שתף קטע נבחר

מנהלת בית הספר: לוקחים אחריות על הכשל

התלמידים בבית הספר על שם יצחק רבין בכפר סבא שעליהם נכתבו חוות הדעת הפוגעניות, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, מספרים שנתקלו בעיקר בחיוכים ובהסברים מצד המורים. ה"חולנית" מבקשת לא להטיל אשם רק על המורה ששלחה את המסמך, "אלא על כלל המורים שכתבו את חוות הדעת הללו"

אחרי ההפגנה בתיכון על שם יצחק רבין בכפר סבא, שבו נכתבה חוות דעת פוגענית על תלמידים, מספרים התלמידים שעליהם נכתבה חוות הדעת על התחושות הקשות. בבית הספר מנסים להסביר לתלמידים ולהורים מה קרה ומנהלת בית הספר, רותי לזר, אף שלחה מכתב התנצלות: "אנו מתנצלים מעומק הלב ובכנות בפני כל התלמידים, הוריהם וחבריהם ללימודים, על עוגמת הנפש שנגרמה. אנו לוקחים אחריות מלאה על הכשל החמור ומתנצלים על סגנון הדברים". המכתב שנכתב על ידי המורה פורסם לראשונה ב-ynet.

 

סערה בבית הספר - הפרסום הראשון ב-ynet 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"תינוקת מגודלת": ביקורת סודית דלפה בתיכון

שנתיים לאסון ביפן: רעידת האדמה הורגשה בחלל

 

המנהלת הסבירה שהמסמך נכתב לצורכי איסוף מידע פנימי לקראת המסע לפולין ונשלח בטעות לתלמידי שכבת י"א. "נפיק לקחים לגבי התנהלותנו ולגבי דרכי ההתבטאות והשיח בינינו. צוות מחנכי י"א יזמן כל תלמיד שנפגע לשיחה אישית ובהמשך יזומנו גם הוריו". המנהלת הסבירה גם שהמסמך שנשלח בטעות אינו מעיד על היחסים בין המורים בבית הספר לבין התלמידים. 

 

רוב המורים עדיין מסרבים לדבר על מה שהתרחש בעקבות דליפת חוות הדעת. מורה שיצאה מבית הספר בצהריים (יום ב') סיפרה כי "המורה ששלחה את הרשימה מרגישה רע מאוד, לא מדובר פה רק על המורה עצמה אלא על מספר מורים נוספים שכתבו את הדברים. אני מקווה שהלקח יילמד לא רק בקרב המורים אלא גם בקרב התלמידים והחברה כולה כי בחברה בכלל יש הרבה ריכולים".

 

התלמידים ותיוגיהם (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
התלמידים ותיוגיהם(צילום: עידו ארז)
 

התלמידה שליד שמה נכתב "חולנית" קראה לא להטיל את האשמה על המורה שבטעות שלחה את המסמך, "אלא על כלל המורים שכתבו את חוות הדעת הללו. כעת התפקיד שלהם הוא לנסות ולהחזיר לנו את האמון בהם ולשכנע אותנו שאפשר לדבר איתם בלי שהדברים שלנו יגיעו למסמכים כאלה ואחרים. אני חושבת שהיה אפשר לכתוב את זה בצורה אחרת, אבל אני מבינה שמדובר במידע נחוץ שחשוב לדעת אותו. ברשימה הזאת נכתבו דברים רבים שאינם רלוונטיים".

 

התלמידה שעליה נכתב שיש לה "קטע עם בנים" הוסיפה, "היה לי מאוד קשה לעבור היום ליד המנהלת והיועצת, לא יכולתי להסתכל להן בעיניים, הן פגעו באמון שלי בהן. אם אני לא יכולה לסמוך על המורים בבית הספר ולספר להם דברים אישיים, על מי אוכל לסמוך?" למרות המקרה המצער, היא לא מוכנה לוותר על המסע לפולין, "זה חלק מהמסורת שלנו ואני חושבת שזה חשוב מאוד".

 

מתוך הרשימה שפורסמה ()
מתוך הרשימה שפורסמה

 

התלמידה שכונתה "שקרנית" מספרת שהרגישה "רע מאוד, פגועה מושפלת וכועסת. היה קשה להגיע היום לבית הספר בעיקר אחרי הלילה שעברנו בבית. לא רציתי להגיע לבית הספר כמו הרבה חברים שלי שבחרו לא להגיע. אני מאוד אוהבת את בית הספר הזה ואני חושבת שהעברנו את המסר, שזה הכי חשוב מבחינתי".  

 

התלמיד שעליו כתבו ש"אינו חדור מוטיבציה לצאת למסע לפולין", הסביר ש"זה ממש לא נכון לגביי, אני נורא רוצה להשתתף במשלחת לפולין. הם פשוט קיטלגו אותי ואת חבריי בצורה כזו או אחרת. הרגשתי לא טוב, ביקרו אותנו, וכרגע לכל אחד מאיתנו יש תואר משלו". הוא הבהיר שאינו מאוכזב מעצם כתיבת חוות הדעת, אלא מהאופן שבו נכתבה, "זה לא משהו שמצפים ממורים. הבוקר המורים היו כולם מחוייכים וניסו לעשות מקצה שיפורים, אני חושב שהם למדו את הלקח שלהם ואנחנו התלמידים הראינו שהכבוד שלנו לא פחות חשוב ושהדור הזה לא מסתכם רק בסמים ובאלכוהול אלא שיש פה דור שנאבק על הכבוד שלו, זה שווה לא פחות".

 

ממשרד החינוך נמסר בצהריים כי "המשרד רואה את האירוע בחומרה רבה. מדובר באמירות פסולות שאין להן כל מקום במערכת החינוך. יצוין כי המשרד החל לעשות בירור יסודי ומעמיק בעניין. בתוך כך, הבוקר הגיע לבית הספר צוות מקצוע מטעם המשרד שקיים שיחות עם המורים במטרה ללוות את הטיפול מול התלמידים. המשרד ממשיך בבדיקה ויפעל בהתאם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש לה "קטע עם בנים"
צילום: עידו ארז
ה"שקרנית"
צילום: עידו ארז
"חסר מוטיבציה"
צילום: עידו ארז
ה"חולנית"
צילום: עידו ארז
מומלצים