שתף קטע נבחר

שלא יעבדו עליכם: טיפים לנוער שעובד בפסח

מתכננים לעבוד בחג - וטרם מלאו לכם 18 שנה? אם אתם משתתפים בישיבות הכנה לקייטנה - מגיע לכם תשלום עבורן, אם אתם מוכנים לקבל פחות משכר מינימום - החוק אוסר זאת ומתחת לגיל 15 אסור לכם בכלל לעבוד. כללים להעסקת בני נוער

בני נוער רבים מנצלים את החופשה הארוכה של חג הפסח לא רק להכנת עבודות ושיעורי בית - אלא גם על מנת לעבוד. מה קובע החוק באשר להעסקתם ועל מה צריכים המעסיקים להקפיד, כדי להימנע מקנסות וכתבי אישום פליליים? מנהל אגף האכיפה במשרד התמ"ת פרסם כללים להעסקה נכונה של נוער:

 

 

גיל העסקה - בפסח, כמו במהלך כל שנת הלימודים, מותר להעסיק בני נוער מגיל 15 ומעלה, ובלבד שלא חל עליהם חוק לימוד חובה. בעבודות מסוכנות מסוימות, שכוללות למשל טיפוס לגובה - אין להעסיק בני נוער גם אם מלאו להם 15 שנה ולא חל עליהם חוק לימד חובה.

 

בהעסקת בני נוער בהופעה ובפרסומת נקבעו כללים מיוחדים, בהם קבלת היתר ממשרד התמ"ת מתחת לגיל 15, הכולל תנאים לעניין תנאי העסקה ושעות ההעסקה. במהלך חופשת הקיץ המתקרבת - מותר להעסיק גם בני נוער בין גיל 14 ל-15, אולם רק בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאות ולהתפתחות הנער או הנערה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

פנקס עבודה - החוק מטיל על המעסיק לדרוש מבני הנוער להוציא פנקס עבודה בלשכות שירות התעסוקה כתנאי להעסקתם. יש להצטייד בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ושתי תמונות. הוצאת הפנקס אינה כרוכה בתשלום. פנקס העבודה חייב להימצא במקום העבודה. בנוסף יש להוציא אישור רפואי מרופא כללי כתנאי להעסקה ובעבודות מסוימות יש לקבל אישור מיוחד של רופא תעסוקתי.

 

שעות עבודה - מותר להעסיק בני נוער 8 שעות ביום לכל היותר, ולא יותר מ-40 שעות בשבוע. בני 16 ומעלה מותר להעסיק עד 9 שעות ביום כל עוד שבוע העבודה לא יעלה על 40 שעות שבועיות. עם זאת, כלל זה לא חל על בני נוער עובדים שנקבעו לגביהם הוראות עם תנאים עדיפים בהסכמים קיבוציים, וכן על עובדים בעלי מגבלות פיזיות, נפשיות או שכליות, המועסקים במפעלים מוגנים.

 

איסור על שעות נוספות - החוק אוסר לחלוטין על העסקת בני נוער עד גיל 18 בשעות נוספות וכן ביום המנוחה השבועי - מכניסת השבת עד יציאתה בקרב יהודים, ובקרב בני דתות אחרות ניתן לבחור בין שישי, שבת או ראשון. איסור זה הוא מוחלט ואין אפשרות לקבל היתר להעסקת במנוחה השבועית.

 

עד גיל 18 - איסור מוחלט על שעות נוספות  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עד גיל 18 - איסור מוחלט על שעות נוספות (צילום: shutterstock)

 

הפסקות  -לאחר 6 שעות עבודה חובה לתת לבני הנוער הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכן לפחות חצי שעה רצופה. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבון בני הנוער. חשוב לסכם את הנושא מראש כדי למנוע מחלוקת.

 

עבודת לילה - החוק קובע כי אין להעסיק בני נוער שגילם מתחת ל-16 בין השעות 20.00 בערב ל-08.00 בבוקר. בנוסף, אין להעסיק בני  16 עד 18  בין השעות 22.00 בערב ל-06.00 בבוקר, אלא לפי היתר בהתקיים נסיבות מיוחדות, וגם זאת לא יאוחר מהשעה 23.00. בבקשות לקבלת היתרים לעבודות לילה יש לפנות לטל': 03-7347440 במשרד התמ"ת.

