שתף קטע נבחר

"אני תינוק מגודל": מחאת התיכוניסטים בשרון

הפרשה שנחשפה ב-ynet: שעות לאחר שחוות דעת אישיות ומעליבות מצד מוריהם פורסמו ברבים, הגיעו תלמידי תיכון "רבין" למתחם בית הספר בחולצות שחורות ובשלטים שעליהם נכתבו ההערות. "זה לא לגיטימי שמורים יכתבו דברים כאלה על תלמידים", אמרה אחת המורות

"קטע עם בנים", "שקרנית" ו"תינוק מגודל" הפגינו הבוקר (יום ב') בכניסה לבית הספר התיכון "רבין" בכפר סבא. המוחים - עשרות תלמידים שתויגו על ידי מוריהם ברשימה שדלפה אמש ופורסמה לראשונה ב-ynet - הביעו מורת רוח מהשיח הפוגעני והפומבי על חשבונם והתלוננו גם על כך שהנהלת בית הספר מנעה מהם לשוחח עם כלי התקשורת שהגיעו למקום.

 

סערה בבית הספר - הפרסום הראשון ב-ynet  

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"תינוקת מגודלת": ביקורת סודית דלפה בתיכון

שנתיים לאסון ביפן: רעידת האדמה הורגשה בחלל

 

התלמידים, לבושים בחולצות שחורות ונושאים "דפי תיוג", צבאו על שער בית הספר וקראו: "העם דורש צדק חינוכי". הם התייחסו לשלט בכניסה למתחם החינוכי שאומר: "בית ספר רבין, שומר על משאבי הטבע", והדגישו כי "גם אנחנו משאב טבע ועלינו לא שומרים". לדברי אחת התלמידות, שנשאה דף ועליו נכתב "מאפייני מב"ר" (מסלול בגרות רגיל), "זו המחאה שלנו על התיוג של תלמידי השכבה". חברותיה הפגינו לצדה עם הכיתובים "קטע עם בנים", "שקרנית" ו"מחכה לתיוג".

 

בשעת הלימודים הראשונה שוחחו המחנכות עם תלמידיהם על המקרה. "הן אמרו לנו שזה מעשה לא אחראי, שהן מצטערות ושהן ילמדו לקח לפעם הבאה", סיפרו התלמידים והוסיפו כי המורה שריכזה את הרשימה בכתה והתנצלה. "אנחנו רוצים שייתנו לנו חינוך וערכים. במקום להוות לנו דוגמה, הם השפילו אותנו", אמרה אחת התלמידות.

 

"באנו לשנות": מחאת תלמידי התיכון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"באנו לשנות": מחאת תלמידי התיכון(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

תלמידה אחרת הצביעה על פגיעה באמון והעריכה כי "זה לא ייפתר בקרוב. אנחנו לא רוצים פיטורים של אף מורה, רק שיטפלו בזה. אנחנו לא יוצאים נגד שום בן אדם, אלא נגד מערכת שנתנה לדברים האלה לקרות ולא עוצרת את זה. הטעות בעיניהם זה שזה התגלה, הטעות בעינינו שזה נכתב מלכתחילה".

 

להפגנה הצטרפו גם תלמידים משכבת י"ב, שהביעו הזדהות עם המוחים בשלטים משלהם. "אנחנו לא מופתעים, בית הספר עושה עוול לתלמידים", אמרו ל-ynet. אחד מהם ציין שתי דוגמאות ליחס מזלזל ומשפיל, כהגדרתו, מצד המנהלת, והוסיף כי "יש עוד אירועים רבים מעליבים ומשפילים שתלמידים עוברים בבית הספר".

 

הרשימה - תוצר של איסוף חוות דעת אישיות על תלמידי שכבת י"א שעתידים להשתתף במשלחת בית הספר לפולין - נשלחה בטעות לתלמידים על ידי רכזת המשלחת שביקשה, ככל הנראה, לצרף למייל קובץ ובו חלוקה לצוותים.

 

בין היתר, צוינו ברשימה תלמידים "מקסימים" בצירוף ההמלצה להעניק להם עוד תחומי אחריות, אך גם דברי ביקורת רבים והערות שעשויות להתפרש כהעלבות אישיות. בעוד תלמיד אחד הוגדר כ"סוציומט וחכם", חברתו לשכבה סומנה כ"תינוקת מגודלת".

 

הרשימה שפורסמה ()
הרשימה שפורסמה

 

לאחר האירוע, הורתה המנהלת למורה לקיים שיחות אישיות עם כל תלמיד ולהתנצל בפניהם. "זה לא לגיטימי שמורים יכתבו דברים כאלה על תלמידים", אמרה אחת המורות שלא הייתה מעורבת ברשימה. "אין לי הסבר לזה. צר לי שהסיפור הגיע למימדים האלה. חבל לי שתלמידים, הורים ומורים נפגעו. זה לא היה חינוכי".

 

"מדובר בבית ספר ברמה גבוהה, המנהלת היא מנהלת טובה", הסבירה אם לבן שלומד במקום. "מה שקרה פה זו תקלה שאסור שתקרה. אסור לתייג בצורה כזאת תלמידים. מה שקרה פה זה לא בסדר. הבן שלי בשוק ובהלם ממה שקרה".

 

לבד מהתלמידים המוחים, הגיעו עם בוקר למקום גם אנשי אבטחה של העירייה וכן קצין משטרה. אלו ניסו לחסום את דרכם של המפגינים שביקשו לדבר עם נציגי התקשורת בפתח המתחם, ללא הצלחה.

 

התלמידה שליד שמה נכתב: "קטע עם בנים", סיפרה ל-ynet כי הייתה בשיחה אישית עם המחנכת והיועצת, שם סיפרה שהיא "מתחברת יותר לבנים מאשר לבנות. הם הפכו את זה למשהו שלילי. קראתי את הרשימה והייתי בהלם. זה משהו אישי שסיפרתי להן. למה היה צריך לעשות את הרשימה הזו בכלל?".

 

מחאת התלמידות והכניסה לבית הספר, הבוקר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחאת התלמידות והכניסה לבית הספר, הבוקר(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

אמיר דנאי, יו"ר ועד ההורים העירוני, הסביר כי "מדובר בתקלה קשה. בלי קשר לתוכן הדברים, אסור שדברים כאלה ייצאו ויתפרסמו. צריך לבדוק איך זה קרה ומי שלא בסדר צריך לתת את הדין. אלו דברים שפשוט אסור שיתרחשו במערכת חינוך מתוקנת".

 

לדבריו הצטרף אייל פלום, יו"ר ועד הורים בתיכון עצמו, שהבהיר כי אין "חיפוש אחר הש.ג. זה לא משנה מי הפיץ את האינפורמציה, אנחנו חושבים שהשיח הוא בעייתי, לא מקובל, ומשדר בעיקר חוסר כבוד כלפי התלמידים. המורים הגיבו כמו אנשים שנתפסו בקלקלתם וכרגע לא יודעים איך להסתכל בעיניים של התלמידים שלהם. אנחנו מאוד גאים הבוקר בילדים שלנו, בסך הכול הם כועסים וזה מובן, אבל הם התנהגו למופת, במחאה וסולידריות. זה בהחלט נורא כשתלמיד מגלה מה מורה חושב עליו ועוד בסגנון הזה. היום כנראה לא ממש ילמדו הרבה חוץ מאזרחות טובה".

 

בהכנת הידיעה השתתף ניר (שוקו) כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הפגנת התלמידות בשחור
צילום: עידו ארז
מומלצים