שתף קטע נבחר

אחרי 100 שנה: נחשפו הסודות בפרשת דרייפוס

שמו של הקצין היהודי שהורשע בריגול לגרמניה בסוף המאה ה-19, נידון למאסר עולם והוגלה לאי באוקיינוס השקט כבר מזמן נוקה. אולם, רק עכשיו מפרסמת צרפת את המסמכים החשאיים שמתעדים את העלילה שתפרו קצינים צרפתים לדרייפוס. במסמכים: "קשרים הומוסקסואליים בין מעורבים בפרשה"

בשנת 1894 גילה המודיעין הצרפתי שמסמך צבאי סודי נשלח בידי קצין צבא צרפתי לשגרירות גרמניה בפריז. האצבע המאשימה הופנתה לעברו של קצין התותחנים היהודי אלפרד דרייפוס, שהואשם בריגול ובהדלפת סודות מדינה, הורשע בבית משפט צבאי בלי שבכלל היו ראיות ממשיות נגדו ובלי שהוא או עורכי דינו קיבלו לידיהם את כל חומרי החקירה.

 

עוד חדשות בעולם :

פלורידה: חופים נסגרו בשל אלפי כרישים בים

13 מיליון דולר לאדם חף מפשע שנכלא 11 שנה

 

דרייפוס נשלח לרצות מאסר עולם באי השדים שמול גיאנה הצרפתית. פרשת דרייפוס הסעירה בזמנו את העולם והייתה סמל לאנטישמיות באירופה במאה ה-19. העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווח בסוף השבוע שיותר מ-100 שנה לאחר הרשעתו של דרייפוס - שעבר משפט חוזר, זוכה על ידי נשיא צרפת ודרגותיו הושבו לו - מפרסם משרד ההגנה הצרפתי מסמכים רבים שנשמרו בארכיון סגור מאז 1906 ומתעדים את העלילה שתפרו חיילים בצבא צרפת לקצין היהודי.

 

הקצין היהודי ועורך דינו לא קיבלו לידיהם את כל חומרי החקירה. דרייפוס במשפטו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הקצין היהודי ועורך דינו לא קיבלו לידיהם את כל חומרי החקירה. דרייפוס במשפטו(צילום: Gettyimages)

 

"התיק הסודי בפרשת דרייפוס מעולם לא פורסם במלואו. אוסף המסמכים היה עיקר ההאשמות ששימשו נגד דרייפוס במהלך המשפטים הצבאיים והאזרחיים, הפומביים ואלה שבדלתיים סגורות", נכתב בהקדמה לפרסום של המחלקה ההיסטורית במשרד ההגנה הצרפתי.

 

חלק מהמסמכים נגנבו משגרירויות זרות

קובץ המסמכים שפרסמו הצרפתים כולל יותר מ-470 מסמכים ועוד 84 תיקיות ומעטפות. על פי מחלקת ההיסטוריה במשרד ההגנה הצרפתי, המסמכים שנחשפו כוללים בין היתר הערות של חוקרי הפרשה, הצהרות עדים, מכתבים, מסמכים שנגנבו מנציגויות זרות, דו"חות על כמה דמויות חשובות ומידע על "קשרים הומוסקסואליים בין כמה מהמעורבים בפרשה".

 

באוסף המסמכים שזכה לשם "בורדרו" נכלל צילום איגרת של הקצין הצרפתי הבכיר פרדיננד אסטרהאזי, שהיה ממוען לנספח הצבאי של גרמניה. אסטרהאזי הציע באותו מכתב מידע חשאי לגרמניה והמכתב, לאחר יירוטו על ידי המודיעין הצרפתי, שימש עילה להגשת כתב אישום בגין ריגול - אבל לא נגד אסטרהאזי אלא דווקא נגד ה"שעיר לעזאזל" בפרשה, הלוא הוא דרייפוס.


דרייפוס וילדיו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
דרייפוס וילדיו(צילום: Gettyimages)

 

אגב, ראש המודיעין הצבאי ז'ורז' פיקאר חשד שדרייפוס אינו אשם ושהאיגרת נכתבה על ידי אסטרהאזי, אך נתקל בהתנגדות של קצינים בכירים בצבא. פיקאר עצמו נשלח לשירות באזור ספר אחרי שהחל לרחרח בפרשה. יחד עם זאת, קציני צבא שהיו מעורבים בחקירת הפרשה זייפו ראיות ומסמכים כדי להפליל את דרייפוס.


דרייפוס בטקס קבלת אות אביר לגיון כבוד  (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
דרייפוס בטקס קבלת אות אביר לגיון כבוד (צילום: Gettyimages)

"אם ברומא יבקשו ממני הסברים חדשים, אומר שמעולם לא היו לי יחסים עם היהודי הזה", אמר לכאורה הנספח האיטלקי לעמיתו הגרמני באחד המסמכים המזויפים (צילום: משרד ההגנה הצרפתי) (צילום: משרד ההגנה הצרפתי)
"אם ברומא יבקשו ממני הסברים חדשים, אומר שמעולם לא היו לי יחסים עם היהודי הזה", אמר לכאורה הנספח האיטלקי לעמיתו הגרמני באחד המסמכים המזויפים(צילום: משרד ההגנה הצרפתי)

 

אחד המכתבים שנחשפו, שזכה לכינוי "אנרי המזויף", נשלח לכאורה מהנספח הצבאי של איטליה פאניזארדי לנספח הצבאי של גרמניה שוורצקופן. הנספח האיטלקי כתב כי "אם ברומא יבקשו ממני הסברים חדשים, אומר שמעולם לא היו לי יחסים עם היהודי הזה. זה מוסכם! אם שואלים אותך, אמור זאת כך משום שאסור שיידעו מה קרה איתו".

המכתב היה מזויף ומחברו היה לא אחר מאשר ראש השירותים החשאיים אנרי, שביקש להטיל את האשמה בריגול על דרייפוס. כמה שנים לאחר פרוץ הפרשה, ב-1894, שם אנרי קץ לחייו לאחר הודאתו בזיוף המסמכים בפרשת דרייפוס.

 

פרשת דרייפוס, ובעיקר שלילת דרגותיו, שבירת חרבו והגלייתו לאוקיינוס השקט של הקצין היהודי, עוררה כאמור סערה גדולה בעולם וגייסה עיתונאים ואנשי רוח ואינטלקטואלים רבים מהשמאל למאבק למען חפותו של דרייפוס. המפורסם מבין המתגייסים למען דרייפוס היה הסופר הצרפתי אמיל זולא, שבמאמרו המכונן מ-1898 "אני מאשים" (J'Accuse) האשים את צבא צרפת בזיוף המסמכים ובהעללת עלילה על דרייפוס.

 

אגב, אחד העיתונאים שסיקרו בהרחבה את פרשת דרייפוס עבור עיתון אוסטרי היה חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העלילו עליו עלילה. דרייפוס
צילום: Gettyimages
המרגל האמיתי. קריקטורה של הקצין הצרפתי אסטרהאזי
מומלצים