שתף קטע נבחר

היועמ"ש נגד בתי הדין: כתב סירוב - עבירה פלילית

היועמ"ש יוצא נגד הנוהג הוותיק של דיינים להוציא "כתבי סירוב" למי שבוחרים לפנות לערכאות המדינה, במקום לבתי הדין הרבניים. לפי ההנחיה שפרסם, "כתבי סירוב" הקוראים לסנקציות חברתיות או לאיומים בחרם, ייחשבו כעבירה פלילית

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פרסם אתמול (יום ג') הנחיות כיצד לנהוג בדיינים המטילים סנקציות נגד מי שבוחרים לפנות לערכאות המדינה, במקום אל בתי הדין הרבניים, נוהג ותיק המכונה "כתב סירוב".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

נוכח תלונות שונות שקיבל בעניין לאחרונה, קבע היועץ המשפטי כי "כתבי סירוב" הקוראים לסנקציות חברתיות, גינויים או איומים בחרם, עשויים להוות עבירה פלילית של שיבוש מהלכי משפט, הדחה בעדות, הדחה בחקירה והטרדת עד, ובמקרים החמורים יותר, אף עבירה של איומים או סחיטה באיומים.

 

עיקר ההנחיה מתייחסת לבתי דין פרטיים, ומיועדת להנחות את גורמי אכיפת החוק כיצד להתמודד עם הנושא המורכב, תוך כיבוד המסורת. בהנחיה, כותב היועץ כי יש לקחת בחשבון את חומרת הסנקציות שבכתב הסירוב, זכויות היסוד הנפגעות כתוצאה ממנו, עוצמת הפגיעה בזכויות אלה ופרמטרים אחרים.

 

עילה לקובלנה משמעתית

על פי ההנחיה, במישור המשמעתי, הוצאת "כתב סירוב" עלולה להוות עילה להגשת קובלנה משמעתית,

בין אם החותם עליו הוא דיין בבית דין רבני ממלכתי, ובין אם הוא דיין בבית דין פרטי, הממלא במקביל תפקיד ציבורי, כגון תפקיד של רב המכהן במשרה שלטונית או כל עובד ציבור אחר.

 

במישור המנהלי נקבע כי במקרה שבו תתנהל חקירה פלילית נגד נושא משרה במוסד ציבורי נתמך או מבקש תמיכה, שהוציא "כתב סירוב", או במקרה שבו נושא המשרה הורשע בעבירה פלילית בעקבות "כתב סירוב" שהוציא, תיבחן אפשרות לעכב או אף לקזז את התמיכה הניתנת למוסד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגד כתבי הסירוב. יהודה וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים