שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מדד הבאזז: מניות התקשורת לא יורדות מהכותרות

  משרד התקשורת רוצה להוריד את דמי הקישוריות מ-3.5 אגורות בממוצע, לאגורה אחת, במהלך שעלול לפגוע בחברות תקשורת מסוימות ולהיטיב עם אחרות. וגם: המלכוד של בנק הפועלים בשוק הסדרי החוב. אילו מניות כיכבו השבוע במנועי החיפוש?

  ענף התקשורת שוב מוביל את מדד הבאזז של אקסלנס נשואה ומסרב לרדת מהכותרות. ברקע הפעם כוונת משרד התקשורת להוריד את דמי הקישוריות מ-3.5 אגורות בממוצע, לאגורה אחת בלבד. בעקבות כך צפויות חברות התקשורת הקווית - בזק והוט - לאובדן הכנסות. אך לפחות במקרה של בזק, ההשפעה ברמת הקבוצה צפוי להיות זניחה היות שחברות הבנות - פלאפון ובזק בינלאומי - צפויות להרוויח מהמהלך, בדומה לחברות הסלולר סלקום ופרטנר.

   

   

   

  מנייה נוספת שעולה על ראדר הבאזז של אקסלנס היא כלל תעשיות. נוחי דנקנר מנסה למנוע הסדר חוב באי.די.בי פיתוח בעוד הוא עסוק בהסדר חוב אחר באי.די.בי אחזקות, וכפי שכבר עשה לא פעם בשנה האחרונה, הוא מוכן לממש נכסים ובזול.

   

  אי.די.בי פיתוח הודיעה השבוע כי מכרה את יתרת אחזקותיה בכלל תעשיות לידי שני גופים מוסדיים, במחיר הנמוך ב-11% ממחיר השוק וב-17.5% מתחת למחיר בו בוצעה העברת השליטה לאיש העסקים לן בלווטניק ביולי אשתקד.

   

  על השאלה מדוע ביצעה אי.די.בי פיתוח את המכירה דווקא בנקודת הזמן הנוכחית, ניתן להשיב תשובה אחת, מאוד סבירה יש לומר: נסיונות הדיפה מצד בעל השליטה - נוחי דנקנר - לכפות הסדר חוב על ידי נציגות מחזיקי האג"ח.

   

  המכירה עשויה גם למנוע הערת "עסק חי" בדו"חות השנתיים של אי.די.בי פיתוח, הערה שבמקרים מסויימים משמשת קטליזטור להסדר חוב, ואת זה כמובן רוצה למנוע נוחי דנקנר. בתגובה לדיווח אודות עיסקת המכירה, ריכזה כלל תעשיות ביום ד' האחרון מחזור של 81 מיליון שקל, בירידה של 4%.

   

   

  הסדרי החוב: בנק הפועלים במלכוד

  בנק הפועלים נחוש למנוע את הסדר החוב המתגבש באלביט הדמיה גם במחיר של בקשה לכינוס נכסים. מהלכים מעין אלו נעשו לא פעם בעבר גם מול בעלי שליטה מפורסמים, האחרון היה כמובן דני ברנר שאיבד את קבוצת אגרי בעקבות כינוס נכסים של בנק פועלים. טייקון נוסף שיחסיו עם הבנק עשויים לעלות לכותרות בעקבות גיבוש הסדרים הוא כמובן נוחי דנקנר.

   

  ההסדר בין החברה לבעלי האג"ח העיקריים - קרנות יורק ו-DK פרטנרס - צפוי לדלל משמעותית את המניות המשועבדות לטובת הבנק. הבנק הוא נושה של בעלת השליטה באלביט הדמיה - אירופה ישראל - שחייבת לו כמיליארד שקל. בד בבד, המליץ כונס הנכסים הרשמי למנות את רוני אלרואי כמומחה שילווה את הסדר החוב במקום המועמד המוביל לתפקיד, יואב כפיר.

   

  אגרות החוב של אלביט הדמיה התממשו השבוע בעד 5%, ומניית החברה התממשה בלמעלה מ-10% לאחר זינוק של כ-50% בחודש האחרון.

   

   

  הכותב הינו הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה

   

  להורדת מדד הבאזז - חפשו אקסלנס באזז ב-AppStore וב-Google Play

   

  הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושא הכתבה. האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. מדד הבאזז הוא מדד המחשב את כמות האזכורים של מניות שונות בכלי התקשורת השונים. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים