שתף קטע נבחר

עוד סנקציות על צ' קוריאה: איסור על ייבוא יאכטות

הקהילה הבינלאומית מחריפה את העיצומים על פיונגיאנג בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה בחודש שעבר. מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה פה אחד את ההצעה שניסחה ארה"ב בשיתוף סין, לפיה יוגבר הפיקוח על האיסור לייבא ולייצא מוצרי יוקרה. שגרירת ארה"ב באו"ם רייס: "הסנקציות האלה ינשכו וינשכו באופן כואב"

סגנון החיים הראוותני של מנהיגי המדינה הקומוניסטית ספג מכה קשה בעקבות הפרובוקציה האחרונה שלו שהרתיחה את הקהילה הבינלאומית: בתגובה לניסוי הגרעיני השלישי שביצעה צפון קוריאה, הצביעה היום (יום ה') מועצת הביטחון של האו"ם פה אחד בעד הידוק הסנקציות הכלכליות על פיונגיאנג. ההחלטה אמורה לעצור את הניסיונות של המדינה הקומוניסטית המבודדת להמשיך לייצא ולייבא מטענים אסורים ובכך לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליה בעבר על ידי הקהילה הבינלאומית.

 

עוד חדשות בעולם :

צפו בסרטון של פקחי או"ם שנחטפו: "מצבנו טוב"

מת האיש שרצח למען האפרטהייד - וחָבַר למנדלה

מי ימשיך את הצ'אביזם - ומי ינסה לחסלו  

ארה"ב תעניק עיטור ל"תומכת היטלר ואל-קאעידה"

 

ההחלטה, שמטרתה להחריף את חומרת הסנקציות כלפי צפון קוריאה בדומה לאלה שמופעלות כלפי איראן, מבטאת על פי חברים במועצת הביטחון "את הדאגה הגוברת מהניסוי הגרעיני שביצעה המדינה". אבל יעילותן של הסנקציות תהיה תלויה במידה משמעותית בנכונות של בעלת בריתה של צפון קוריאה, סין, לאכוף אותן.

 

ארה"ב התחייבה לעמוד לצד בעלות בריתה דרום קוריאה ויפן. השגרירה רייס ( צילום: רויטרס) ( צילום: רויטרס)
ארה"ב התחייבה לעמוד לצד בעלות בריתה דרום קוריאה ויפן. השגרירה רייס( צילום: רויטרס)

סין שותפה בניסוח הצעת הסנקציות. השגריר הסיני באודונג ( צילום: AFP) ( צילום: AFP)
סין שותפה בניסוח הצעת הסנקציות. השגריר הסיני באודונג( צילום: AFP)

הצבעה פה אחד. אולם מועצת הביטחון ( צילום: AFP) ( צילום: AFP)
הצבעה פה אחד. אולם מועצת הביטחון( צילום: AFP)

 

ההצעה שהעלתה ארצות הברית והתקבלה על ידי כל 15 החברות במועצה נוסחה בעקבות משא ומתן בן שלושה שבועות בין ארה"ב לבין סין בעקבות הניסוי הגרעיני התת-קרקעי שביצעה דרום קוריאה בחודש שעבר. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, שבעבר כיהן כשר החוץ של דרום קוריאה, אמר כי ההחלטה על הידוק הסנקציות שלחה לצפון קוריאה מסר חד-משמעי שלפיו הקהילה הבינלאומית לא תסבול את המשך מאמציה לתחמש בנשק גרעיני.

 

מוקדם יותר היום, שעות לפני ההצבעה, איימה צפון קוריאה בחריפות על ארה"ב והזהירה מפני מתקפת מנע שתנחית על המעצמה.

דובר של משרד החוץ הצפון קוריאני אמר כי פיונגיאנג תנצל את זכותה ל"מתקפת מנע גרעינית להשמדת מעוזי התוקפנים" משום שוושינגטון דוחפת למלחמה גרעינית על הצפון.

 

הסנקציות החדשות כוללות רשימת פריטי יוקרה שצפון קוריאה לא תורשה לייבא, בהם יאכטות, מכוניות מירוץ, רכבי יוקרה ותכשיטים שונים. "הסנקציות האלה ינשכו וינשכו באופן כואב", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס. האיסור על ייצוא מוצרי יוקרה לצפון קוריאה אסור מאז 2006, אבל דיפלומטים ופרשנים טוענים שהאכיפה של הנושא לא הייתה אחידה.

 

לאחר אישור הסנקציות החדשות חזר הממשל האמריקני ואשרר כי יעמוד לצד יפן ולצד דרום קוריאה ויסייע להן בהגנה באמצעות טילים מפני צפון קוריאה. שגרירת ארה"ב באו"ם רייס אמרה גם כי "האיום של צפון קוריאה בתקיפה גרעינית לא ישיג דבר ורק יגביר את בידודה". ארה"ב אמרה שתעשה מה שנחוץ כדי להגן על עצמה ועל בעלות בריתה.

 

שגריר סין באו"ם לי באודונג אמר כי מדינתו מעוניינת לראות יישום מלא של העיצומים שאימצה מועצת הביטחון לפני זמן קצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלחץ על ארצו מתהדק. קים ג'ונג און
צילום: AP
מסר חד-משמעי נגד התחמשות. מזכ"ל האו"ם באן
צילום: AFP
מומלצים