שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

עניי עירך קודמים: המטלות של שר הרווחה החדש

בזמן שיו"ר מפלגתו ושר האוצר המיועד יאיר לפיד יחפש "איפה הכסף", יצטרך שר הרווחה המיועד מאיר כהן לצוד כמה שיותר תקציבים לפתרון בסוגיות העוני, ניצולי השואה והאוטיסטים

נתוני משרד הרווחה מלמדים כי כל משפחה חמישית בישראל רשומה במחלקות לשירותים חברתיים ובן משפחה אחד או יותר ממנה מטופלים בשירותי הרווחה - אלו מהווים 445,500 משקי בית, כלומר 20.4% מסך משקי בית בישראל שהם 1,331,000 אנשים וכ- 17% מכלל האוכלוסייה. לפי דו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי, בסך הכול היו במהלך 2011 בישראל 442,200 משפחות עניות (כ-20% מכלל האוכלוסייה) שבהן חיו 1,838,600 נפשות, מהן 860,900 ילדים. אלו הם הנתונים המטרידים שאיתם יצטרך להתמודד בקרוב שר הרווחה המיועד מאיר כהן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נתניהו בסיעה: "שמרנו על התיקים החשובים"

שי לח"כ: שר החינוך הבא, לטיפולך המהיר

 

הארגונים החברתיים מתריעים בעשור האחרון כי דרושה תוכנית לאומית מקיפה למלחמה בעוני כדי לשנות את הנתונים הללו שמשמעותם היא שהעוני והפערים החברתיים בישראל הם מהגדולים בעולם המערבי. גיבוש של תוכנית מסוג זה כולל גיוס תקציבים של מאות מיליונים ממשרד האוצר ועד כה אף שר רווחה לא נרתם למשימה הזו. בשנת תקציב שבה מסתמנים קיצוצים וגזירות קשות נראה שעיקר מבחנו של כהן מ"יש עתיד" יתמקד בשמירה על התקציב הקיים ובמלחמה בקיצוצים שייאלץ בוודאי לבצע מנהיג מפלגתו.

 

התמודדות קשה עם מצב העוני בישראל (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
התמודדות קשה עם מצב העוני בישראל(צילום: אבי רוקח)

 

מבול הפונים מוצא מערכת ולשכות רווחה במשבר שעמה יצטרך השר הנכנס להתמודד. 8,000 עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות קורסים תחת העומס וכל אחד מהם נאלץ לטפל ב-150-300 תיקים. לפי ההערכות, חסרים בלשכות הרווחה כ-700 עובדים סוציאליים. כתוצאה מהיעדר תקינה וכוח אדם העובדים הללו חסרים לעתים את הכלים והסמכויות הדרושים כדי לסייע לפונים אליהם.

 

שחיקה ושכר נמוך גם אחרי המאבק אליו יצאו העובדים הסוציאליים במרס 2011 הם מרכיב נוסף שאליו יידרש השר, כל זאת במציאות שבה לא כל העובדים הסוציאליים המופרטים קיבלו את תוספות השכר שהובטחו להם במסגרת ההסכם עם משרד האוצר. אתמול יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים צפרא דוויק, מיהרה לברך את כהן. באיגוד תולים תקוות רבות בשר הנכנס.

 

שחיקה בשכר. הפגנת העובדים הסוציאליים במרס 2011 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
שחיקה בשכר. הפגנת העובדים הסוציאליים במרס 2011(צילום: גיל יוחנן )

 

השר החדש יצטרך גם להתמודד עם שוק פרוץ של עמותות סיוע בתחום המזון שמספרם לאור נסיגתה של המדינה ממחויבויותיה גדל בכ-600 מאז שנת 2000. במסיבת עיתונאים חגיגית שנערכה ביולי 2012 הודיעו ראש הממשלה נתניהו ושר הרווחה היוצא משה כחלון כי 100 מיליון שקלים יוקצו להבטחת הביטחון התזונתי בישראל בתקציב 2013. על רקע הקיצוצים המסתמנים והעיכוב בגיבוש בתקציב ובעמותות כבר מתכננים יציאה למאבק.

 

 

לפני כהן יונח בוודאי גם הנתון המצביע על חסרונם של כ-50 חוקרי ילדים שמשמעותו היא שמאות תיקים של פגיעה בילדים ממתינים לחקירה חודשים ארוכים לאחר ביצוע העבירה. כהן יצטרך לגייס תקציב כדי לשנות את המציאות הנגזרת מכך ושבמסגרתה מאות ילדים בסיכון נותרים חשופים בבית אלים. לכך יש לצרף את המחסור במוסדות נעולים לנוער בסיכון שמביא לרשימת המתנה של לפחות 150 נערים ונערות שנותרים חשופים לעתים ברחובות או בבתי הסוהר בלי שיקבלו טיפול שיקומי.

 

כהן יהיה חייב להתמודד עם שורה של תביעות תקציביות וצרכים חברתיים. כך לדוגמה "הקרן לרווחת נפגעי השואה" המפוקחת על ידי משרד הרווחה קיצצה לאחרונה חלק משעות הסיעוד שאותם היא מספקת לניצולי שואה נכים. בקרן הסבירו כי נאלצו לקצץ בשל מחסור של 50 מיליון שקל ודורשים עוד עשרות מיליוני שקלים לשנים הקרובות כדי שיוכלו לספק את צורכיהם ההולכים וגדלים של הניצולים. במקרה זה כהן יצטרך להיאבק מול האוצר כדי להשיג תקציבים ובמקביל לשקול את פירוקה של הקרן כדי שמשרד הרווחה ייטול לעצמו את התפקידים שהעמותה הפרטית ממלאת.

 

סיוע לאוטיסטים

דרישותיהם של הורי הילדים האוטיסטים ועמותת אלו"ט יוצבו גם הן

בפניו של כהן. המאבק הציבורי הארוך שניהלו ההורים בדרישה לחקיקה שתסדיר את מעמדם של ילדיהם ולתוספת תקציבית של עשרות מיליוני שקלים, הביא להקמת ועדה ממשלתית שהמליצה עד כה על עקרונות ככלליים בלבד שייושמו רק ב-2014. כהן ייאלץ להתמודד עם דרישותיהם של ההורים לתוספות כבר עכשיו.

 

בתפקידו כשר הרווחה כהן גם יהיה אחראי על הביטוח הלאומי שחולש על תקציב עתק של 60 מיליארד שקל. במוסד שזוכה לביקורות נוקבות החלה כבר רפורמה אבל כהן יידרש לשיפור השירות בוועדות הרפואיות, להגדלת הנגישות לסניפים בביטוח הלאומי לתיקונים בחוק הבטחת הכנסה ומזונות שמונעים מנשים לצאת לעבודה.


פורסם לראשונה 15/03/2013 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר המיועד כהן
צילום: עוז מרון
מומלצים