שתף קטע נבחר

צילום: אורן אהרוני

הישיבה הגורלית בעירייה: "לא נדחה בגלל אובמה"

בדיון הדחוף נקבע שבשל תשומת הלב המשטרתית לביקור הנשיא לא ניתן לדחות את כל המקצים במרתון תל אביב. זה נגמר באסון

קשה להימנע מהקלישאה - הכתובת על האסון הקרב בחצי מרתון תל אביב הייתה על הקיר. ל-ynet נודע היום (ו') כי גורמי בריאות בכירים המליצו על דחיית כל המקצים בשל החום הכבד, אך בדיונים בעירייה בשיתוף משרד הבריאות הוחלט משיקולים שונים - בהם ביקור נשיא ארה"ב ברק אובמה - על דחייה חלקית בלבד. התוצאה הקשה: רץ אחד מת ועשרות נפגעו.

 

ביום רביעי האחרון התקיימה פגישה דחופה בין הגורמים המקצועיים בעיריית תל אביב (ממחלקת אירועים, תרבות וספורט) ונציגי משרד הבריאות בנוגע לשאלת קיום המירוץ. הפגישה נקבעה לנוכח התחזית על מזג האוויר השרבי הצפוי ביום שישי, והמשמעויות הבריאותיות שנובעות מכך.

 

ההודעה באתר העירייה:


 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

במהלך הישיבה הועלתה הצעה לדחות את כל התחרות ליום שישי הבא, על מנת לקיים חגיגה אחת גדולה ולא לחלק את האירוע לשניים ואולם היא לא התקבלה - בשל ביקור אובמה, שצפוי להגיע ביום רביעי ולעזוב ביום שישי בצהריים. הסיבה: חלק גדול מתשומת הלב של משטרת ישראל וגורמים נוספים תהיה בירושלים, ולכן עלה חשש שלא יינתן אישור לקיום אירוע גדול בתל אביב.

 

בהחלטה רשמית של העירייה מאותה ישיבה נאמר "יש לציין כי העירייה שקלה מספר חלופות שנפסלו, ביניהן דחיית כל האירוע ליום שישי הבא (בלתי אפשרי בשל ביקור אובמה בישראל), או להקדים לשעות השחר המוקדמות (נפסל על ידי הגורמים הרפואיים בשל חשש ממחסור בשעות שינה של הרצים)".

 

משרד הבריאות: נקים ועדה למקרים הבאים

בינתיים, עוד בטרם התבררו ממדי האסון כולו, גורמים בעיריית תל אביב כבר מתחילים בהטחת ביקורת פנימית ובחיפוש אשמים במחדל. אחד מהם, חבר הנהלת העירייה, טען ש"בכלל לא שיתפו אותנו בהחלטה לקיים או לדחות את האירוע. כל מה שנעשה היה בדרג הפקידותי של העירייה, עם ראש העיר ונציגי משרד הבריאות. חבל מאוד שאלה התוצאות".

 

חולדאי מזניק את המרתון. "לא היה צריך לבטל" (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
חולדאי מזניק את המרתון. "לא היה צריך לבטל"(צילום: אבי חי)

 

ראש העיר רון חולדאי אמר ל-ynet בהתייחסות ראשונה לאסון כי העירייה קיבלה את כל האישורים לקיים את הריצה ל-21 ק"מ. "אני לא חושב שהיה נכון לבטל", הוא טען. "זה מצער וכואב. הכול נעשה בתיאום עם משרד הבריאות. מצער מאוד שאנשים נקלעו למצוקות. דברים צריכים להיחקר עד תום. אבל עוד לא היה מרתון בלי נפגעים, כשיש מרתון כל כך גדול".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי: "המשרד פנה לעירית תל אביב מתוך דאגתו למשתתפי המרתון בתנאי מזג האוויר הצפוי.

 ריצת מרתון היא אירוע של ספורט אתגרי אשר בצדו סיכון לפגיעות חום. לאחר התייעצות משותפת עם גורמי המקצוע המובילים בתחום הפיזיולוגיה של המאמץ, התקבלה בעיריית תל אביב ההחלטה לבטל את מקצה המרתון. בהערכתנו, החלטה זו מנעה היקף נפגעים גדול יותר".

 

עוד נמסר כי "מנכ"ל משרד הבריאות הורה על הקמת צוות מקצועי בשיתוף משרד הספורט לקביעת אמות מידה ותנאים לקיומום של אירועים בהתייחס לתנאי מזג אוויר אשר יחייבו את מארגני האירועים ואת הרשויות המקומיות".

 

בתגובה הרשמית מהעירייה נמסר: "עיריית תל אביב יפו מביעה צער עמוק על פטירתו של אחד מרצי חצי המרתון. העירייה פעלה על פי הנחיות משרד הבריאות ובית החולים איכילוב אשר הנחו לבטל את המרתון המלא ולקיים את חצי המרתון כסדרו. זאת בתנאי שכל המקצים יסתיימו עד השעה 9:30, כפי שנעשה. הנפטר אשר רץ במקצה חצי המרתון יצא לדרך סמוך לשעה 6:00 בבוקר וסמוך לשעה 8:00 הגיע לקבלת טיפול רפואי. על פי נתוני השירות המטאורולוגי בזמן זה היה עומס חום קל בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי נפגעים מהמרתון
צילום: אורן אהרוני
מומלצים