שתף קטע נבחר

"תינוקת מגודלת": ביקורת סודית דלפה בתיכון

מורה שריכזה חוות דעת על תלמידים שעתידים לצאת במשלחת בית הספר מהשרון לפולין שלחה בטעות את הרשימה לתלמידים. בין הרשמים: "סוציומט", "בינונית" ו"לא חכמה גדולה"

חוות דעת של מורי תיכון בשרון על תלמידי כיתות י"א שעתידים לצאת במשלחת לפולין דלפו והתפרסמו היום (א'), לאחר שרכזת המשלחת שלחה את הרשימה בטעות לאחד התלמידים המשתתפים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אחרי 100 שנה: נחשפו הסודות בפרשת דרייפוס

מחאות ואיומי שביתה: הירושה שמחכה ללפיד

 

ככל הידוע, המורה המרכזת ביקשה ממורי התלמידים למסור מידע קצר על כל אחד מהמשתתפים שיוצאים למסע - כמאה תלמידים בסך הכול. היא אספה את כל הנתונים בטבלה, ובטעות שלחה את זה לתלמידים שאליהם הייתה אמורה לשלוח עדכונים אחרים.

 

מתוך הרשימה (הסימונים במקור) ()
מתוך הרשימה (הסימונים במקור)

 

בין היתר, צוינו ברשימה תלמידים "מקסימים" בצירוף ההמלצה להעניק להם עוד תחומי אחריות, אך גם דברי ביקורת רבים והערות שעשויות להתפרש כהעלבות אישיות. בין היתר, תלמיד אחד הוגדר כ"סוציומט וחכם", חברתו לשכבה סומנה כ"תינוקת מגודלת".

 

אחת מהתלמידים שאמורים לצאת במשלחת סיפרה כי המשתתפים חולקו לצוותים של 20-15 תלמידים. "כל אחד מהנוסעים היה צריך לבחור ארבעה חברים שאיתם הוא רוצה להיות בצוות. אחת המורות, שהיא מחנכת בשכבה, רצתה לשלוח לנו הודעה עם הקובץ של הצוותים ובטעות שלחה את הקובץ המדובר".

 

לדבריה, "ראינו את זה דרך הניידים וישר יידענו את כל החברים שלנו. אמרנו 'תראו מה כתבו עליכם'. היינו בשוק, לא האמנו שצוות המורים שלנו, המחנכים שלנו שאמורים להיות אנשי חינוך ולהקנות לנו ערכים, כותבים עלינו כזה דבר".

 

התלמידה - שליד שמה ברשימה לא נכתב דבר - הוסיפה: "כתבו על חברות וחברים שלי דברים פוגעים מאוד. אני לא חושבת שצריך לכתוב את הדברים האלה ובטח שלא לכתוב אותם כחוות דעת על תלמידים. הם כתבו שם דברים נורא לא רלוונטיים".

 

רשמי שיחה אישית הוכנסו למסמך

לאחר האירוע, הורתה המנהלת למורה לקיים שיחות אישיות עם כל תלמיד ולהתנצל בפניהם. גורמים שמעורבים בתקרית הוסיפו כי ללא קשר לטעות שבעצם שליחת הרשימה, "אין שום מקום לעשות טבלה כזו. זה לא מקצועי ולא ראוי". התלמידים עצמם מתכננים למחות מחר בחצר בית הספר, להגיע בחולצות שחורות ועליהן לכתוב את חוות הדעת עצמן.

 

התלמידה שליד שמה נכתב "קטע עם בנים", סיפרה ל-ynet כי הייתה בשיחה אישית עם המחנכת והיועצת, ושם סיפרה שהיא "מתחברת יותר לבנים מאשר לבנות. הם הפכו את זה למשהו שלילי. קראתי את הרשימה והייתי בהלם. אני עם מטען רגשי מאוד גדול. זה משהו אישי שסיפרתי להן. למה היה צריך לעשות את הרשימה הזו בכלל?"

 

לדבריה, "בית הספר מלמד אותנו לערכים. רק היום דיברו איתנו על גזענות, וההרגשה היא שבית הספר מעלים עין כשאומרים שזו הייתה טעות. אם התלמידים היו פותחים קבוצה נגד המורים בפייסבוק, היו מגישים נגדנו תלונה במשטרה".

 

"קשה להסתכל למורים בעיניים"

תלמידה אחרת, שעליה נכתב "לא דברנית אבל אינטליגנטית", סיפרה כי נפגעה בשם חבריה, "שהכפישו את שמם. זה לא מוצדק. אף אחד לא מבין למה הם עשו את הרשימה הזו. תינוקת מגודלת, סוציומט. איך זה עוזר להם לצוות לקבוצה של פולין? זה שיש לילדה קול של ילדה בת 4, איך זה משפיע? זה היה מיותר. אני הייתי בשוק, התאכזבתי לשמוע שמורים בבית הספר שמתיימרים ומנסים להראות שהם רוצים את הכי טוב בשבילנו כותבים את הדברים האלה מאחורי הגב שלנו". היא הוסיפה כי "זה יהיה קשה להגיע מחר לבית הספר ולהסתכל למורים האלה בעיניים. אנחנו מאוד עצבניים". 

 

התלמיד שהוגדר "סוציומט" סיפר כי נפגע מאוד. "כל חבריי לשכבה ראו את זה. הבנתי באותו רגע שקראתי את זה שאין כבוד הדדי בין המורים לתמידים, זו הבעיה הכי גדולה של מערכת החינוך. אני הייתי ממש נסער באותו רגע, זו הייתה ממש צביטה בלב. ההורים שלי אמרו שזו בושה וחרפה למערכת החינוך. אני לא יודע איך אוכל להסתכל מחר למורה בעיניים".

 

ממועצת התלמידים והנוער הארצית נמסר כי מדובר ב"אחד האירועים המקוממים והמשפילים ביותר שעשויים לקרות לתלמיד במערכת החינוך. חשוב להדגיש שהטעות החינוכית של צוות המורים לא הייתה בשליחת המייל לתלמידים, אלא בעצם כתיבת חוות הדעת המבזות. מעשה כזה הוא ביסודו בלתי חינוכי, ומצריך בדיקה שתרד לשורש העקרוני של התקלה, שטמון בצוות החינוכי".

 

יו"ר המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, התייחס למקרה ואמר: "אם משרד החינוך באמת רוצה לשכנע שהסיסמה אפס סובלנות לאלימות איננה ריקה מתוכן ואיננה מיועדת רק לתלמידים, הוא חייב להשעות מיידית את המורה או המורים המעורבים בעניין הזה. מדובר במעשה לא חינוכי ולא אנושי, ומי שמתבטא כך על תלמידיו מבטא בוז ואפילו שנאה. עם רגשות כאלה אותו אדם לא יכול לשמש כמורה ומחנך בישראל. המערכת תיבחן עכשיו עד כמה היא רצינית ביחס לתופעה הזו".  

 

"משרד החינוך רואה את האירוע בחומרה רבה", נאמר בתגובת המשרד. "הוא יערוך בירור מעמיק ויסודי בנושא ויפעל בהתאם".

 

המידע הראשוני הגיע באימייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים