שתף קטע נבחר

הצעת חוק: חברות ציבוריות יחשפו תשלומי המס

יו"ר העבודה יחימוביץ' הגישה הצעת חוק שתחייב חברות ציבוריות, כמו טבע, כימיקלים לישראל, אינטל ואמדוקס, לשקיפות מירבית של שומות המס שלהן. "לא סביר שחברות אשר מחויבות בשקיפות ונהנות מהטבות מס אדירות ינהלו את ענייניהן במס הכנסה תחת מעטה של סודיות מוחלטת"

יו"ר העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' מבקשת לחייב בחוק את החברות הציבוריות לשקיפות מרבית של שומות המס שלהן. בהצעת החוק שלה, שהונחה היום (ד') על שולחן הכנסת, היא אומרת כי "אין זה סביר שחברות ציבוריות אשר מחויבות בשקיפות ונהנות מהטבות מס אדירות ינהלו את ענייניהן במס הכנסה תחת מעטה של סודיות מוחלטת. יש לפתוח את שומות המס הסגורות ולהביאן לשקיפות ופיקוח ציבורי".

 

כתבות נוספות בנושא מסים :

 

יחימוביץ' מתכוונת לחברות דוגמת טבע, צ'ק פוינט, כי"ל, אינטל, אמדוקס ורבות אחרות שהמדינה מעניקה להן הטבות מס והציבור משקיע בהן את חסכונותיו. הן יחויבו לדווח את שומות המס הסופיות שקבעה להם רשות המסים, ולפרסם אותן ביוזמתן. הצעת החוק נוסחה בשיתוף התנועה לחופש המידע, והח"כים משה גפני (יהדות התורה), משה מזרחי (העבודה), מאיר שטרית (התנועה) ודב חנין (חד"ש).

 

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע. הטבת מס של 3 מיליארד שקל ב-2011 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע. הטבת מס של 3 מיליארד שקל ב-2011(צילום: מוטי קמחי)

 

כיום חייבת חברה ציבורית להגיש שני דו"חות: האחד לרשות המסים, אשר מחליטה על גובה מס ההכנסה ומס החברות לכל שנת מס שהוא חסוי לציבור. השני מיועד לרשות ניירות ערך שגם מפרסמת אותו אך ללא הפרטים שמופיעים בדו"ח המס החשאי. הצעת החוק מבקשת ליצור חובת גילוי זהה גם לדו"ח המס ששולם על פי השומות שנעשו לחברות.

 

יחימוביץ' טוענת כי הצעת החוק אמורה להציג בפני בעלי המניות והציבור את החוסן הכלכלי הריאלי של החברות הציבוריות בפני ציבור המשקיעים, כך שיוכלו לבחון לא רק את תוקף השומות, בעיקר אם החברות חויבו בשיעורי מס נמוכים, אלא גם את כדאיות השקעותיהם.

 

יחימוביץ' מציינת כי את הדוגמה הטרייה ביותר קיבלה מהפרסום לפיו חברת טבע קיבלה מהמדינה בשנת 2011 הטבת מס בסך 3 מיליארד שקל. "מדובר בסכום עצום ובלתי נתפס, אשר צורם במיוחד נוכח הירידה בהכנסות המדינה ונוכח כוונת הממשלה להטיל מסים חדשים על מעמד הביניים, להעלות מע"מ, ולפגוע בקרנות ההשתלמות. כלומר, על העובדים השכירים בחברות דוגמת טבע יוטלו גזירות קשות, שעה שהמדינה מאפשרת למעסיקיהם בעלי השליטה ליהנות מרווחי עתק, ופוטרת אותם מנשיאה בנטל".

 

יחימוביץ' טוענת בדברי ההסבר להצעת החוק כי לציבור אין כיום יכולת לפקח ולבקר את ההסדרים שעשו החברות עם רשות המסים. "מדובר במצב פסול שטומן בחובו פוטנציאל להסדרי מס לא-שוויוניים הפוגעים באינטרס הציבורי, כפי שעלה לא מכבר בדיוני הכנסת על חוק הרווחים הכלואים. ההסדר המאפשר לחברות ענק כמו טבע, כימיקלים לישראל ואינטל ליהנות מהטבות מס מכוח החוק לעידוד השקעות הון, אך לא מחייב אותן לחשוף את פרטי ההתחשבנויות. זה לא יקרה אם תתקבל הצעת חוק השקיפות שלנו".

 

יחימוביץ' מצפה מהאוצר וממשרד המשפטים לתמוך בהצעה ללא סייג. "אחרי הכול אין כאן אפילו שינוי בעצם המיסוי, אלא אך ורק תוספת השקיפות שהיא תנאי בסיסי להתנהלות נאותה של חברה ציבורית, גם בתחום המס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יחימוביץ'. "הסכומים צורמים"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים