שתף קטע נבחר

מורדים סורים מחזיקים באנשי או"ם ליד רמת הגולן

האו"ם אישר כי 21 ממשקיפיו בגבול ישראל-סוריה מוחזקים בידי חמושים. בסרטונים נראים מורדים ליד כלי רכב של האו"ם ומציבים לכוחות אסד אולטימטום של 24 שעות לסגת מכפרם. "האו"ם, משטר אסד ואירופה הם משת"פים של ישראל"

21 משקיפי שלום של האו"ם מוחזקים בידי 30 חמושים סורים בצדה הסורי של רמת הגולן. כך אישר הערב (יום ד') הארגון הבינלאומי לאחר שמורדים פרסמו סרטון שבו נראים חמושים מקיפים שיירה של רכבי או"ם ומציבים אולטימטום למשטר בשאר אסד. משא ומתן מתנהל כעת בין הצדדים המעורבים בדבר השבת החטופים והרכוש. מפיקוד צפון נמסר כי אין כל שינוי בסדרי הביטחון בקרבת הגבול בעקבות המקרה וכי "מדובר באירוע פנים סורי".

 

כוח אונדו"ף של האו"ם. מסייע למשטר אסד? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוח אונדו"ף של האו"ם. מסייע למשטר אסד?(צילום: רויטרס)

 

בסרטון נראים כמה גברים חמושים וביניהם צעיר שהזדהה כ"דובר" גדוד "השהידים של ירמוכ". הם הסתובבו סביב שלושה כלי רכב לבנים של האו"ם, שבהם נראו במטושטש אנשים לובשים אפודים חסיני ירי וחובשים קסדות בצבע תכלת, צבע הארגון.

 

הצעיר דורש "נסיגה מלאה" של כוחות הנשיא בשאר אסד מהכפר ג'מלה שבמחוז דרעא, שבו ניטשו לאחרונה עימותים עזים בין המורדים לכוחות המשטר. הגבר עומד לפני שני משוריינים לבנים ומשאית שעליהם הכיתוב "UN". המורדים איימו כי אם תוך 24 שעות לא תהיה היענות לבקשותיהם, הם יתייחסו לפקחים כשבוייהם.

 

מיקום הכפר ג'מלה (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
מיקום הכפר ג'מלה(צילום: Google Maps)

 

כלי הרכב של אנשי האו"ם החטופים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כלי הרכב של אנשי האו"ם החטופים(צילום: רויטרס)

 

בימים האחרונים ידע הכפר קרבות עזים בין המורדים לכוחותיו של אסד. המורדים הודיעו בשבת כי הם הצליחו להשתלט על חטיבת ארטילריה של אסד באותו כפר לאחר לחימה עזה. בתגובה לניסיונות של המורדים להשתלט על הכפר החל המשטר להפגיז אותו והמורדים טענו כי הוא אף הפציץ אותו מהאוויר.

 

"האו"ם מדבר עם המשטר"

בסרטון נוסף שהעלו המורדים בכפר ג'מלה נראה דובר אותו הגדוד מאשים את האו"ם כי הוא מסייע למשטר אסד להיכנס לכפר ומנסה להוציא משם את צבא סוריה החופשי, צבאם של המורדים. הדובר טוען כי "האו"ם, המשטר של אסד ואירופה הם משת"פים של ישראל". במהלך הסרטון מתהלכים המורדים בין כלי הרכב של האו"ם ובעיצומו של הצילום נשמעות יריות מרחוק. המורדים טוענים כי מדובר בירי מצד כוחותיו של אסד. הדובר מצביע על אחד מפקחי האו"ם מדבר בקשר ואומר: "תסתכלו, הוא מדבר עכשיו עם המשטר הסורי שיפגיז את הכפר". 

 

גדוד "השהידים של הירמוכ" משתלט על משוריין באזור הגולן 

 
ארגון זכויות האדם Human Rights Watch אמר כי הוא חוקר חשד שאנשי הגדוד שחטפו את אנשי האו"ם אחראים לרצח חיילים סורים שבויים שהיו בידיהם.

 

בשבוע שעבר אישר האו"ם כי קרל קמפו, יועצו המשפטי של מפקד כוח האו"ם המוצב בגולן הסורי, נחטף ב-7 בפברואר. לא ברור להיכן נחטף ומי מחזיק בו. קמפו מייעץ למפקד כוח אונדו"ף, הגנרל איקבאל סנגה, העומד בראש הכוח שמוצב בגבול בין ישראל לסוריה ואוכף את הסכם הפסקת האש מ-1975.

 

הכוח פועל רובו ככולו בצד הסורי של גדר המערכת ובצד הישראלי נמצאים בעיקר בסיסי הלוגיסטיקה שלו.

חייליו, שמוצאם אוסטרי, יפני או סקנדינבי, מבצעים סיורים לאורך הרצועה המפורזת שבין המדינות ומתאמים במקרה הצורך את חציית הגבול במעבר קוניטרה. בניגוד לכוחות יוניפי"ל הפועלים בגבול לבנון, אנשי אונדו"ף אינם מזוינים, אך נוכח חילופי האש הכבדים בכפרים הסוריים באזור בין צבאו של אסד למורדים, הם החלו להתנייד בחלק מהמקרים בשריוניות ממוגנות.

 

Read this article in English

 

 

מאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון. אולטימטום של 24 שעות
מומלצים