 

רישום שעות העבודה - על המעביד לערוך רישום מדויק של שעות העבודה של בני הנוער. אם רישום זה נעשה באמצעי שאינו מכאני או אלקטרוני (שעון) - יש לאשר את רישום שעות העבודה בסיומו של כל יום עבודה בחתימה של הנער והמעביד. מומלץ לעודד את בני הנוער לערוך אצלם רישום של הימים והשעות בהם הם עובדים בנפרד. 

 

שכר מינימום - גם אם בני הנוער מוכנים לעבוד תמורת שכר נמוך יותר - שכר המינמום הוא הסכום המינימאלי שהעסיק מחויב לשלם לבן נוער שעובד משרה מלאה (עד 40 שעות שבועיות, ולא יותר מ- 173 שעות בחודש). שכר המינימום לעובד במשרה חלקית יחושב יחסית לחלקיות המשרה. לפיכם שכר המינימום:

 


שכר המינימום לבני נוער עובדים

שכר המינימום לבני נוער עובדים
גיל אחוז משכר מינימום שכר חודשי (עד 40 שעות שבועיות)

שכר לשעה
עד 16 70% 3,010 שקל 17.39 שקל
עד 17 75% 3,225 שקל 18.64 שקל
עד 18 83% 3,569 שקל 20.63 שקל
חניך (כהגדרתו בחוק החניכות, באישור התמ"ת) 60% 2,580 שקל 14.91 שקל
מבוגר (לצורך השוואה) 100% 4,300 שקל 23.12 שקל

 

נסיעות לעבודה - בנוסף למשכורת, יש להחזיר לבני הנוער את הוצאות הנסיעה ממקום מגוריהם אל מקום העבודה ובחזרה. המעסיק מחויב להחזיר רק את הסכום המינימלי הדרוש לבני הנוער כדי להגיע לעבודה וסכום ההוצאות שיוחזרו לא יעלה על 25.20 שקל ליום עבודה. על המעסיק להקפיד ולוודא כי לבני הנוער יש אמצעים לחזור בשלום לביתם.

 

אין דבר כזה "תקופת התלמדות" - כל תקופת העסקתו של הנער, מחייבת תשלום שכר בעד העבודה, לרבות תקופת "התלמדות" או תקופת "ניסיון". יש לשלם שכר עבור כל שעת עבודה החל מן השעה הראשונה.

 

תשלום עבוד ימי הכנה וישיבות עבודה - ימי הכנה וישיבות עבודה הם חלק בלתי נפרד מהעבודה, על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" צריך לשלם. לרבות השתלמויות לקראת קייטנות.

 

קנסות ועונשים - אין להטיל על בני הנוער העובדים קנסות או עונשים, כלומר אסור לנכות מהשכר  "קנסות" "נזקים" ועוד.

 

מסירת חוק הודעה לעובד - חוק הודעה לעובד נועד להבהיר לעובד את מסגרת העבודה ואת הזכויות והחובות שלו. במסגרת זו יש למסור לכל נער ונערה הבאים לעבוד למשך 7 ימים לפחות, טופס שבו מפורט בין היתר: זהות המעביד והעובד. תאריך תחילת העבודה, משך תקופת העבודה, עיקרי התפקיד של העובד, פרטי שמו ותפקידו של הממונה הישיר על העובד, גובה השכר לשעה של העובד, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שלדעתכם יוכלו לסייע לכם ולעובד לדעת טוב יותר מה מצופה ממנו במהלך תקופת עבודתו.

 

המידע ניתן באופן כללי ואינו מחליף יעוץ משפטי ממוקד. לשאלות והבהרות נוספות באשר לעבודת נוער ניתן ליצור קשר עם מינהל ההסדרה והאכיפה בטלפון 03-7347164, בפקס: 03-6828677 או באתר האינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים