שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברגע האחרון: ניו יורק לא נפרדת ממשקאות הענק
  שעות ספורות לאחר שהאיסור על מכירת משקאות עתירי סוכר בגודל יותר מחצי ליטר נכנס לתוקפו, החליט שופט במדינה כי "הפרצות בחוק לא מאפשרות לו להגשים את ייעודו". ראש העיר שיזם את החוק הבטיח לערער: "בית המשפט טעה, אנו נזכה"
  לא רק התפוח הוא גדול בניו יורק . בית המשפט במדינה פסל אתמול (ב') את החוק שאסר על מכירת משקאות ממותקים שגודלם יותר מחצי ליטר - שעות ספורות לפני שזה נכנס לתוקף. ההחלטה היוותה מכה קשה לראש העיר מייקל בלומברג שיזם את החוק וקידם אותו במרץ, אולם יותר מכך, היא בלבלה את בעלי המסעדות שכבר הזמינו כוסות קטנות יותר כהכנה ליישום התקנה.

   

  שופט בית המשפט העליון במדינת ניו יורק, מילטון טינגלינג, החליט ברגע האחרון לבטל את היוזמה בטענה שהיא מתייחסת באופן שרירותי רק לחלק מהמשקאות הממותקים, ואוסרת על מכירתם רק בחלק מבתי העסק. "הפרצות בחוק מבטלות את הייעוד שלו", הוא הסביר.

   

  ניו יורקרים מפגינים נגד האיסור. גם הם לא התלהבו מהיוזמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ניו יורקרים מפגינים נגד האיסור. גם הם לא התלהבו מהיוזמה(צילום: AFP)

   

  בלומברג, מצדו, הבטיח לערער על פסק הדין. "אנחנו מאמינים שהשופט טעה לחלוטין בפרשנות שלו את החוק, ואנחנו מאמינים שנזכה בערעור", הצהיר ראש העיר. "בכוונתו לטעון בבית המשפט כי 5,000 אנשים מתים מדי יום באמריקה מהשמנת יתר, זו לא בדיחה".

   

  נוסח החוק שנפסל אסר על מכירת משקאות עתירי סוכר בכוסות או בבקבוקים שגודלם יותר מ-470 מ"ל. הוא היה אמור לחול על כל בית עסק בעל רישיון לממכר מזון, לרבות רשתות מזון מהיר, מעדניות, אולמות קולנוע ותיאטראות, והפרתו צפויה לגרור קנס בגובה 200 דולר.

   

  עם זאת, בשל המגבלות של סמכות העירייה ופטורים שניתנו מסיבות אחרות, הוא לא הטיל איסורים על מכירת משקאות מבוססי חלב, דוגמת מילקשייק, וגם לא הגביל את המכירה בחנויות מכולת ובסופרמרקטים – שם ניתן להשיג ללא בעיה משקאות בכוסות בגודל ליטר ובבקבוקים שגודלם כפול מזה.

   

  חלק מהמסעדות כבר הצטיידו בכוסות קטנות יותר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חלק מהמסעדות כבר הצטיידו בכוסות קטנות יותר(צילום: AFP)

   

  היוזמה אושרה בספטמבר על ידי ועדת הבריאות של ניו יורק, אולם השופט טינגלינג הצהיר כי זו חרגה מסמכותה כשהחליטה על כך. היוזמה עוררה סערה גדולה בעיר ובארה"ב כולה, וגם אלו שהסכימו עם כוונת המחוקק טענו כי התקנה הזו מוגבלת מכדי שתהיה לה השפעה ממשית ושהיא רק תפגע בבתי עסק בניו יורק, מאחר שמתחריהם יורשו להמשיך למכור משקאות ענק ללא שום מגבלה.

   

  יצרני המשקאות אף העריכו כי יהיה עליהם להוציא כ-600 אלף דולר לשינוי גודל

  הבקבוקים והתוויות, ובאולמות הקולנוע חששו כי יספגו הפסדים כבדים, שכן מכירת משקאות מוגזים היא כעשירית מההכנסות שלהם. בינתיים חלק מהמסעדות כבר הצטיידו בכוסות קטנות יותר ושינו בהתאם את התפריטים, ואילו אחרות העדיפו להחליף את המשקאות הממותקים במיצים סחוטים.

   

  גם חברת קוקה קולה הספיקה לפרסם כרזות שמסבירות את השינוי שהיה צפוי בחוק, וברשת דנקן דונטס הסבירו ללקוחות כי ייאלצו להוסיף בעצמם את הסוכר למשקאות הקפה שלהם. עם זאת, נוכח החלטת השופט, נראה כי לפחות בשלב זה, לבתי העסק השונים כבר אין סיבה לחשוש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים