה בוקר. במשרד החקלאות אישרו שמדובר בנחיל גדול המונה מיליוני חגבי ארבה מדברי. במשרד ציינו כי בכוונתם לתצפת על הנחיל באמצעות סיור אווירי, וביקשו מהציבור ליצור קשר עם מוקד "קו הארבה" בטלפון: 03-9681500.

 

שמוליק ריפמן. יש ביטוח (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שמוליק ריפמן. יש ביטוח(צילום: רועי עידן)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

אתמול מיפה משרד החקלאות את מיקומו של הנחיל שחדר לישראל, ואחר הצהריים ניתן היה להבחין במטוס החג באזור הנחילים. עד כה נרשם רוב הנזק בשדות תפוחי האדמה ברמת נגב, שכן שאר הגידולים שלהם – דוגמת עגבניות השרי הידועות – נמצאים בחממות.

 

ראש המועצה, שמוליק ריפמן: "אנחנו לא יודעים בדיוק כמה נזק נגרם, אבל בשלב זה הנזק הוא לא גדול. וגם מי שנגרמו לו נזקים מבוטח. לגבי הנזקים בשדות תפוחי האדמה, מחר יבוא שמאי לעשות הערכת נזקים". הנזקים שכן נגרמו מוערכים עד כה בכ-150 אלף שקל, וריפמן הוסיף כי חומר הריסוס "אינו מסוכן, והוא מפסיק לעבוד אחרי כשעה. אני מקווה שזה ייגמר".

 

החקלאי ארז איתן סיפר: "אנחנו מחכים לתוצאות ומתעסקים בעיקר באיטום המבנים. אנחנו מקווים שהחגבים לא ייכנסו פנימה ושהריסוס של משרד החקלאות ישפיע".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 05/03/2013 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים