שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחליף של היס: סגנו שהתלונן - ד"ר חן קוגל

  ד"ר חן קוגל, אשר חשף לפני כעשור התנהלויות קשות במכון לרפואה משפטית, יחליף את פרופ' יהודה היס, שהודח מתפקידו. "לא יכולתי לשתוק ובו בזמן לחיות במצפון נקי", אמר בעבר על החלטתו להתלונן על המתרחש במכון

  מנהל חדש למכון לרפואה משפטית: ד"ר חן קוגל, מי ששימש כסגנו של פרופ' יהודה היס וחשף פרשות קשות במכון, ביניהן קצירת איברים ללא אישור ממשפחת הנפטר, מונה לתפקיד. קוגל היה סגנו של היס עד שנת 2005. כזכור, היס הודח מתפקידו לפני כחצי שנה על ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על רקע פרשת הרקמות, שבמסגרתה התברר כי איברים מאלפי גופות שנותחו במכון הושארו בין כתליו מבלי ליידע את הקרובים. 

   

  קוגל, רופא מומחה לרפואה משפטית, הוא כיום בעליו של מכון לרפואה משפטית.

  במסגרת עבודתו הוא נתן פעמים רבות עדות מומחה במשפטים מתוקשרים שונים, ביניהם משפטה של הילדה רוז פיזם. בנוסף הוא היה מי שהכין את חוות הדעת הרשמית בנוגע לסיכוי מותם של החיילים החטופים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, זמן קצר לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

    

  הרקע להדחה: הפרשה שזיעזעה את המדינה

  היס החל לנהל את המכון בשנת 1988, ולאורך השנים נמתחה בציבור ובתחקירים שונים ביקורת נוקבת על אופן ניהולו את המכון. לפני כחצי שנה החליט סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להדיח אותו מתפקידו, בעקבות בדיקת התנהלותו של היס ושל המכון שבראשו הוא עומד. הבדיקה החלה במשרד הבריאות בעקבות "פרשת הרקמות" במכון, שנחשפה על-ידי מחלקת התחקירים של "ידיעות אחרונות". 

   

  תחקיר העיתון העלה אז כי במכון לרפואה משפטית נותרו רקמות מגופותיהם של יותר מ-8,000 מתים, בהם של אישים מפורסמים כמו הבדרן דודו טופז ששם קץ לחייו בשנת 2009, השדרנית שוש עטרי והרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן, מבלי שהודעה על כך נמסרה למשפחותיהם בטרם הובאו לקבורה. על רקע זה החליט ליצמן לבצע רה-אורגניזציה של ניהול המכון באבו-כביר.

   

  המכון הפתולוגי, שניהולו כבר הוצא ב-2004 מידיו של היס והועבר לידי בית החולים

  אסף הרופא בצריפין, עבר לאחר הדחתו של היס מידי בית החולים לניהול אחר. המכון הוכפף לאגף מנהל רפואה במשרד הבריאות, והוא זה שמנהל את המכון ומפקח עליו. מנהל בית החולים אסף הרופא בצריפין, ד"ר בני דוידזון, שלאורך כל פרשת הרקמות הביע בפומבי את תמיכתו בפרופ' היס ובפועלו, נפרד גם הוא מהאחריות על המכון הפתולוגי וזו עברה, כאמור, לניהול ישיר של משרד הבריאות.

   

  מאז חשיפת פרשת הרקמות התקבלו במשרד הבריאות עשרות תלונות של אזרחים שגופות יקיריהם נותחו במכון הפתולוגי ושל ארגונים שקראו להדיח את פרופ' היס לאלתר. בכירים במשרד הבריאות הביעו פליאה על שליצמן החליט להקים ועדת בדיקה ולא להדיח לאלתר את היס. אחד הבכירים אמר ל-ynet: "יש כבר כל כך הרבה ליקויים בהתנהלות שלו והוא גרם נזק גדול, לא צריך ועדת בדיקה כדי לפטר אותו".

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שרון בנטוב
  ד"ר חן קוגל. חשף את הפרשה שהובילה להדחה
  צילום: שרון בנטוב
  פרופ' יהודה היס. הודח מתפקידו
  צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים