שתף קטע נבחר

סוריה: זו הפליטה המיליון, חצי מהפליטים ילדים

בושרה בת ה-19 הייתה היום לפליטה המיליון מסוריה. נציבות האו"ם הודיעה כי זרם הפליטים גובר וכי מחציתם ילדים, רובם בני פחות מ-11. מפקד המורדים: המשטר ייפול כשיפסיד בדמשק

צעירה בת 19, אם לשניים נרשמה היום (יום ד') כפליטה המיליון שנמלטה מסוריה. עוטה כיסוי ראש ירוק ואוחזת בבנה עומאר ובבתה הקטנה, בושרה חייכה בעצבנות בעודה ממתינה לתורה במרכז הרישום המרכזי בעיר טריפולי שבלבנון, שקולט 800 פליטים סורים מדי יום.

 

בושרה עם בנה ובתה. "המצב שלנו קשה מאוד" (צילום: AP) (צילום: AP)
בושרה עם בנה ובתה. "המצב שלנו קשה מאוד"(צילום: AP)


פליטים חדשים במחנה זעתרי בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים חדשים במחנה זעתרי בירדן(צילום: רויטרס)

"המצב שלנו קשה מאוד", סיפרה בושרה, "אנחנו לא יכולים למצוא עבודה, אני חיה עם 20 אנשים בחדר.

אנחנו לא יכולים למצוא מגורים אחרים כי הם יקרים מדי. אנחנו רוצים לחזור לסוריה. הלוואי שהמשבר ייגמר".

 

סורים החלו לעזוב את ארצם לפני כמעט שנתיים, עם תחילת ההפגנות נגד משטרו של בשאר אסד והירי במפגינים. מאז הפכו ההפגנות ששאבו השראה מ"האביב הערבי" למלחמת אזרחים שבה נהרגו כ-70 אלף בני אדם וזרם הפליטים היה לנהר גועש שמציף את המדינות השכנות ומאיים על היציבות בחלקן.

 

בהצהרת סוכנות האו"ם לפליטים נאמר שכמחצית הנמלטים הם ילדים, רובם בני פחות מ-11, וכי מספר הפליטים גדל מדי שבוע. "עם מיליון שנמצאים במנוסה, עוד מיליונים שנעקרו מבתיהם בתוך סוריה ואלפים שעוברים את הגבול מדי יום, סוריה מסתחררת לתוך אסון אמיתי", נכתב בהצהרה שפורסמה היום מטעם נציב האו"ם אנטוניו גוטרס.

 

ילדים פליטים במחנה זעתרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדים פליטים במחנה זעתרי(צילום: רויטרס)

 

"אנחנו עושים כל שביכולתנו לעזור, אבל יכולת הסיוע ההומניטרי הבינלאומי נמתחת עד לרמה מסוכנת. הטרגדיה הזו חייבת להיפסק", אמר גוטרס. הוא הוסיף כי ארבעה מיליון בני אדם בתוך סוריה זקוקים לסיוע הומניטרי, בנוסף לפליטים ולמיליון העקורים. מדינות וגופים בינלאומיים התחייבו לתרום 1.5 מיליארד דולרים למאמץ האו"ם למען סוריה, אך רק כרבע מהכסף הועבר עד עכשיו.

 

בהתבטאות החריפה ביותר בנושא עד כה, אמר היום שר החוץ הבריטי ויליאם הייג כי מאמצי העולם לשים קץ לשפיכות הדמים בסוריה היו "כישלון מחפיר" וקרא לאיחוד האירופי להכין את עצמו "לנוע קדימה" אם לא יימצא פתרון פוליטי למשבר ולא לפסול "כל אפשרות לשם הצלת חיים". עם זאת, הוא הבהיר כי המערב לא מעוניין להתערב צבאית בסוריה. הוא אמר כי לונדון תגביר את הסיוע לאופוזיציה הסורית ותספק לה משוריינים ושירותי ייעוץ ואימון.

 

המורדים ממשיכים בניסיונותיהם להגביר את הסיוע המערבי. ראש המטה הכללי של "צבא סוריה החופשי", סלים אידריס, ביקר היום בבריסל והצהיר: "אנחנו רוצים להפסיק את הסכסוך היום, אבל משטר אסד מסרב. המשטר הסורי ייפול כאשר יפסיד את המערכה בדמשק". אידריס הסביר כי המורדים אינם רוצים להיכנס לסכסוך צדדי עם מדינה כלשהי על רקע האירועים בסוריה, אך הזכיר באותה נשימה את התמיכה הבלתי מוגבלת שאיראן מעניקה למשטר אסד.

 

שגרה במחנה זעתרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שגרה במחנה זעתרי(צילום: רויטרס)

על גגות מחנה הפליטים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
על גגות מחנה הפליטים(צילום: רויטרס)

 

שכנותיה של סוריה מעורבות בסכסוך בכל מקרה, ולו רק בשל המספר העצום של פליטים המוצאים בהן מקלט.

מספר הפליטים הגבוה ביותר נמצא בשכנתה הקטנה ביותר של סוריה, לבנון, הסובלת גם כך מחוסר יציבות. בשלושת השבועות האחרונים חצו את הגבול כ-4,400 בני אדם מדי יום.

 

רסאם מחמוד, מכונאי, ברח מהעיר חאן-שייחון שבמחוז אידליב עם שתי נשותיו ו-12 ילדיו. "חיפשתי עבודה בלבנון אבל אין", התלונן. הוא המתין במשך חודשים כדי להירשם כפליט. "כשתהיה עבודה, אני אעשה אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בושרה אוחזת בבנה עומאר בעת ההרשמה. "חיה עם 20 איש בחדר"
צילום: AP
אידריס בבריסל. "המשטר הסורי ייפול כאשר יפסיד את המערכה בדמשק"
צילום:AP
מומלצים