שתף קטע נבחר

"נתניהו הפר הבטחה למנות את לפיד ובנט לסגניו"

ברגע האחרון, בסביבתם של שני השותפים המרכזיים מאשימים כי ראש הממשלה נסוג מסיכום בעניין הסגנות. "מדובר בשלילת סמכויות". אנשי הבית היהודי לא הופיעו לפגישת מו"מ

טונים צורמים בין השותפים לממשלה ה-33, רגע לפני חתימת ההסכמים. בסביבתם של נפתלי בנט ויאיר לפיד אומרים היום (ה') כי במהלך המשא ומתן הקואליציוני הובטח לכל אחד מהם תואר של סגן ראש הממשלה - ואולם כעת מסרב בנימין נתניהו לעמוד בסיכום. על רקע זה, לא הגיעו בצהריים אנשי הבית היהודי לפגישה בירושלים שבה היו אמורים להיסגר סופית ההסכמים.

 

לדברי גורמים המעורים במשא ומתן, "לא מדובר רק בענייני כבוד, אלא בהבטחות וסיכומים שיש לקיימם". גורמים בבית היהודי הדגישו כי "הסכמים יש לקיים. מילה זו מילה ולא משנה על מה". בליכוד לא הגיבו לדברים.

 

בצהריים אמר ראש הממשלה ש"אנחנו עסוקים בפרטים האחרונים של ההסכמים הקואליציוניים". הוא התגאה בכך ש"עם 31 המנדטים שקיבלנו בבחירות אנחנו עשינו את המיטב. החזרנו את תיק הביטחון לידינו ותיק החוץ כמובן נמצא בידינו, אלה התיקים המשמעותיים ביותר לניהול המדינה מול אתגרי היסוד שלנו".

 

נתניהו הוסיף: "יש מצבור של תחומי אחריות שמאפשרים לנו לעשות דברים חשובים במדינה, בתנאי אחד - שיהיה לנו רוב בממשלה. בלי רוב בממשלה אי אפשר לנהל שום דבר ולכן התעקשתי ופעלנו יחד כדי להשיג רוב בברור בממשלה".

 

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 

אמש הושגה ההסכמה המיוחלת בסוגיית התיקים, שעיכבו את הסיכום הסופי. יש עתיד קיבלה את תיק החינוך עבור הרב שי פירון, וויתרה על תיק הפנים לליכוד. לפיד יהיה כאמור שר האוצר ומפלגתו תחזיק גם בתיקי הבריאות, הרווחה והמדע. ועדת הכספים תלך לבנט, הליכוד יזכה לסגן שר נוסף והסיכום שהושג עם ציפי לבני יישאר בעינו - עמיר פרץ יתמנה לשר מטעם התנועה.

  

לפי ההבנות, הליכוד יקבל את תיק הביטחון, והמיועד לתפקיד הוא משה (בוגי) יעלון. שר הפנים יהיה ככל הנראה גדעון סער, וגם גלעד ארדן נמצא בתמונה, אולם סיכוייו של הראשון גבוהים יותר משום שאיבד את תיק החינוך. ישראל כץ יישאר שר התחבורה ולימור לבנת תישאר במשרד התרבות והספורט, אף שרצתה להתמנות לשרת התקשורת. גם סילבן שלום צפוי להישאר בתפקיד השר לפיתוח הנגב והגליל. לכולם ברור שהוא לא יהיה מרוצה, ולכן מנסים לעבות את סמכויותיו עם אחריות בתחום האסטרטגיה או המודיעין.

  

חתימה רשמית על ההסכמים הקואליציוניים עדיין אין, אבל מי שכבר בירכה על המוגמר היא יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', שלצד הברכות מבטיחה להיות אופוזיציה לוחמת. "אנחנו הולכים בגאווה ובתחושת שליחות לייצג את העם מהאופוזיציה", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "עמדנו במילתנו לבוחרים שלנו וסירבנו להיכנס לממשלה תמורת כיבודים ותיקים שמאחוריהם לא היה דבר אלא המשך מדיניות הימין הכלכלי של נתניהו. אני מתחייבת לכך שננהיג אופוזיציה אמיתית שתדאג לכל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת, גזע, מין, עוני ועושר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד
צילום: מוטי קמחי
בנט
צילום: עידו ארז
מומלצים