שתף קטע נבחר

המרד בגבעתי מתרחב: 17 לוחמים בכלא

לשבעת הלוחמים שכבר נשפטו לעונשי מחבוש הצטרפו עוד עשרה אשר הלינו על יחס משפיל מצד מפקדיהם. חלקם יודחו ככל הנראה מתפקידי לחימה, אך הם טוענים: השפילו אותנו

עשרה לוחמים מגדוד שקד של חטיבת גבעתי הצטרפו אמש (יום ד') למרד נגד מפקדיהם בטענה ליחס משפיל מצד מפקד הפלוגה, והכריזו כי הם מסרבים פקודה. בתגובה הם נשפטו ביחידה לתקופות מאסר שונות, וחלקם צפויים להיות מודחים מתפקידי לחימה בצבא.  

 

בכך התרחב המרד שעליו פורסם לראשונה ב-ynet, על אודות שבעה לוחמים שנשלחו לכלא שלשום. בדובר צה"ל אישרו את הפרטים וציינו כי מדובר בחלק ממדיניות ה"אפס סובלנות נגד תופעת הוותיקות-צעירות בצבא".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

יוניצ"ף: ישראל משפילה ילדים פלסטינים עצורים

תיעוד: כביש "רק ליהודים", דרך עפר לפלסטינים

 

שלשום הודיעו שבעה לוחמים למפקדי הפלוגה המסייעת בגדוד כי הם מסרבים פקודה משום שמפקדם מתייחס אליהם בצורה משפילה, ואף נוקט אלימות מילולית. ל-ynet נודע כי בעקבות כך שלח אותם לכלא מפקד הגדוד, סגן-אלוף יהודה ואך. כמו כן, הוחלט בחטיבה לפרק את מחלקת הרתק שבה שירתו הלוחמים.

 

הלוחמים קבלו בפני נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף במיל' יצחק בריק, והוא שלח נציגים מטעמו לבסיס תבץ בבקעה, שם מתאמנים החיילים כעת. הם טענו תחילה כי הנציב סיים את הטיפול בקבילה בתיאום עם מפקדי החטיבה והגדוד, אך במשרד הביטחון הבהירו כי "אכן התקבלה קבילה בנושא. מברר מטעם נציב קבילות חיילים הגיע לשטח על מנת לבחון את הנושא. הקבילה נמצאת בטיפול".

 

בקבילה טענו הלוחמים כי במהלך שיחת מחלקה המפקד אמר: "אל תתעסקו איתי, כבר הרבצתי לחייל ממחזור נובמבר 06". עוד טענו כי "בערב הווי בפלוגה שכלל שירי פלוגה שהיו מקובלים עד לאותה עת, התעצבן המ"פ על מילות השירים שכללו תוכן נגד קצינים והחל לקלל בפראות ובבוטות, בעט בשולחן האוכל, העיף אוכל לעבר החיילים ופיזר את ההמולה".

 

החיילים ציינו עוד כי מפקדם השתיק לוחם בצורה בוטה ופוגענית, ובמקרה אחר נטען כי אף על פי שחייל סבל מבעיה רפואית, מפקדו טען שהוא "עשה הצגות ושיקר". בקבילה נטען: "בבוחן פלוגה הכולל כושר גופני, המ"פ החל לצרוח על נהגו, ולאיים עליו תוך כדי שתפס בצווארו, ניער וחנק אותו תוך כדי השמעת איומים חוזרים ונשנים". הם סיפרו כי התבטא כלפיהם בבוטות, "אתה אפס", "יש לי חיילים יותר טובים ממך", "סמרטוט", "מה אתה מסתכל לי בעיניים? כשאתה רואה אותי תעמוד", "אתם אפסים, פישרים".

 

החיילים, שחזרו לאחרונה מתעסוקה מבצעית בעוטף עזה והיו אמורים להוביל כניסה קרקעית לרצועה בעמוד ענן, טענו כי עד כה נמנעו מביצוע הצעד החריג בזמן פעילות מבצעית מתוך אחריות, וכי הם בעלי מוטיבציה גבוהה לשרת את המדינה.

 

מדובר צה"ל נמסר: "הרקע להתנהגותם הוא יחסי ותיקות-צעירות, שאין להם מקום בצה"ל. הם עומדים בניגוד גמור לפקודות הצבא". גורמים צבאיים הוסיפו: "ההחלטה

 באשר לעתיד המחלקה תתקבל לפי תפקודם ומעשיהם בהמשך. לחלק מהחיילים הובהר כי לא תינתן להם הזכות לשוב ולשרת כלוחמים בחטיבה".

 

מפקד הפלוגה שעליו הלינו הלוחמים מונה לתפקיד לפני כמה חודשים, לאחר שהגיע מיחידה מובחרת. בחטיבת גבעתי נרשמו כמה אירועים דומים בשנה וחצי האחרונות. בנובמבר 2011 נחשף ב-ynet כי עשרה לוחמים מאותו הגדוד נענשו, וחלקם נשלחו לכלא, לאחר שסירבו פקודה בנסיבות דומות במהלך תעסוקה מבצעית בגבול לבנון. בפרשה אחרת, שנחשפה בתחילת השנה שעברה, הורשעו לוחמים מגדוד צבר של החטיבה בהתעללות בלוחמים צעירים יותר ובהכאתם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמי גבעתי (ארכיון)
צילום: הרצל יוסף
מומלצים