שתף קטע נבחר

צילום: EPA

אוסטרליה: זיגייר לא היה מעורב בחיסול מבחוח

שר החוץ בקנברה הודה לראשונה כי האסיר X עבד למען ישראל, אבל לא נקב במוסד כארגון שהעסיק אותו. הוא ניקה את ישראל חלקית: "לא נמצאה הוכחה לשימוש לא ראוי בדרכונים". בדו"ח אוסטרלי נחשף: זיגייר הואשם בעבירות ביטחון שעונשן עד 20 שנות מאסר, אך לא מוות

בן זיגייר עבד עבור ישראל. כך מאשרת לראשונה ממשלת אוסטרליה. שר החוץ האוסטרלי בוב קאר אמר היום (ד') בנוסף כי לקנברה אין בדל ראיה לכך שזיגייר, שהתאבד בכלא הישראלי, היה מעורב בחיסול של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, לפני שלוש שנים. הוא אף ניקה את ישראל ואמר כי לא נמצאה כל הוכחה שבוצע שימוש אסור בדרכונים אוסטרליים על ידי זיגייר, ששינה כמה פעמים את שמו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

לפני התקיפה בחומצה: הנערה נאנסה חודשים

יש עתיד: משבר במו"מ, הליכוד דורש 28 שרים 

 

עם זאת, קאר אמר כי פרשת האסיר X מעלה כמה וכמה שאלות בנוגע לדרכונים אוסטרליים שמוחזקים על ידי בעלי אזרחות כפולה העובדים עבור ממשלות זרות, ואמר שאוסטרליה תמחה בצורה החריפה ביותר - אם תמצא שישראל השתמשה בדרכונים אוסטרליים למטרות ריגול.

 

"יש לנו את המקורות שלנו. לא התקבל כל מידע כי בוצע שימוש לא ראוי בדרכונים. אבל אנחנו בהחלט מודעים לאפשרות הזו", אמר קאר. הוא אמר לעיתונאים בסידני כי "ברור שלא נסבול כל אפשרות שממשלה אחרת תשתמש בדרכונים אוסטרליים לצורכי איסוף מודיעין". דבריו של קאר מהווים הודאה אוסטרלית ראשונה כי זיגייר אכן עבד עבור ישראל, אבל הוא לא נקב במוסד כארגון שהעסיק את זיגייר.

 

שר החוץ האוסטרלי הוסיף כי זיגייר נהנה מגישה לעורך דין וזכה לעשרות ביקורים של בני משפחתו בעת ששהה במעצר. "לא הייתה שום בקשה ממנו או ממשפחתו לסיוע מצדנו", אמר קאר שהודה כי ממשלתו סבלה מחסור בהירות באשר לאחריותה בפרשה כלפיו.

 

בתוך כך, נחשף תוכנו של הדו"ח שגיבשה ועדת ענייני חוץ ומסחר האוסטרלית על פרשת האסיר, לבקשתו של שר החוץ קאר. בו הוזכר, בין היתר, כי זיגייר הואשם בעבירות נגד ביטחון המדינה אשר יכלו לגרור עונש של עד 20 שנות מאסר, אך לא עונש מוות. בהנחה שמספר שנות המאסר שצוין בדו"ח לא נובע מאישום בריבוי עבירות, ניתן להסיק כי זיגייר עמד לדין על עבירות של "ריגול חמור", שבגינן העונש המוטל הינו "מאסר עולם שאינו חובה", שפירושו לרוב 20 שנות מאסר. על-פי חוק העונשין, בכך נאשם "מי שמסר ידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך והתכוון לפגוע בביטחון המדינה".

 

זו עבירת הביטחון היחידה בחוק העונשין שמתאימה לדו"ח האוסטרלי מבחינת העונש האפשרי שמוזכר בו. לא סביר כי זיגייר הואשם בבגידה, שכן עבירה זו כן עלולה לגרור עונש מוות, וככל הנראה לא מדובר בעבירות פחות חמורות, תחת הכותרת של "ריגול" ו"ריגול חמור", שכן כל אחת מאלו נושאות על פי חוק עונש של עד 15 שנות מאסר - מה שלא מתיישב עם לשון הדו"ח האוסטרלי, אם אכן מדובר בסעיף אישום בודד.

  

דו"ח החקירה: מחדלים בשב"ס

לפני כשבועיים הותרו לפרסום חלק מממצאי חקירת מותו של האסיר X בתא כלא איילון. לפי הדו"ח, קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו את מותו של זיגייר. בדו"ח נכתב כי זיגייר נמצא תלוי בחדר המקלחת שבתא 15 ועל צווארו כרוך סדין רטוב הקשור לחלון בתאו. השופטת כתבה כי על סמך הנתיחה מותו נגרם קרוב לוודאי מחנק. בסיכום הדו"ח כתבה השופטת כי יש ראיות לכאורה לאשמה של גורמים בשב"ס בגרם המוות של האסיר. בדו"ח מצוין שגם שב"ס בדק את נסיבות ההתאבדות ותיק חקירה זאת הועמד בפני השופטת.

 

אף שעל פי חוק חקירת סיבות המוות היה בסמכותה של השופטת דפנה בלטמן-קדראי להורות לפרקליטות להגיש כתב אישום, היא בחרה לאפשר למדינה לקבל את ההחלטה. היא נימקה זאת בכך שנושא ההעמדה לדין כרוך בשיקולים נוספים של עוצמת הראיות ושל מדיניות האכיפה הנהוגה בעבירת גרימת המוות.

 

על פי הדו"ח, במהלך הבדיקה נגבו עדויות גם מאשתו של זיגייר ומאמו, ולבני משפחתו הותר להשתתף בדיונים תחת מגבלות מסוימות. בסיום החקירה קיבלה המשפחה את תיק החקירה למשמרת והתבקשה למסור אותו לפרקליטות לעיון נוסף אם תתבקש.

 

התרת פרסום הפרשה התאפשרה לאחר שלפני כחודש שידרה רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC תחקיר שבו נחשף כי אזרח אוסטרלי ששהה בבידוד מוחלט מת בשלהי 2010 בתאו בכלא איילון שברמלה, ולפי המסמכים הרשמיים התאבד. על פי הפרסום, בשנים שקדמו למעצרו עבד האיש במוסד. המדינה, כך נטען, הסתירה באופן מאומץ את המקרה ועוד לפני כן את עצם קיומו של אותו עציר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים