שתף קטע נבחר

צילום: אורן אהרוני

הרוג ו-12 פצועים קשה במרתון תל אביב

גבר כבן 30 נהרג ו-12 רצים נפגעו קשה במרתון שנערך בעומס חום כבד. ממד"א נמסר כי חלק מהפצועים הורדמו והונשמו, חלקם עברו פעולות החייאה. בסך הכול טופלו יותר מ-60 רצים, 20 מהם פונו לבתי חולים. דובר מד"א: "השנה המקרים קשים מאוד"

אסון בחצי המרתון של תל אביב: גבר כבן 30 נהרג ו-12 רצים נוספים נפגעו קשה הבוקר (יום ו') במרתון תל אביב. ממד"א נמסר כי חלקם הורדמו והונשמו וחלקם עברו פעולות החייאה לאחר שהתעלפו. אוהל העזרה הראשונה בנקודת הזינוק הפך לבית חולים שדה של ממש. אל המקום זרמו עוד ועוד רצים שהוסעו על אלונקות מחשש שהתייבשו. כוחות מד"א ואנשי המרכז הרפואי איכילוב טיפלו ב-60 איש לפחות, 20 מהם פונו לבתי החולים.  

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

חולדאי על האסון: "לא היה צריך לבטל המרוץ"

הישיבה הגורלית בעירייה: "לא נדחה בגלל אובמה"

 

הרצים שנפגעו קשה פונו לאוהל בנקודת הזינוק במרתון, שם קיבלו טיפול ראשוני. מזג האוויר השרבי נתן אותותיו כבר בתחילת המרוץ. בתחזית צפו כי טמפרטורות המקסימום בתל-אביב יגיעו ל-36 מעלות וישרור עומס חום בינוני עד כבד. משום כך נדחה המרתון באורכו המלא לשבוע הבא, אך העירייה ומארגני התחרות איפשרו את הריצה במסלולים הקצרים יותר.

 

זכי הלר, דובר מד"א, אמר לצוותי התקשורת במקום כי לקראת השעה 08:00 כבר החלו הצוותים לטפל ברצים שהתעלפו וחמישה רצים הוגדרו במצב קשה, אחד מהם אף קשה ביותר. "כולם צעירים, בשנות ה-30 שסובלים ממכות חום", אמר. החמישה נזקקו לפעולות הנשמה ואחד מהם אף לפעולות החייאה. "כל הנפגעים הועברו לבתי החולים תל השומר, וולפסון ואיכילוב". הוא סיפר כי בכל שנה הצוותים ערוכים, אך "השנה המקרים קשים מאוד. משעות הבוקר טיפלנו בשטח המרתון ובמסלולים טיפלנו ביותר מ-50 אנשים, כולם סובלים מהתייבשויות, מכות חום והתעלפויות".  

 

מזנקים לקראת 06:00. מרתון תל אביב הבוקר (צילום: חגי לפלר) (צילום: חגי לפלר)
מזנקים לקראת 06:00. מרתון תל אביב הבוקר(צילום: חגי לפלר)
 

 (צילום: לירן תמרי) (צילום: לירן תמרי)
(צילום: לירן תמרי)

 (צילום: לירן תמרי) (צילום: לירן תמרי)
(צילום: לירן תמרי)
 

 

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

לדברי הלר, "החל משעות הבוקר המוקדמות מד"א היה פרוס בשטח. הצוותים מוקמו באוהל מרפאה שהוקם בשיתוף בית החולים איכילוב ובשטח התמקמו ניידות טיפול נמרץ, חוליות רגליות, חובשים, פרמדיקים ומע"רים".  

 

"נפטר בעת עומס חום קל בלבד"

דוברות עיריית תל אביב מסר בתגובה: "העירייה מביעה צער עמוק על פטירתו של אחד מרצי חצי המרתון. העירייה פעלה על פי הנחיות משרד הבריאות ובית החולים איכילוב, שהנחו לבטל את המרתון המלא ולקיים את חצי המרתון כסדרו, בתנאי שכל המקצים יסתיימו עד השעה 9:30, כפי שנעשה". עוד מסר הדובר כי המשתתף אשר הלך לעולמו רץ במקצה חצי המרתון ויצא לדרך סמוך לשעה 6:00 בבוקר. סמוך לשעה 8:00 הגיע לקבלת טיפול רפואי. "על פי נתוני השירות המטאורולוגי, בזמן זה היה עומס חום קל בלבד".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות פנה לעירית תל אביב מתוך דאגתו למשתתפי המרתון בתנאי מזג האוויר הצפוי. ריצת מרתון היא אירוע של ספורט אתגרי אשר בצידו סיכון לפגיעות חום. לאחר התייעצות משותפת עם גורמי המקצוע המובילים בתחום הפיזיולוגיה של המאמץ, התקבלה בעיריית תל אביב ההחלטה לבטל את מקצה המרתון. בהערכתנו, החלטה זו מנעה היקף נפגעים גדול יותר. מנכ"ל משרד הבריאות הורה על הקמת צוות מקצועי בשיתוף משרד הספורט לקביעת אמות מידה ותנאים לקיומום של אירועים בהתייחס לתנאי מזג אוויר אשר יחייבו את מארגני האירועים ואת הרשויות המקומיות".

 

לפני שנתיים הסתיים המרתון באסון: במשך ארבעה ימים נאבקו הרופאים בבית החולים איכילוב על חייו של אחד מהרצים אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו של גבר בן 42, שאושפז לאחר שלקה במכת חום. בתחרות אשר נערכה באפריל 2011, לא סיימו את הריצה 15 רצים כיוון שנזקקו לטיפול רפואי. מצבם של שלושה הוגדר קשה - שניים סבלו ממכת חום ואילו השלישי לקה בהתקף לב. מצבם של 12 הרצים הנוספים, שנזקקו לטיפול רפואי, הוגדר קל.

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצים בתל אביב
צילום: ענת ברשקובסקי
עשרות נפגעים בארוע
צילום: מוטי קמחי
מומלצים